Autor Tema: formiranje planeta  (Posjeta: 8776 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: formiranje planeta
« Odgovori #30 u: 13.11.2009. u 13:38:34 sati »
Da bi mogao sam čitati i interpretirati izvorne materijale moraš proučiti puno knjiga iz astrofizike, u tom je prednost učenja.
Ali uzalud čitanje ako ne misliš. Zašto pročitati knjigu ako već nakon prvih stranica skužiš da je tip na krivom tragu i da će pokušati npr. na sve moguće načine dokazati kako znanstvene teorije dozvoljavaju putovanje kroz vrijeme? Ili shvatiš da se zaigrao i napravio knjigu da zaradi jer je prekomplicirano da mu netko opovrgne teoriju. A ako mu i opovrgavaju razvit će se rasprava koja će mu na kraju prodati knjigu.

Zato što je ovo otvoreni forum koji gleda puno ljudi, deklariran kao popularno znanstveni i ne pada mi na pamet drljati svoje umotvorine. Mora postojati osobna odgovornost prema čitateljima foruma. Iznošenje vlastitih teorija strogo je zabranjeno na svim iole ozbiljnim forumima čak ako si i ekspert iz tog područja. Odnosno može, ali samo u grupi "alternativne teorije", a onda brate možeš valjati koliko ti srce želi.
Na kraju postavljen je upit o tome kako su formirane planete, a ne kakvo je moje viđenje.  Mislim da to nikoga ne zanima.
Ne budi tako strog. Ovdje se iznose argumenti o valjanosti ili nevaljanosti neke hipoteze. Ja ovo doživljavam kao raspravu i ako mi netko objasni svoj argument nešto ću naučiti. To je čista analiza, a više ti ne mogu ponuditi ni oni koji danonoćno na tome rade. Oni ti mogu ponuditi samo napravljene simulacije (pandan nekadašnjim računima) što je puno korisnije od 'naših trkeljanja', ali nije ni to nedodirljivo.
U kojoj mjeri su magnetosfere utjecale na zadržavanje plinova u atmosferama unutarnjih planeta, te na koji je način Venera zadržala svoju high pressure atmosferu, samo gravitacijom? Znači li to da je recimo Mars imao veću gravitaciju i on bi uspio zadržati svoju atmosferu?
Da kod Marsa se radi o gravitaciji. Kod Venere ima dosta teorija/hipoteza, ali sve one, naravno, moraju uključivati i veću gravitaciju. Magnetosfera ne bi trebala imati osobit učinak.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #31 u: 13.11.2009. u 15:46:03 sati »
A tu ste znači.Čudim se ja kako niko ne reagira na moj post,moji teški trudi skroz  bagatelizirani.
A šta se tiće vaše rasprave, ništa nova , udri po Davoru, provjerena učenja "ukoričena" koja traže mnogo truda u učenju kontra površnih instant
linkova.Svakako podržavam Davora posebno u edukativnom dijelu ,to je jedno a drugo daj pogledajte malo  i moj post.
Pozdrav Đeno.     
Nek samo rotira...

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #32 u: 13.11.2009. u 16:04:21 sati »
 ......to sto ti moje kometare dozivljavas kao glupost....

Nisam to nigdje napisao.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #33 u: 13.11.2009. u 16:09:29 sati »
To lose zvuci  :wink:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #34 u: 13.11.2009. u 18:20:08 sati »
A tu ste znači.Čudim se ja kako niko ne reagira na moj post,moji teški trudi skroz  bagatelizirani.
A šta se tiće vaše rasprave, ništa nova , udri po Davoru, provjerena učenja "ukoričena" koja traže mnogo truda u učenju kontra površnih instant
linkova.Svakako podržavam Davora posebno u edukativnom dijelu ,to je jedno a drugo daj pogledajte malo  i moj post.
Pozdrav Đeno.     

???????? :hopla: ????????

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #35 u: 13.11.2009. u 18:57:06 sati »
Magnetosfera ne bi trebala imati osobit učinak.

Magnetosfera ima znatan ucinak na prevenciju erozije atmosfere
no prvenstveno na lake ione (H+) ...

Efekt erozije H+ prvenstveno je izrazen kod protoplaneta i mladih planeta sa aktivnim zvijezdama -
   na pocetku razvoja planetarnih sistema.....
   trenutno se radi na toj temi preko podataka o elementima exoplaneta i njihovih sustava (CoRoT)

Posto se venerina atmosfera sastoji od teskih molekula (vjerojatno nastala kasnije od spojeva iz unutrasnjosti
   posredstvom temperature) sama erozija solarnim vjetrom je mala bez obzira na nedostatak
   magnetskog polja...

Mislim da kod zemlje magnetosfera ima znatan ucinak na "zdravlje" atmosfere..

Kod Marsa gravitacija je mala i kinetika molekula je dovoljna za spontano gubljenje atmosfere
   bez obzira na slab suncev vjetar...

BTW..Arkturus-e..zasto mislis da magnetosfera nema poseban ucinak na gubitak atmosfere.  :?:

Ja ovo doživljavam kao raspravu i ako mi netko objasni svoj argument nešto ću naučiti. To je čista analiza, a više ti ne mogu ponuditi ni oni koji danonoćno na tome rade. Oni ti mogu ponuditi samo napravljene simulacije (pandan nekadašnjim računima) što je puno korisnije od 'naših trkeljanja', ali nije ni to nedodirljivo.

Upravo tako...niti smo na ispitu,niti predajemo pocetnicima,koga zanima forum ukljucit ce se
    i direktno pitati i naravno da cu mu prvo odgovoriti skolski ...no nasu medjusobnu raspravu dozivljavam kao i
   Arkturus....zato sam tu...ne da primam i dajem lekcije iz knjiga......
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #36 u: 13.11.2009. u 19:37:16 sati »
Evo Arkturuse......
Moj ispravak za Jupiter - ovaj 0.13 rj flek na dnu sam potpuno previdio   [36*
  kopirano iz moje planetoloske knjige - kako ne bi rekli da ih ne citam...
Po novome (Galileo) ta jezgra je velicine 0.2 rj ... no malo drugacije kompozicije .

BTW..malo kresizma ...kod impakta Shoemaker-Levy 9 izmjerene su velike anomalije u brzini
   i smjeru kretanja turbulencija koje puno odstupaju od sadasnjeg modela Jupiterove atmosfere..
   .jos nema valjane hipoteze.
S druge strane radjen je model po kojem sastav plemenitih plinova u Jupiterovoj atmosferi
    asocira na Jupiter kao mladi planet - naravno za sad samo hipoteza...

Deus non est !

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #37 u: 13.11.2009. u 20:00:39 sati »
Upravo tako...niti smo na ispitu,niti predajemo pocetnicima,koga zanima forum ukljucit ce se
    i direktno pitati i naravno da cu mu prvo odgovoriti skolski ...no nasu medjusobnu raspravu dozivljavam kao i
   Arkturus....zato sam tu...ne da primam i dajem lekcije iz knjiga......

Kako vam drago. Ali vas lijepo prosim da me više ne pozivate i prozivate. Vas dvojica smatrate da ste sasvim dovoljno kvalificirani da stručno raspravljate o teorijskoj astrofizici. Ja nisam. Nadam se da će vaš dijalog biti plodonosan i uroditi vrijednim znanstvenim dostignućima.  [10*
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #38 u: 13.11.2009. u 20:30:04 sati »
BTW..Arkturus-e..zasto mislis da magnetosfera nema poseban ucinak na gubitak atmosfere.  :?:
Ma upravo zbog Venere. Nisam uvjeren da bi se bilo što promijenilo da Venera ima magn.polje ko Zemlja.
Naravno, promjenilo bi se, ali samo prividno zbog mag.polja. Naime, polje mora uzrokovati brza rotacija (uz ostalo), a brza rotacija bi možda utjecala na malo jači vulkanizam i izbacivanje plinova. Ali samo magn.polje ne znam koliko bi utjecalo na H+. Možda sam u krivu, ovo samo nagađam. Napisao sam da magnetosfera ne bi trebala imati osobit učinak što je = pretpostavljam da nema.

Kako vam drago. Ali vas lijepo prosim da me više ne pozivate i prozivate. Vas dvojica smatrate da ste sasvim dovoljno kvalificirani da stručno raspravljate o teorijskoj astrofizici. Ja nisam. Nadam se da će vaš dijalog biti plodonosan i uroditi vrijednim znanstvenim dostignućima.  [10*
Pa kaj si se uvredio? Mi smo ti ko stari atenski filozofi koji raspravljaju o svemu i svačemu na trgu i onda pozovu one za koje misle da bi mogli nešto korisno reći. Ne moramo se složiti, al glavno da misao ide. Nemam ja želju za znanstvenim probicima (smijem reći samo za sebe) osim sebi objasniti neke stvari. Pa ako mi postaviš dovoljno dobre zamke onda ću ispraviti svoje stajalište. A svatko ko razmišlja je dovoljno stručan da o bilo čemu nešto kaže. Bolje nego da šuti.
Naj se ljutit. Sad bi ti stavio i onaj smajlić sa cvjetićem, al mi komp tri godine otvara smajliće.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #39 u: 13.11.2009. u 21:28:11 sati »
Nadam se da će vaš dijalog biti plodonosan i uroditi vrijednim znanstvenim dostignućima.  [10*

da to nam je zbilja pravi cilj svih ovih razglabanja...zivimo zato  :zubo:  kao i Kreso

:103:
Deus non est !