Autor Tema: kako se giba Suncev sustav  (Posjeta: 3943 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: kako se giba Suncev sustav
« Odgovori #10 u: 26.10.2009. u 23:19:42 sati »
...da su spajanja ISS-a na suncevoj strani pa pretpostavljam da se spajaju na strani gdje je trenutacno mrak itd (jel atmosfera ima kakvu ulogu u tome) ..... pa  :219:
Procesi prilaska i spajanja traju dugo i prolazi se i kroz noć i kroz dan, ne smeta. Kamere očito nisu podešene za osjetljivost na zvijezde jer im je primarno da dobro vide tijek spajanja, ali zato ćeš biti presretan kad početkom iduće godine dođe kupola. Rekreacijski dio za posadu gdje će moći gledati svemir kroz velike prozore.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #11 u: 26.10.2009. u 23:29:12 sati »
imam i ja jedno pitanje nevezano za ovaj post, mozda bi trebali otvorit jednu rubriku sa pitanjima i odgovorima posto "vecina" nas ima brdo pitanja a neznamo odgovor......
eo mene zanima zasto se ne vide zvijezde, maglice mlijecna staza kad gledamo direktan prijenos sa ISS npr. nego se vidi samo tmina a u svemiru nema LP-a, a i sumnjam da su spajanja ISS-a na suncevoj strani pa pretpostavljam da se spajaju na strani gdje je trenutacno mrak itd (jel atmosfera ima kakvu ulogu u tome) ..... pa  :219:

To ti je ista stvar kao i na Mjesecu ili na Zemlji. Zvijezde SE VIDE okom, ali se NE VIDE na snimcima. Dakle, da si kojim slučajem u ISS i da gledaš kroz prozor vidio bi ih, jednako kao da stojiš na Mjesecu. No, da bi ih snimio, trebaš se malo pomučiti, dakle, baviti se astrofotografijom, jednako kao i na Zemlji. Ista stvar je i s kamerama koje snimaju i šalju direktan prijenos IZ MRAKA, bio on na Mjesecu, Zemlji ili ISS. :wink:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 27.10.2009. u 06:24:35 sati »
Ono prvo. Kad bismo se gibali okomito na ravninu galaktičkog diska onda bismo imali osobinu nekog objekta iz haloa. To bi vjerojatno ušlo u neku trenutnu komponentu (titrajno gibanje u ravnini putanje oko centra). Pretpostavljam. Sama putanja ne bi smjela biti tako nagnuta.
Drugo. Što si mislio s 'možemo izdvojiti kao gibanje'? Sve bez kozmološkog utjecaja? Pretpostavljam da misliš na nebeska tijela (ne čestice).

ne gibamo se okomito..vec je to jedna od komponenti gibanja,no ona je uzrokovana gravitacijom galaktickog diska....

izdvojiti kao gibanje - mislio sam zanemariti brzine zbog sirenja prostora.......stvarne brzine objekata jedan prema drugome..
   osim visokoenergetskih izbacaja plina i plazme nigdje nije registriran
   odnos brzina veci od oko 1000-1500 kms-1
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #13 u: 27.10.2009. u 07:41:49 sati »
Citat:
I unaprijed se ispricavam   :103:

Sve je u redu.

....moze link zanima me gdje je to navedeno :?:

Nisam to pronašao na webu nego u literaturi.

Ono što sam želio naglasiti jest obzirom da ne postoji ni apsolutni prostor niti eter, sva gibanja su relativna i ovise o koordinatnom sustavu promatrača, te su tako i jednako vrijedna. Koristimo onaj sustav koji nam je u određenom trenutku najelegantniji za prikaz neke fizikalne veličine. Recimo, bilo bi besmisleno da policija  mjeri brzinu našeg auta u odnosu na centar galaksije.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Rajko

• AstroOdisej
  • **
    • Astronomska udruga Danica Ogulin
« Odgovori #14 u: 27.10.2009. u 09:01:43 sati »
negdje sam pročitao da naše sunce nije rođeno u Mliječnom putu, već u jednoj patuljastoj galaksiji, koju upravo sada proždire Mliječni put. otud i gibanje sunca prema galaktičkom disku. dakle, upravo doživljavamo sudar galaksija!
Celestron 8 XLT na CAM GoTo
Philips ToUcam PRO II
DFK 21AF04.AS
TS 15x70