Autor Tema: formiranje planeta  (Posjeta: 8186 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: formiranje planeta
« Odgovori #20 u: 13.11.2009. u 10:03:49 sati »

Po tome to ne mozes zakljuciti..
u KBO zoni tesko moze nastati div bas zbog agregatnog stanja u kojem se nalazi taj preostali materijal..
    srascivanjem takvog materijala male gustoce nastaju krhke i nepostojane strukture ..

OK.imam malo zaostale podatke sto se tice Jupitera   :122:
http://www.sciencedaily.com/releases/2008/11/081125132520.htm
..Jupiter vjerojatno ima cvrstu jezgru promjera kakvih 20000km
 (5% mase pa sam to zanemario  :mrgreen:) no na to se nadovezuje
        metalizirani ,a kasnije tekuci vodik do promjera 100000km
- prije galilea se je spominjala vrlo mala jezgra ili cak da je nema ...

da oljuštiš vodik s Jupitera ostala bi, nakon svih pratećih procesa slijeganja, hlađenja itd. jezgra od težih elemenata koja bi ubrzo postala po mnogim svojstvima istovjetna s malim planetima.

Pa bi u principu i bilo tako...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #21 u: 13.11.2009. u 10:08:47 sati »
BTW

Bas sam jupiter ima specificnu teoretsko/experimentalnu problematiku sto se tice gustoce
    i sastavu -  koju ovdje necu spominjati jer bi me Davor prozvao kresistem  :265:.
 ..zbog nje po meni je moguce da Jupiter nema te jezgre (zanemarivo mala) o kojoj govorimo...
Deus non est !

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #22 u: 13.11.2009. u 10:14:04 sati »

Citat:
Pa nisu po proto-planetarnom disku leteli cavli i poluosovine ... Kak je zapravo izgledala kruta materija u tom disku? U obliku rasutih molekula, cestica raznih velicina, komada ko Himalaja ...?

Da, slikovito kazano jesu. Sva kruta tvar od koje su sazdane planete rezultat je eksplozije neke pra zvijezde i ti komadi su bili poprilično veliki. Po nekim modelima pretpostavlja se da je bilo oko stotinjak tijela veličine Mjeseca, nekoliko desetaka veličine Merkura, nešto veličine Marsa, i nebrojeno manjih komada što dokazuju kraterima izbrazdane površine planeta. Dakle smjesa nije bila homogeni plin i teški elementi u molekulama. Uglavnom je to i dio odgovora na tvoje pitanje Daže:

Citat:
kako proto-planet manje mase moze imati dovoljno sile gravitacije da materijal komprimira u tvrdu jezgru, a proto-planet velike mase i sigurno velike gravitacije, ostaje plinovito - tekuce - prozracan.

Materijal nije unutar planeta komprimiran u tvrdu jezgru. Komprimiran je u razvojnim fazama zvijezda jer jedino one imaju dovoljnu gravitaciju da potaknu procese stvaranja teških elemenata. Sva kruta materija u svemiru, uključujući i nas same nekada je pripadala zvijezdama koje su eksplodirale. Razasuti komadi različitih veličina zajedno s plinom bili su podloga za formiranje našeg sunčevog sustava.

Odlučujuću ulogu u formiranju veličine i sastava planeta imala je temperatura.

Raspored temperature u sunčevom sustavu, od toplijeg područja bliže Suncu, do hladnijeg dalje uvjetovao je raspodjelu krutih tijela obzirom na njihov  sastav. Unutar takozvane „ledene granice“  temperatura je previsoka i nema leda. Pra tijela bila su od kamenih stijena i željeza i ona su materijal od kojih su načinjene unutrašnje krute planete. Izvan te granice, gdje je danas područje velikih planeta dominirao je ogroman broj ledenih gruda koji je omogućio vrlo brzo formiranje masivnih tijela. Po principu, "tko je jamio jamio" Jupiter je vrlo brzo formiran i njegova velika masa omogućila je brzo privlačenje plinova vodika i helija otpuhanih sunčevim vjetrom iz  bližeg područja Sunca. Jupiter je tako stvorio malo plinovito područje slično proto sustavu iz kojeg je nastao cijeli sunčev sustav, ali nedovoljno masivan da upali novu zvijezdu. Tako su grubo opisano nastali plinoviti divovi.

Citat:
Kak to da ak su  planeti prema rubu našeg sustava plinoviti ... onda opet dolazimo do onih patuljastih planeta koji su od tvrdog materijala

Jupiter se najbrže formirao jer je u tom području bila najveća koncentracija ledenih gruda i druge materije. Najbrže je narastao i pokupio većinu materijala, te plinova vodika i helija. Izvan tog područja koncentracija materijala opada, opada i veličina planeta, i količina plina koja bi omogućila daljnje formiranje plinovitih divova osim Jupitera, Saturna, Urana i Neptuna.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #23 u: 13.11.2009. u 10:19:01 sati »
u KBO zoni tesko moze nastati div bas zbog agregatnog stanja u kojem se nalazi taj preostali materijal..
    srascivanjem takvog materijala male gustoce nastaju krhke i nepostojane strukture ..
Da, moram priznati da si ovdje ti u pravu. Zvuči logičnije od drugih pretpostavki.
današnja atmosfera na Zemlji, Veneri i Marsu nije iz doba stvaranja planeta, već je nastala kasnije, kad su planeti već bili formirani i nije ni izgledala kao danas. tek kad se Zemlja dovoljno ohladila, kad su pale prve kiše, kad je počelo kruženje vode u prirodi, nastala je atmosfera kakvu danas poznajemo.
Točno, no ne znamo kakve su bile početne atmosfere Marsa i Venere i nije li Zemljina atmosfera išla istim putem dok biosfera nije počela utjecat. A posebno velika nepoznanica je i utjecaj Mjeseca. Zato je Zemlja prije različita nego slična s unutarnjim planetima.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #24 u: 13.11.2009. u 10:30:17 sati »
Da, slikovito kazano jesu. Sva kruta tvar od koje su sazdane planete rezultat je eksplozije neke pra zvijezde i ti komadi su bili poprilično veliki. Po nekim modelima pretpostavlja se da je bilo oko stotinjak tijela veličine Mjeseca, nekoliko desetaka veličine Merkura, nešto veličine Marsa, i nebrojeno manjih komada što dokazuju kraterima izbrazdane površine planeta. Dakle smjesa nije bila homogeni plin i teški elementi u molekulama. Uglavnom je to i dio odgovora na tvoje pitanje Daže:
Ne slažem se. Komadi koji su bili prilično veliki, a izbačeni su od neke SN projurili su kroz oblak plina i prašine. Postoji jednako tako i pretpostavka da je cijeli sustav nastao samo iz oblaka plina tek kontaminiranog težim elementima koji su se lako mogli zadržati u navedenom području. Po tome bi oblak i dalje bio homogen. Svakako su vremenom nastale poluosovine i dalje se uglavnom slažem.
Sad me zovu pa moram na poso.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #25 u: 13.11.2009. u 10:48:15 sati »
Citat:
Ne slažem se.

:111:

Citat:
Fino. Dag nam ovo pretvara u malu školu astronomije. Mogli bi na kraju formirati radnu bilježnicu, čega zapravo kod nas i nema.  

Učenika ima, samo fale profesori. Na žalost svi smo mi laici i prepričavamo ono što smo negdje skinuli s weba ili pročitali. Teorija o nastanku sunčevog sustava je puno, spore se i znanstvenici, a meni ne pada na pamet braniti nečiju tezu na osnovu osobnog filozofiranja. Premalo znam. Prenosim službena saznanja koje sam stekao iz udžbenika astrofizike. To je otvorena tema o kojoj se mogu sporiti puno kompetentniji ljudi od nas.

Citat:
...a izbačeni su od neke SN projurili su kroz oblak plina i prašine

A inače, postoji teorija da su planete nastale naknadnom interakcijom nekog tijela s već formiranim Suncem i injektiranjem krutih tijela u plinoviti sunčev akrecijski disk.
« Zadnja izmjena: 13.11.2009. u 10:58:17 sati od davor »

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 13.11.2009. u 11:04:00 sati »
Sluzbena saznanja iz udzbenika astrofizike su vec pomalo zastarjela,
  ,ne vidim koliko je tu u prednosti netko tko je proucio puno knjiga iz astrofizike...
    ..druga stvar su znanstvenici koji rade na specificnim istrazivackim projektima...
   jer svakih par mjeseci na osnovu novih podataka dolazi do korekcija
    hipoteza i teorija...ne vidim zbog cega ne bi o tome razgovarali..i
    usput naucili nesto jedni od drugih......nije to bauk,
      zasto ne bi malo za promjenu i razmisljali (ne radi se o kopi/paste s interneta
     vec vlastito stajaliste o pojedinoj hipotezi) ,a ne samo citali i ponavljali ko papagaji
  ...nitko tu ne gaji ambicije da ce izmisliti nekakvu
     revolucionarnu teoriju - niti se tjesi da radi nesto znanstveno vrijedno
   ,no razmisljati valjda ipak smijemo,cinimo to za nasu korist...
Deus non est !

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #27 u: 13.11.2009. u 11:29:48 sati »
Sluzbena saznanja iz udzbenika astrofizike su vec pomalo zastarjela,
  ,ne vidim koliko je tu u prednosti netko tko je proucio puno knjiga iz astrofizike...

:shock: Kruno, Kruno, nesretni Kruno

Citat:
..druga stvar su znanstvenici koji rade na specificnim istrazivackim projektima...
   jer svakih par mjeseci na osnovu novih podataka dolazi do korekcija
    hipoteza i teorija...

Naravno, samo pristupiti tim materijalima iz prve ruke nećeš moći na otvorenom internetu. Možeš samo čitati interpretacije. Da bi mogao sam čitati i interpretirati izvorne materijale moraš proučiti puno knjiga iz astrofizike, u tom je prednost učenja.

Citat:
zasto ne bi malo za promjenu i razmisljali (ne radi se o kopi/paste s interneta
     vec vlastito stajaliste o pojedinoj hipotezi) ,a ne samo citali i ponavljali ko papagaji
  ...nitko tu ne gaji ambicije da ce izmisliti nekakvu
     revolucionarnu teoriju - niti se tjesi da radi nesto znanstveno vrijedno
   ,no razmisljati valjda ipak smijemo,cinimo to za nasu korist...

Zato što je ovo otvoreni forum koji gleda puno ljudi, deklariran kao popularno znanstveni i ne pada mi na pamet drljati svoje umotvorine. Mora postojati osobna odgovornost prema čitateljima foruma. Iznošenje vlastitih teorija strogo je zabranjeno na svim iole ozbiljnim forumima čak ako si i ekspert iz tog područja. Odnosno može, ali samo u grupi "alternativne teorije", a onda brate možeš valjati koliko ti srce želi.
Na kraju postavljen je upit o tome kako su formirane planete, a ne kakvo je moje viđenje.  Mislim da to nikoga ne zanima.

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #28 u: 13.11.2009. u 11:43:23 sati »
Sad prije no što za "offate" u smjeru zastarjelosti teorija da postavim pitanje.  U kojoj mjeri su magnetosfere utjecale na zadržavanje plinova u atmosferama unutarnjih planeta, te na koji je način Venera zadržala svoju high pressure atmosferu, samo gravitacijom? Znači li to da je recimo Mars imao veću gravitaciju i on bi uspio zadržati svoju atmosferu?
dalekozor 7x50, 7.1°

“We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand.”
R. Pausch

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #29 u: 13.11.2009. u 12:28:20 sati »
Naravno, samo pristupiti tim materijalima iz prve ruke nećeš moći na otvorenom internet
Mora postojati osobna odgovornost prema čitateljima foruma.

Knjige astrofizike da za osnovne pojmove i provjerenu klasiku,kao temelj razumjevanja obavezno da...
   no same hipoteze i teorije koje su u njima prezentirane isto tako su i necija
    misljenja ,trenutna stajalista....vjeroj mi procitao sam ih na desetke.
Sto se tice otvorenog interneta tu ima svasta ,no internet postoji i kao sredstvo komunikacije i prezentacije,
  istrazivackih centara i labaratorija i tu ima kvalitetnih informacija koje u knjigama ne bi docekao...
Sto se tice foruma ,forum dozivljavam prvenstveno kao servis ciji sam ja korisnik i koristim ga za sto mi treba..
   to sto ti moje kometare dozivljavas kao glupost,ne znaci da nemaju podloge i da su to neka bezvezna trkeljanja
     skinuta s otvorenog interneta....mozda je jedino problem u tome sto te to podrucje ne zanima pa nisi upoznat
 sa istrazivanjima u sirinu......
BTW...ja forum ne dozivljavam kao manekensku pistu na kojoj cemo se takmiciti tko ce ljepse citirati iz knjiga za nepoznate
    citatelje nego bas razmatrati individualne (ne) umne drljotine na temu....
Mislim da forum nije dobar za uciti osnove...za to su knjige i google  :mrgreen:
Deus non est !