Autor Tema: Rosetta  (Posjeta: 62579 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Rosetta
« Odgovori #230 u: 14.11.2014. u 20:00:15 sati »
Jednom smo već raspravljali na tu temu. Bila je davno emisija na HRT3 na kojoj je jedan naš znanstvenik tumačio kulturološke razlike između europske i američke znanosti.

Kaže da su američki znanstvenici daleko transparentniji, novinari im još vruće podatke otimlju iz ruku i objavljuju u medijima. Za razliku, europljani imaju još uvijek mentalitet skrivanja podataka, izdavanja posebnih odobrenja za javnu objavu, zbog raznoraznih razloga, nekih već navedenih u gornjim postovima. Sugovornik u toj emisiji tvrdi da su to jednostavno kulturološke razlike.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #231 u: 14.11.2014. u 20:29:26 sati »
Ne kužim čemu žurba. Ljudi su u frci kako izvući što više od misije i samo im još treba pritisak javnosti. Podaci i slike će doći za koji sat ili koji mjesec, jel bitno? I neće nikakvi amateri pomoći da se nešto izvuče. Strpljenja.
A da su kulturološke razlike ESA-e i Amera, slažem se apsolutno.
Isto tako, zašto nitko nije galamio kad je Kina tajila da šalje sondu prema asteroidu. Svako radi na svoj način i to treba poštovati.

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #232 u: 14.11.2014. u 20:39:16 sati »
Ne kužim čemu žurba. Ljudi su u frci kako izvući što više od misije i samo im još treba pritisak javnosti. Podaci i slike će doći za koji sat ili koji mjesec, jel bitno? I neće nikakvi amateri pomoći da se nešto izvuče. Strpljenja.

E nemože tako. Nema strpljenja i polako. Ja hoću dok sam živ vidjeti milenijum falkon kak skače u hipersvemir  :zubo:

Offline Steblaj

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #233 u: 14.11.2014. u 21:52:16 sati »
Pf, pretjerujes..
Lebdenje dok padam sa novim Bransonovim letom mi je dovoljno.

:zubo:
SkyWatcher APO 100/900
TS APO 80/480
AZ-EQ6GT
Orion OAG Deluxe + ALccd5L-IIc
Canon 600d

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #234 u: 14.11.2014. u 23:21:53 sati »
Philae je ostavio poderotinu na kometu, na mjestu gdje je prvi put "sletio"

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #235 u: 14.11.2014. u 23:32:38 sati »
Ponovno je uspostavljen kontakt s Philae i pokušat će njegove zamašnjake iskoristiti da najveći solarni panel okrenu prema Suncu.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #236 u: 15.11.2014. u 01:59:41 sati »
Philae je izgleda danas odradio odličan posao prije nego što se maloprije izgubio signal.
Bušenje sa SD2 je skroz uspjelo i svi podaci su uspješno poslani kao i masa drugih podataka.
Uspjeli su ga i zarotirati za 35 stupnjeva u nadi da će solarni paneli biti u boljoj poziciji.
Nažalost sve te operacije su bateriju skoro pa potpuno iscrpile što se vidi na dijagramu i nije vjerovatno da će se javiti kod slijedeće prilike za uspostavu veze. :278:

:230:

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #237 u: 15.11.2014. u 02:06:20 sati »
Još 2 prikaza stanja baterije.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #238 u: 15.11.2014. u 02:28:27 sati »
Kako je magnetometar ROMAP (ROsetta Lander MAgnetometer and Plasma Monitor) na Philaeu vidio slijetanja i odbijance.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #239 u: 15.11.2014. u 02:42:48 sati »
Ljudi su u frci kako izvući što više od misije i samo im još treba pritisak javnosti.
E, da danas tj. jučer je bilo dosta čuđenja stručne javnosti online kako ekipa iz kontrole leta ESA ima vremena sat vremena čavrljati sa novinarima s obzirom na dramatični razvoj situacije koja je bila sa baterijom, podacima i svime ostalim gdje je trebalo brzo djelovati glede Philaea.

Glede ESA naravno oni teško mogu dosegnuti razinu show programa i podataka kakav nudi NASA online tokom praćenja njihovih misija. Razlog očito je neka razina snobizma znanstvenika koji ljubomorno čuvaju podatke, ali mislim da između raznih zemlja u ESA postoji i neka lagana netrpeljivost jer eto npr. Francuzi su uvijek imali svoju tiskovnu konferenciju i čak prije pokazivali neke podatke koji su tek kasnije pokazani na službenoj ESA tiskovnoj konferenciji(?)
EU koliko god se trudila pokazati ujedinjenom ne ide to baš tako lako. Američani imaju svakako jače financije i homogenost...pa i jednostavnost pri prezentaciji bilo čega. ESA-i se po komentarima koliko sam vidio zamjera što previše pažnje pridaju dosadnom protokolu i političarima koji stoje iza svega umjesto konkretnim stvarima koje se tiču odvijanja misije.