Autor Tema: Rosetta  (Posjeta: 62582 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • www.advega.hr
Odg: Rosetta
« Odgovori #260 u: 18.11.2014. u 23:21:30 sati »
Mali Fil je izgleda pronašao organske molekule na površini kometa. Uz to, znanstvenici su priznali da ih je iznenadila čvrstoća komete "and 67P/Churyumov-Gerasimenko proved to be a ‘tough nut to crack,'” DLR said in a statement Monday."
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #261 u: 19.11.2014. u 10:15:35 sati »
Reče Korado Korlević sinoć na Andromedi da je slanje Philaea unatoč detektiranom problemu sa potisnikom isforsirano iz političkih razloga jer su se okupile političke glavešine koji su iskoristili priliku da se dodatno promoviraju i nije im bila prihvatljiva ideja odgode.
Ne znam koji su mu izvori informacija u pitanju, ali ako je tako onda je to veliki minus za ESA jer 10 godišnju misiju dovoditi u pitanje zbog nečije taštine je nevjerovatno glupo. :273:

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #262 u: 20.11.2014. u 13:19:19 sati »
Koliko toga sam pročitao u vezi Filipa ovih dana. Ali ostaje mi jedna zagonetka? Ako se pri prvom pokušaju pristajanja na comet sonda odbila... onda što ju je vratilo na na površinu cometa? Jer čitam da je gornji potisnik zakazao? Ako nemamo neki inicijalni pogon....onda bi se Filip pri prvom odbijanju od površine cometa zauvijek uputio u bespuće Svemira. Jer comet ima mizernu gravitacijsku silu...na toj površini Filipe bi težio samo 1 ili 10 grama? Odgurni se od tog tijela i nemaš više šanse za povratak. E, ovo me naučio Newton.
Tako da ne razumijem kako se sonda odbila i ponovno vratila na površinu cometa?? I to čak dva puta?
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #263 u: 20.11.2014. u 13:38:42 sati »
Jer comet ima mizernu gravitacijsku silu...

Sila odbijanja je uvijek manja od gravitacije.
« Zadnja izmjena: 20.11.2014. u 13:41:14 sati od orion69 »
...be open minded, but don't be stupid...

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #264 u: 20.11.2014. u 13:39:17 sati »
Filip ima malu gravitaciju, ali je ipak ima. To pokazuje I činjenica da imaš orbiter koji se vrti pod gravitacijskim utjecajem kometa. Očito da File nije pri odbijanju imao dovoljnu brzinu da bi napustio područje kometovog utjecaja.
No, to je I jasno jer je bio samo ispušten prema kometu I kao ljuljačka, nije mogao postići visinu veću od početene. Dapače, zbog prijenosa energije na tlo (nesavršene elastičnosti) Filip se odbio svega 500m.
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #265 u: 20.11.2014. u 13:40:27 sati »
Koliko toga sam pročitao u vezi Filipa ovih dana.

Tko je Filip? :zubo:

Filaj je pravo ime

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #266 u: 20.11.2014. u 14:47:31 sati »
Filip ima malu gravitaciju, ali je ipak ima. To pokazuje I činjenica da imaš orbiter koji se vrti pod gravitacijskim utjecajem kometa. Očito da File nije pri odbijanju imao dovoljnu brzinu da bi napustio područje kometovog utjecaja.
No, to je I jasno jer je bio samo ispušten prema kometu I kao ljuljačka, nije mogao postići visinu veću od početene. Dapače, zbog prijenosa energije na tlo (nesavršene elastičnosti) Filip se odbio svega 500m.

Pomislio sam da kad se odbiješ u stiropor onda putuješ  :D...

Znači, mali lander nazad je privukla gravitacija? Ma koliko slaba bila?
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #267 u: 20.11.2014. u 15:43:26 sati »
Tko je Filip? :zubo:
Filip Višnjić - slepi guslar iz Srbije. Kraj 18. i početak 19. veka.

Filip ima malu gravitaciju, ali je ipak ima.
Tako je. Filip privlači lokalno autohtono stanovništvo naklonjeno etnoambijentu i klasičnom folkloru bliže okoline.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #268 u: 20.11.2014. u 16:13:37 sati »
 :218:
Arkturus je opet zaboravio popiti terapiju jutros
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #269 u: 20.11.2014. u 22:45:19 sati »
Koliko toga sam pročitao u vezi Filipa ovih dana. Ali ostaje mi jedna zagonetka? Ako se pri prvom pokušaju pristajanja na comet sonda odbila... onda što ju je vratilo na na površinu cometa? Jer čitam da je gornji potisnik zakazao? Ako nemamo neki inicijalni pogon....onda bi se Filip pri prvom odbijanju od površine cometa zauvijek uputio u bespuće Svemira. Jer comet ima mizernu gravitacijsku silu...na toj površini Filipe bi težio samo 1 ili 10 grama? Odgurni se od tog tijela i nemaš više šanse za povratak. E, ovo me naučio Newton.
Tako da ne razumijem kako se sonda odbila i ponovno vratila na površinu cometa?? I to čak dva puta?
Spuštao se dole sa brzinom 1m/s, a kada se odbio imao je brzinu 0.38m/s.
Da je imao min 0.5m/s onda bi bio adio bez povratka. [10*  :111: