Autor Tema: kako se giba Suncev sustav  (Posjeta: 3942 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
kako se giba Suncev sustav
« u: 26.10.2009. u 17:14:28 sati »
Kojom se srednjom brzinom krecemo i u kojem tocno smjeru?
To se odnosi vjerojatno na srediste galaksije.
Kako je to izracunato? Paralaksom?
« Zadnja izmjena: 26.10.2009. u 17:17:11 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
Odg: kako se giba Suncev sustav
« Odgovori #1 u: 26.10.2009. u 18:24:32 sati »
 Gledano s galaktičkog koordinatnog sustava Sunce se  giba: 1. prema centru galaksije, 2. prema "sjeveru" i 3. okomito na radijus u ravnini diska galaksije. Sve to vektorski zbojeno usmjerava ga gledano sa Zemlje prema zviježđu Herkulesa. Njegova brzina  iznosi oko 13,4km/s mjereno prema takozvanom lokalnom standardu mirovanja (LSR). Dosta je komplicirana priča oko kinematike naše galaksije, definiranja referenci mirovanja i općenito postavljanja koordinatnog sustava. Računalo se na različite načine. Metoda  paralakse je na žalost primjenljiva na mali broj zvijezda. Koristi se spektografska metoda ali i razni drugi trikovi.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #2 u: 26.10.2009. u 19:34:17 sati »
1. Jesi siguran? Nije li bolje reći da se približavamo perihelu (perigalu) na putanji oko centra?
2. Što si time želio reći? Pretpostavljam, vezano uz točku 3.
3. Točno. Kažu da postoji 'titranje' okomito na ravninu gibanja i da postoji inklinacija ravnine putanje u odnosu na ravninu galaktičkog ekvatora.

Spektrografska metoda je najbolja za sada, ali ni to nije savršeno jer za vrijeme nekoliko dekada nismo se pomakli bog zna koliko u odnosu na centar galaksije.
Brzina Sunčevog sustava je oko 230 km/s. (Ne kužim tih 13,4 km/s?)
Poteškoće mjerenja su vrlo velike jer se došlo do zaključka da su brzine u galaksiji nejednolike (ne ponašaju se Keplerovski) i upravo stoga je došlo do uvođenja pojma tamne materije (mase čestica, planeta, manjih zvijezda koje ne vidimo...) koja mora remetiti standardni model kruženja.
Inače, uz te sve pogreške, ipak je procjenjeno da za obilazak oko centra galaksije Suncu treba oko 200-250 milijuna godina.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #3 u: 26.10.2009. u 20:22:30 sati »
 Dobro, dinamički i kinematički lokalni standardi mirovanja su reference  za istraživanje   gibanja Sunca  i okolnih zvijezda (LSR). Definicija dinamičkog (LSR) se zasniva na točki trenutnog položaja Sunca u idealnom gibanju po kružnici oko centra galaksije, a kinematička na na srednjoj vrijednosti gibanja okolnih zvijezda. Time dobivamo čvrstu točku i relativno gibanje nebeskih tijela obzirom na LSR. To bi otprilike bilo kao da galaksiju ne zamislimo kao vrtuljak i onda mjerimo gibanje zvijezda s obzirom na centar. Brzinu Sunca koju sam naveo upravo se odnosi  na tu referencu. Kao što rekoh komplicirane su reference i Sunce ima različite brzine, obzirom na koji referentni sustav mjerili.
Tri vrijednosti smjera vektora brzina Sunca koje sam naveo pokazuju smjer gibanja Sunca u odnosu na centar galaksije prikazane  na tri komponente cilindričnog  galaktičkog koordinatnog sustava.

Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #4 u: 26.10.2009. u 21:15:19 sati »
Tenx.
Dio s pravcem gibanja sve štima, govoriš o vektorima. I nisam dobro pročitao.
Onaj dio s brzinom, ako sam shvatio, odnosi se na relativnu brzinu u odnosu na okolne zvijezde, a prema centru galaksije?!
Može, samo bi mi prihvatljivije bilo uzeti za brzinu onu koja se dobije iz perioda dva uzastopna prolaza čvorom (zbog inklinacije putanje).

Sve je pitanje kamo Dag želi otputovati? Ak misli do PG nek uzme tvoju varijantu. :mrgreen:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 26.10.2009. u 22:14:48 sati »
Ne vidim kako je to tako vektorski zbrojeno....moze link zanima me gdje je to navedeno :?:
 mozes pojasniti odakle  13,4 kms-1 ?

1.gibanje oko centra galaksije je 217.215 kms-1
 (u principu to je prava brzina gibanja Sunca s obzirom na centar (dva uzastopna prolaza cvorom)
-mjereno radioastronomskim mapiranjem udaljenosti....
 - ostala gibanja su izdvojena,u odnosu na na nesto drugo i vec su sadrzana u brzini)

A) gibanje  "titranja" kroz galakticku ravan je trenutno 7 kms-1
                (to gibanje je vec sadrzano u onih 217 kms-1)

B). gibanje koje se da izolirati u odnosu na neki "prosjek brzina okolnih zvijezda"
,a posljedica je odnosa polozaja Sunca i susjednih zvijezda na svojim orbitama
     i samoj razlici elemenata tih orbita oko centra galaksije
 (kao kad se gibamo u vlakovima po tracnicama koje nisu
    paralelne(jer svaka zvijezda ima razlicite elemente putanje))
- trenutno iznosi 20 kms-1
      i trenutno je usmjereno prema zvijezdi lamda Herkula...

(i to gibanje je vec sadrzano u onih 217 kms-1) IMHO

Sto znaci prema sjeveru ?  no putanja zemlje je nagnuta
   "skoro pa" 90o prema ravni
...trenutno smo 50 SG "iznad" ravni i krecemo se u tom smjeru ...

BTW interesantno je da ni jedno gibanje u svemiru koje
    mozemo izdvojiti kao gibanje (bez kosmoloskog uticaja) ne prelazi brzine od 1000kms-1
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #6 u: 26.10.2009. u 22:19:01 sati »
imam i ja jedno pitanje nevezano za ovaj post, mozda bi trebali otvorit jednu rubriku sa pitanjima i odgovorima posto "vecina" nas ima brdo pitanja a neznamo odgovor......
eo mene zanima zasto se ne vide zvijezde, maglice mlijecna staza kad gledamo direktan prijenos sa ISS npr. nego se vidi samo tmina a u svemiru nema LP-a, a i sumnjam da su spajanja ISS-a na suncevoj strani pa pretpostavljam da se spajaju na strani gdje je trenutacno mrak itd (jel atmosfera ima kakvu ulogu u tome) ..... pa  :219:
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 26.10.2009. u 22:50:04 sati »
OK pronasao sam gdje je to navedeno..

Currently the Sun is moving relative to the LSR at 13.4 km/s towards position RA18h Dec 30Deg in the sky. This velocity is made up of:
10km/s towards the GC.
7.2km/s away from the plane of the disk towards the north galactic pole.
5.2km/s faster than its mean motion in a circular orbit.

Vidim da je to vezano za LSR...tj teoretski proracun brzine tocke u galaktickoj ravni
    na odredjenoj udaljenosti od centra galaksije...OK  Sorry na smetnji - gibanje u odnosu
      na LSR nikad nisam uzimao za nesto ozbiljno,posto to nije gibanje s uzrokom
   vec "prividna" posljedica uzrokovanih mehanickih gibanja :mrgreen:
  (gibanje u odnosu na LSR ciklicki se mjenja s obzirom na relativne polozaje )

10kms-1 i 5.2kms-1 su povezana mehanikom u odnosu na
   galakticki centar i putanju.....a 7.2kms-1 je trenutna vrijednost gibanja/titranja
    uzrokovanog gravitacijom samog diska te ne vidim koliko je LSR relevantan.....IMHO

I unaprijed se ispricavam  :103:

Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 26.10.2009. u 22:57:20 sati »
mene zanima zasto se ne vide zvijezde, maglice mlijecna staza kad gledamo direktan prijenos sa ISS npr.

A zasto ne vidis zvijezde kroz prozor kuce iz osvjetljene prostorije ili pored zarulje ili baterijske svjetiljke... :?:

Deus non est !

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #9 u: 26.10.2009. u 23:07:58 sati »
...  no putanja zemlje je nagnuta
   "skoro pa" 90o prema ravni
...trenutno smo 50 SG "iznad" ravni i krecemo se u tom smjeru ...

BTW interesantno je da ni jedno gibanje u svemiru koje
    mozemo izdvojiti kao gibanje (bez kosmoloskog uticaja) ne prelazi brzine od 1000kms-1
Ono prvo. Kad bismo se gibali okomito na ravninu galaktičkog diska onda bismo imali osobinu nekog objekta iz haloa. To bi vjerojatno ušlo u neku trenutnu komponentu (titrajno gibanje u ravnini putanje oko centra). Pretpostavljam. Sama putanja ne bi smjela biti tako nagnuta.

Drugo. Što si mislio s 'možemo izdvojiti kao gibanje'? Sve bez kozmološkog utjecaja? Pretpostavljam da misliš na nebeska tijela (ne čestice).