Autor Tema: Program Apollo - let na Mjesec  (Posjeta: 27847 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Program Apollo - let na Mjesec
« Odgovori #20 u: 19.09.2009. u 10:06:36 sati »
Da, ima još uvijek trećih stupnjeva Saturna V koji lete po Sunčevom sustavu. Veliki su volumenom, ali su daleko pa je ponekad teško detektirati što su.

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
« Odgovori #21 u: 11.10.2009. u 13:49:01 sati »
Dobio sam jedno zanimljivo pitanje na jednom forumu, pa sada mi je problem odgovoriti na to pitanje

Citat:
BTW, znam da cete me sada ubiti sto ovo pitam, no, da li je bilo organiziravano gledanje slijetanja na mjesec teleskopima? To nikada nisam pitao ni trazio pa me ono, sada zanima to full nako sto sam procitao ono gore?

e sada znam da velike zvjezdarnice nisu tada imale tako dobru opremu da to snime, svemirski teleskopi tada jos nisu bili ni u nacrtima, a amaterskim teleskopima je to bilo nemoguce vidjeti. Ali sada mene nesto zanima, kako to da nitko do LRO-a nije pokusao snimiti ostatke Apollo programa na Mjesecu  :?: Oko Mjeseca su orbitirale razne letjelice mnogih zemalja, a kako da niti jedna nije uspijela snimiti ostatke, a LRO-ove su onako dosta loše, ako uzmemo u obzir primjerice Google Earth fotografije na kojima se vide parkirani automobili, znaci da tehnologija postoji da se iz svemira snime detalji veličine 10ak metara, a u vojne svrhe vjerojatno i manji detalji.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #22 u: 11.10.2009. u 14:33:14 sati »
Dobio sam jedno zanimljivo pitanje na jednom forumu, pa sada mi je problem odgovoriti na to pitanje

e sada znam da velike zvjezdarnice nisu tada imale tako dobru opremu da to snime, svemirski teleskopi tada jos nisu bili ni u nacrtima, a amaterskim teleskopima je to bilo nemoguce vidjeti. Ali sada mene nesto zanima, kako to da nitko do LRO-a nije pokusao snimiti ostatke Apollo programa na Mjesecu  :?: Oko Mjeseca su orbitirale razne letjelice mnogih zemalja, a kako da niti jedna nije uspijela snimiti ostatke, a LRO-ove su onako dosta loše, ako uzmemo u obzir primjerice Google Earth fotografije na kojima se vide parkirani automobili, znaci da tehnologija postoji da se iz svemira snime detalji veličine 10ak metara, a u vojne svrhe vjerojatno i manji detalji.

Na jednom forumu sam napisao prije kakve 2 godine ovako...

Evo na ovoj stranici se mogu vidjeti slike napravljene teleskopom samih mjesta slijetanja pojedinih Apollo misija.
http://www.boulder.swri.edu/~durda/Apollo/landing_sites.html
http://science.nasa.gov/headlines/y2005/11jul_lroc.htm

Iz ovoga se da iščitati da jasno snimiti pojedine djelove opreme koja je ostala na Mjesecu nije baš jednostavan posao čak niti za Hubble Space teleskop.
Razlog bi bio taj da na udaljenosti od 384.000 km Hubble može jasno snimiti objekt do 60m širine, a najveći dio ostavljene opreme max ima oko 9m što nije niti 1 pixel slike koju generira Hubble.

...ali
Krajem 2008.god. NASA planira poslati u orbitu oko Mjeseca Lunar Reconnaissance Orbiter koji će imati dovoljno moćnu kameru (LROC) i optiku da ove i ostale stvari usnimi jasno sa rezolucijom od 0.5m po pixelu.

Status misije se da ovdje pratiti_
http://lunar.gsfc.nasa.gov/

Tako će npr. mjesečeva buggy vozila (2m x 3m) biti predstavljena sa 5-6 pixela te LROC kamere, pa ćemo jasno vidjeti te stvari.
Valjda onda će se odagnati većina sumnji jeli su se ljudi spustili na Mjesec ili nisu. :lol:

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #23 u: 11.10.2009. u 14:37:02 sati »
Niti jedna letjelica do LRO-a nije imala dovoljnu rezuliciju kamere. Meni se je samo čudno što nisu prema Mjesecu poslali nešto slično MRO-u. Da su to napravili sad bi imali fotke rezolucije 5cm :)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #24 u: 11.10.2009. u 19:27:08 sati »
Toliko se priča o Mjesecu da svi misle (uključujući i astronomske krugove) da je Mjesec dobro poznat. Mjesec je prividno blizu pa ga nitko zapravo i ne istražuje, vidimo ga svaki dan, tamo smo bili i kog više briga za tu stijenu. I tako se dobar dio ljudi okreće prema Marsu.
Razjasnimo. Mjesec nije uopće istražen. Bilo je nekoliko ekspedicija i nekoliko instrumenata (seizmometara). Sve je to bilo mahom šezdesetih i sedamdesetih godina. Onda je uslijedila pauza od desetljeća i pol. Nakon toga u zadnja dva desetljeća prema Mjesecu je upućeno samo devet letjelica. Od toga je jedna obišla Mjesec samo zbog korekcije putanje, jednoj nije ni bio cilj istraživanje Mjeseca nego je trebala samo u prolazu malo posnimati, a ostale su letjelice više nešto isprobavale (ionski motori - ESA, mogućnosti ulaska u orbitu - Japan) nego planirale nešto jako detaljno istražiti. Tek ove zadnje dvije godine krenuli su ozbiljni programi s visokom rezolucijom.
Od ukupno 105 lansiranja prema Mjesecu (46 bar djelomično uspjelih misija) 96 ih je bilo do sredine sedamdesetih.

Puno o Mjesecu još ne znamo. Što je trebalo potrošiti toliko love kad smo nakraju podvili rep i vratili se mami? I to pokazuje najbolje koliko nas muke čeka samo da dođemo do Mjeseca. Mars je za sada star trek. Zahvaljujući istoimenoj seriji i zahvaljujući konstruktorima NASA-e iz šezdesetih, danas su svi u međuzvjezdanim putovanjima. Realnost nije takva. Što prije svi shvate da je 384000 km jako, jako daleko (pa i za najjače teleskope) i da je Mjesec, a ne Mars primarni cilj i da na Mjesecu ima još puno, puno posla to prije će se nešto konkretno i napraviti. Kad bi svi prihvatili da neće za svog života vidjeti spuštanje na Mars onda bi se i do Mjeseca i do Marsa lakše došlo.
Mjesec je terra incognita koju treba upoznati.

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #25 u: 20.10.2009. u 23:32:51 sati »
Evo cure i dečki da vidite kak se to nekad radilo, ovo vam je SOFTWARE Apolla. Dakle da sve bude jasno - Apollo nije imao nikakvu memoriju za svoje programe koja bi zavisila od napajanja nego je kompletna bila izvedena hardverski. Ako je žica išla oko magnetne jezgre to je bio 1 a ako je išla kroz jezgru onda je bila 0. Sva mudrost ovakvog "programiranja" jako se dobro pokazala kada je Apollo 12 odmah nakon polijetanja pogodila munja. Na trenutak su izgubili kompletno napajanje ali kompjuter nije pretrpio nikakvu štetu, odmah nakon reseta sve je radilo normalno.  [71*

edit: tekst izmjenjen jer sam zaboravio na ljepši spol. Ispravljam grešku.  [11*
« Zadnja izmjena: 30.03.2010. u 23:23:18 sati od lonewolf21 »
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #26 u: 21.10.2009. u 09:21:16 sati »
Ej, ludo. Bravo! Super si našo.
Pa stvarno su bili luđaci! Svaka im čast.
Eto i dokaza da se tehnički izuzetno komplicirane stvari mogu napraviti, a da ne zakažu i da ih ne treba popravljati.
Ovo je samo osvrt na neke programerske kuće koje naprave software pa ih za tjedan dana moraš zvati jer nešto ne radi.

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #27 u: 21.10.2009. u 13:32:00 sati »
Evo još jedna!  :wink: Teta na slici uz pomoć igle  :shock: i tankih metalnih niti "programira". Na desnoj strani se vidi NC uređaj koji pomoću bušenih kartica pozicionira rupicu kroz koju teta uvlači iglu na točnu poziciju za svaku magnetnu jezgru.  :hopla:
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline IceFisherman

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #28 u: 27.10.2009. u 14:37:41 sati »
... hmmm .. baš me zanima kak bi tražili i ispravili  "bug" u takvom programu  .. ja bi si lasi spoukal da moram iskati nit koja je krivo spojena   :mrgreen:
Hominum natura novitatis ac peregrinationis avida est. Ad astra volat !

http://allprojectstats.com/showuser.php?id=1700606

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #29 u: 27.10.2009. u 16:48:13 sati »
... hmmm .. baš me zanima kak bi tražili i ispravili  "bug" u takvom programu  .. ja bi si lasi spoukal da moram iskati nit koja je krivo spojena   :mrgreen:

Nikako. Slijetanje Apolloa 11 su skoro prekinuli zbog 1202 i 1201 alarma - preopterećenja kompjutera
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars