Autor Tema: M111 kraj jednog i pocetak drugog vremena  (Posjeta: 8119 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
  • Spol: Muški
    • Moj blog
Odg: M111 kraj jednog i pocetak drugog vremena
« Odgovori #20 u: 16.10.2009. u 11:04:03 sati »
Ne mogu quotati na ovom imobitelu pa ću samo reci da je odg. na Bobov post. Ne moze se svaki projekt svaki put dokazivati nanovo. Npr. ja imam sve spremno za lansirati balon u stratosferu, imamo balone kupljene privatnim novcem, sonde kupljene privatnim novcem, GPS kupljen prrivatnim novcem i fali mi 2000 kn da ja njega ako treba i sutra lansiram. Ne 10 ne 50 nego pisljivih 2kkn kojih sve hvala Bogu baca na nedokazane stvari.Ne radim, tražim part time posao, student sam u drugom mjestu sa samohranom majkom. Meni je sad da dam 2000 kn apstraktno ko i 300 za pikosat. Imam skoro sve, ima projekt i nikako i to već mjesecima, a ako predlozim da se uz sondu pošalje limenka karlovackog, i oni dobe reklamu prvo hr. piva u svemiru će mi se ljudi smijati. I onda ja nebi trebao ici u "komercijalizaciju". Pa šta je bolje komercijalno znanstveni projekt ili mrtav znanstveni?A sto se tiče velikih projekta oni se ne mogu dokazivati. Ne mogu ući ni u najmanju investiciju za satelit kako bi dokazao da sam u tome jer ja te love nemam. Max sto mogu napraviti je kartonsku maketu. Btw imamo od
aluminina maketu u 1:1 pa i dalje nam se smiju. Mogu napraviti razradu ( jesmo ) ali se gubi mjesec dana na razradu za 50k€ i onda kažu ne mi vam damo 30k€ i ajmo sve iz početka.  
« Zadnja izmjena: 16.10.2009. u 11:07:03 sati od Lord Spirit »
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #21 u: 16.10.2009. u 22:35:35 sati »
Totalno ne razumijem o čemu pričaš. Ako želiš komercijalni projekt, pa napravi komercijalni, tko ti brani? U velike projekte se kreće malim koracima. Ako tebi fali toliko novaca za stratosferski balon onda si se očito preračunao. Ne možeš za to kriviti državu što ti ne daje novce. AD Beskraj na početku svog djelovanja nije dobivalo baš nikakve novce. Sad dobivamo određenu pomoć, ali je glupo kretati u velike projekte za koje nemamo budžet i onda kriviti državu (ili koga već) kako nas neće financirati. Dramatika oko M111 mi je potpuno nejasna.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #22 u: 17.10.2009. u 10:07:35 sati »
državna nebriga koja će joj se kad tad razbiti o glavu.

Bez obzira na temu i sve napisano mislim da je kod nas glavni problem gore naveden...

Drzava je danas postala svrha samoj sebi,a ono sto bi trebala predstavljati
  potpuno je izgubljeno u privatnim agendama i misterioznim putevima
   administracije......duznosti i odgovornosti pojedinih funkcija i radnih mjesta
   u drzavnom aparatu potpuno su potisnute u drugi plan - nikome nije za njih stalo....
     to su postala samo financijski i pogodovno pozeljna radna mjesta...no sto ljudi
      na njima rade sasvim je drugacija prica...  :246:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #23 u: 17.10.2009. u 11:25:18 sati »
Da mogu bilo što utješno reći rekao bi.
Sve je nabrojano i sve je jasno. Jedan od načina da nešto funkcionira je ulaz u politiku, ali... To je kao ulaz u mafiju - kad uđeš izlaza nema. Na kraju plešeš kako drugi sviraju pa si na istom.
Ne moze se svaki projekt svaki put dokazivati nanovo.
S ovim se slažem apsolutno. Samo je situacija takva da to ponovo dokazivanje u prijevodu znači - plati pa ću vidjeti što mogu učiniti.
Što mogu! Ne učiniti ću!

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #24 u: 17.10.2009. u 11:30:11 sati »
Istina je da bi puno toga trebalo u državi popraviti, ali ne može država sve što i kako ste si vi zamislili. Državni aparat ima određeni način, formu kroz koju funkcionira i te se forme treba držati (ma kako ona ponekad bila glupa i trošila vrijeme). Jedino tako se može do određenih sredstava ili vrste pomoći koja se od aparata potražuje.

Primjerice ako nije u potanju udruga, obrt, firma, klub, društvo i sl. nema šanse da će grad/općina/županija/država dati niti kune. S pojedincima ne posluje. Ne mogu ja osmisliti projekt i tražiti novce ma kako dobar bio. Pokušao sam i uvjerio se sam kako stvari funkcioniraju ako dođe pojedinac a kako ako stvar ide preku neke od gore navedenih opcija. Uz to postoji i forma po kojoj se traže sredstva.

Grad/općina/županija/država ima proračun. Recimo za Goricu se on donosi sad u listopadu za iduću godinu. Želim li ja sa svojim listom upasi u njega, moram se na vrijeme javiti i obrazložiti zašto i u proračunu će se izdvojiti sredstva za tu namjenu. Ali onda ja ne mogu ove godine izaći s listom, nego na godinu kada u realizaciju ide proračun. Isto tako proračun za društva je ograničen i ne može se jednom društvu dati pet tisuća a drugom niti jedna. Treba biti realan s brojem projekata i njihovom cijenom. Te isto tako ako se od grada potražuje na neki način i vratiti uslugu (primjerice moja događanja su u pravilu u suradnji s Gradom, te netko iz Grada bude prisutan, kaže koju riječ i tako).

Još jedan primjer formalnosti: promatranje teleskopima. U biti ja ne mogu samo uzeti teleskop na trg i gledati (to što neki od vas to tako rade je zato jer vam država i službe progledavaju kroz prste). Službeno se dopisom zamoli korištenje javnog prostora, na policiji prijavi javno okupljanje i sve je onda po zakonu i propisu. A to košta dva dopisa, malo šetnje i u najgorem slučaju 20 kn biljega. U protivnom da se slučajno nešto dogodi nastaju grdi problemi...

Ovo je samo mali uvid u formu i način rada državnog aparata. On je prespor, glomazan i ponekad skup (u slučaju raznih biljega i potvrda javnih bilježnika) ali nije potpuno neučinkovit. Ako se igra po prvailima puno se toga može ostvariti, u što sam se i sam uvjerio. Tek ako napravite sve što od vas forma traži i ne uspijete možete govoriti o tome koliko je loša stvar u vašem kutku države. U protivnome niste fer jer ne poštujete pravila i onda kritizirate.
« Zadnja izmjena: 17.10.2009. u 11:33:02 sati od Frank »
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #25 u: 17.10.2009. u 11:47:59 sati »
.. meni je najbolja fora bila kad sam išel na upise za faks pa su svigde  rekli da  rodni list nesme biti stariji od 7 meseca  :? .. mislim ono .. kaj mi se mesto rođenja  promenilo od kad sam se rodil ????  .. i kaj če njim opče sve to .. danas je sve umreženo i imaju pristup svim mojim podacima ... ko je videl okolo papire nanašati  :228:  ... stvarno ima preveč glupih stvari kod nas koje treba obaviti prije nego krenemo nekaj delati ... i to samo zato dai bi nekome došli penezi vu žep  bez da je ikaj napravil  [02*
« Zadnja izmjena: 17.10.2009. u 11:50:04 sati od IceFisherman »
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #26 u: 17.10.2009. u 12:42:06 sati »
Ovo je samo mali uvid u formu i način rada državnog aparata. On je prespor, glomazan i ponekad skup (u slučaju raznih biljega i potvrda javnih bilježnika) ali nije potpuno neučinkovit. Ako se igra po prvailima puno se toga može ostvariti, u što sam se i sam uvjerio. Tek ako napravite sve što od vas forma traži i ne uspijete možete govoriti o tome koliko je loša stvar u vašem kutku države. U protivnome niste fer jer ne poštujete pravila i onda kritizirate.
Naravno da je potrebno igrati po pravilima, samo su pravila postavljena loše. O tome se radi.
Pravila su postavljena kako paše onima koji ih postavljaju, a ne da izvuku što veću korist. Jasno da reda mora biti, ali po sadašnjem redu je državni aparat neučinkovit. A toliko smo nerazvijeni (primitivni) da država još dugo neće postati učinkovita. :(
U razvijenoj zemlji će čovjek na položaju reći: Gle, ovaj mi je donio projekt koji i mene zanima, ajd da se uključim, izvući ću i ja svoje bodove.
A kod nas će reći: Ma, šta ovaj misli, kriza je, ak mu dam lovu za bezvezni projekt (kojeg zapravo nije ni pogledao) mene će napast, možda me smijene, a kak sad mogu na standard običnog puka? Samo mogu izgubit.
A da ne ulazimo u priču što nitko ne bi radio, a svi bi zarađivali. To je nomadski mentalni sklop. Zbog toga i jesu postavljena neučinkovita pravila.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
    • Astrobobo.net
« Odgovori #27 u: 17.10.2009. u 15:00:58 sati »
Ja bi samo podsjetio na izvjesnu HSA i njene "projekte". I u tom smislu zaključio da je dobro da država ne daje olako pare okolo. Društva kao takva su neprofitne organizacije, dakle u pravilu ovise o entuzijazmu članova. Nemojte me krivo shvatiti, ali ja bi jako, oooo, jako volio da se mene plati za to što držim nekoliko web stranica astronomske i fotografske tematike i to što idem fotkati lijepe slikice na PG..ooo, da, da, jako bi mi dobro došla ta lova...ali pazi čuda, ni ja ni drugi slični meni ne kukamo da zašto nam država sve to ne plati!! Pa kak to?!?! Kaj smo glupi????
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
    • Astrobobo.net
« Odgovori #28 u: 17.10.2009. u 16:10:25 sati »
Hear, hear!

Offline bbox

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #29 u: 17.10.2009. u 19:48:55 sati »

vjerojatno ste vec prije bacili na papir kalkulaciju za izdavanje tiskane verzije casopisa,
kako je to izgledalo?

cini mi se da je bez papirnatog izdanja u ruci tesko pregovarati o donacijama,
kako s institucijama tako i sponzorima, a uz vasu energiju cini mi se da bi
sa njim u roku godinu dana uspjeli stvoriti financijsku ravnotezu, a mozda
nesto i zaraditi

kraj astronomije bi vam tu isao na ruku, a CiS mi se cini ipak malo drukcije profiliran

ili se varam?

SW Mak 127mm/f11.8  •  TS 10x50  •  Olympus E-510  •  Panasonic DMC-FZ8
www.flickr.com/photos/_sasha/