Autor Tema: Rosetta  (Posjeta: 61042 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Rosetta
« Odgovori #300 u: 14.03.2015. u 20:03:34 sati »
U prvom slučaju!

No eto, Sunce je u trenutku snimanja imalo prividan promjer 0.2°, a Rosetta s 32m penala na udaljenosti od 6km ima prividan promjer 0.3°, tako da je sjenu na komet bacio slučaj 1, a ne slučaj 2.

Rosetta nema promjer, nego dužinu od 32m. Druga dimenzija je 2m. Ne stoji to što pišeš.
Probaj ovako: izračunaj gdje je sjena svakog pojedinog kvadrata od recimo 2x2m,od kojih je napravljena Rosetta. I pod kojim je kutem proicirana na površinu.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #301 u: 14.03.2015. u 20:04:45 sati »
Više puta sam vidio da slike mogu stvoriti optičku varku (dubine i sjena), ali meni izgleda kao da Sunce obasjava komet iz suprotnog smjera od letjelice, pa se pitam jel ta mrlja točno protumačena kao (polu)sjena letjelice. :109:
Da mi je bitno u životu išao bih sam računati, no samo mi je interesantno pa se nadam da je netko to dobro izračunao i protumačio. :D
Argumenata ima i valjda je to tako.

Kada govorite o radijalnom simetričnom isijavanju, uzimate li u obzir da komet leti kroz vakuum, koji "siše" ispareni materijal ravnomjerno u svim smjerovima, prije nego što na isti počne djelovati sunčev vjetar?
Ovo je primjedba koja zaslužuje malo više, jer ima dublju pozadinu nego se prvo pomisli. Prvo je u pitanju to da se uglavnom materijal izbacuje pod pritiskom, dakle usmjereno pa uz sam komet to su zaista 'zrake' koje daju dojam 'svete bogomoljke' (kak ju je Zocky nazvao).
E a drugo je to 'isisavanje'. Često se sasvim pogrešno priča o podtlaku koji nešto izvlači. Npr. podtlak uzdiže avion i sl. To je vrlo zorno objašnjenje i korisno za shvatiti. No strogo gledano krivo je. Podtlak ili vakuum ne 'vuku' tvar. Osnovni zakon je da tijelo ostaje u stanju mirovanja ili jednolikog gibanja po pravcu dok na njega ne djeluje sila. Dakle nešto tvar mora gurati da bi se ona pokrenula. Smjer sile koja gura tvar biti će smjer gibanja tvari. Vakuum neće isisavati tvar niti će podtlak uzdizati avion. Tlak stvoren s druge strane od vakuuma je ono što pokreće tvar. Drugim riječima vakuum je nedostatak sile i on ne djeluje na tvar.
Sve to se kod kometa očituje tako da sila djeluje u točno određenom smjeru (kroz neku pukotinu npr.) i tvar izlijeće po određenom pravcu dok ju ne rasprši sunčev vjetar. Kao kad se zaletiš u hidrant (probaj, vidio sam na filmu, zabavno je :D ) pa voda ne izlazi u sferi nego štrcaju mlazevi na sve strane.
Zato mislim da kod takvih stvari treba imati na umu pravu pozadinu gibanja, jer neki prikazi mogu navesti na pogrešne zaključke.
« Zadnja izmjena: 14.03.2015. u 20:06:49 sati od Arkturus »

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #302 u: 14.03.2015. u 20:08:48 sati »
Ako to na površini nije sjena što bi onda moglo biti?

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #303 u: 14.03.2015. u 20:10:51 sati »
Tamna materija.
Eto napokon smo ju našli. :hopla:

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #304 u: 14.03.2015. u 20:13:41 sati »
Ako to na površini nije sjena što bi onda moglo biti?

Ma što se mene tiče možda i je, samo me zanima gdje je moja logika kriva. Sigurno se u NASI nisu igrali i radili umjetne sjene. Ima li možda neka sekvenca tih fotki sa sjenom, da napravimo animaciju. :286:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #305 u: 14.03.2015. u 20:22:06 sati »
... Prvo je u pitanju to da se uglavnom materijal izbacuje pod pritiskom, dakle usmjereno pa uz sam komet to su zaista 'zrake' ...

Nisam razumio da li misliš to ili se samo pitaš.
Bilo kako bilo, ne vjerujem da se iz ovakvog tijela mogu očekivati radijalno usmjereni mlazovi.

Kažem siše ispareni materijal, a ne da vakuum isisava materijal iz kometa.

Nema tu sisanja ni isisavanja ni usisavanja.
Prašina i plin se udaljavaju pod impulsom susjednih molekula prilikom promjene agregatnog stanja (valjda).
Zato je meni ta usmjerenost zanimljiva.

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #306 u: 14.03.2015. u 20:30:25 sati »
Ovo je primjedba koja zaslužuje malo više, jer ima dublju pozadinu nego se prvo pomisli. Prvo je u pitanju to da se uglavnom materijal izbacuje pod pritiskom, dakle usmjereno pa uz sam komet to su zaista 'zrake' koje daju dojam 'svete bogomoljke' (kak ju je Zocky nazvao).

Brijem kako je Zoki u igri sjetla i sjene vidio glavu i "ruke" bogomoljke.

E a drugo je to 'isisavanje'. Često se sasvim pogrešno priča o podtlaku koji nešto izvlači. Npr. podtlak uzdiže avion i sl. To je vrlo zorno objašnjenje i korisno za shvatiti. No strogo gledano krivo je. Podtlak ili vakuum ne 'vuku' tvar. Osnovni zakon je da tijelo ostaje u stanju mirovanja ili jednolikog gibanja po pravcu dok na njega ne djeluje sila. Dakle nešto tvar mora gurati da bi se ona pokrenula. Smjer sile koja gura tvar biti će smjer gibanja tvari. Vakuum neće isisavati tvar niti će podtlak uzdizati avion. Tlak stvoren s druge strane od vakuuma je ono što pokreće tvar. Drugim riječima vakuum je nedostatak sile i on ne djeluje na tvar.
Sve to se kod kometa očituje tako da sila djeluje u točno određenom smjeru (kroz neku pukotinu npr.) i tvar izlijeće po određenom pravcu dok ju ne rasprši sunčev vjetar.
Kažem siše ispareni materijal, a ne da vakuum isisava materijal iz kometa.

Eto, meni to što ste Vi nazvali "radijalno simetrično isijavanje", kroz moju laičku "perspektivu" izgledalo kao materijal koji nakon što biva isparen sa kometa, odlazi u prostor, u vakuum, u svim smerovima ravnomjerno. To mi je palo na pamet kad sam pročitao to "radijalno simetrično isijavanje".

Kao kad se zaletiš u hidrant (probaj, vidio sam na filmu, zabavno je :D ) pa voda ne izlazi u sferi nego štrcaju mlazevi na sve strane.
:215:
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #307 u: 14.03.2015. u 20:31:05 sati »
Nema tu sisanja ni isisavanja ni usisavanja.
Prašina i plin se udaljavaju pod impulsom susjednih molekula prilikom promjene agregatnog stanja (valjda).
Zato je meni ta usmjerenost zanimljiva.
Sorry dag što se koristim ovako nepreciznim laičkim izrazima.
300/1500 dobson
10x50 binocs

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #308 u: 14.03.2015. u 20:35:24 sati »
Točno, u svim smjerovima podjednako, a ne uglavnom pravcem od centra prema van. Kako to da na fotki izgleda baš tako - radijalno. A ne konfuzno - u svim smjerovima pomalo.

Offline Vragoder

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #309 u: 14.03.2015. u 22:01:05 sati »
Do sada sam smatrao kako je vakuum odgovoran za to radijalno širenje koje vidimo na slici.

Hvala na objašnjenju što to znači radijalno (uglavnom pravcem od centra prema van), a što konfuzno (u svim smjerovima pomalo), jer sada vidim zabunu koju sam (i sam sebi) izazvao sa svojim neznanjem. Do sada su mi pojmovi radijalno i u svim smerovima ravnomjerno bili jedno te isto! Sorry. I naravno, hvala na objašnjenjima o vakuumu, pa sad vidim kako vakuum nije odgovoran za to radijalno širenje, kako sam do sada smatrao, i kroz ovako nespretne odgovore pokušao objasniti. [36*

Dečki, pod je vaš! [10*
« Zadnja izmjena: 14.03.2015. u 22:03:08 sati od Vragoder »
300/1500 dobson
10x50 binocs