Autor Tema: formiranje planeta  (Posjeta: 8796 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: formiranje planeta
« Odgovori #40 u: 13.11.2009. u 23:44:43 sati »
Pa ja vise nebum nista pitao ...
Vec me pece savjest.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #41 u: 14.11.2009. u 00:36:55 sati »
Ovaj post ponovo pišem jer ništo s prvim nije ispalo  kako triba, popala ga maca. .Je da je kasno al uporan sam ja..Ne bi se štel mešat u ovo što je izloženo u ovoj temi,ali imam primjedbu na model rasprave koji je nekako uobičajen kad se radi o znanstvenom području.Uvijek isti kalup..Prvo, uvod u problem. Drugo, zaplet , alternativna osobna viđenja - kontra kirurški preciznih odgovora Davora koji se temelje na priznatim  znanstvenim dostignućima.Treće, vrhunac zapleta, znanstvena se  rasprava srozava na nivo debate koja u konačnici treba neutralizirati  isprikama  obično upućeno Davoru,Todoru ili ……….. I za kraj četvrto, po običaju točku na "i" uvijek na bilo koju temu mora obavezno staviti …… još … jednom da ponovim …..Više-manje to nije neko veliko zlo ,međutim u takvoj situaciji u  kojoj se ne drži do razlike između razine znanstvenog  i osobnog stajališta dovodi do posljedice da Davor i slični njemu uobičajeno upadaju u situaciju koja nije primjerena njihovom znanju., i to bez obzira na svu načelnu dobrohotnost Atenske debate a nikako rasprave.Da se zna nisam ja protiv alternative dapače, a još manje sam za svetost znanstvenog dostignuća,ali sam zato da se zna  na kojem se stupnju i razini vodi razgovor ,radi onih trećih kao  ja koji prate ovaj forum a nemju potrebe sudjelovati u svakoj diskusiji.U tom smislu apsolutno podržavam slijedeći citat
[/quote] Zato što je ovo otvoreni forum koji gleda puno ljudi, deklariran kao popularno znanstveni i ne pada mi na pamet drljati svoje umotvorine. Mora postojati osobna odgovornost prema čitateljima foruma. Iznošenje vlastitih teorija strogo je zabranjeno na svim iole ozbiljnim forumima čak ako si i ekspert iz tog područja. Odnosno može, ali samo u grupi "alternativne teorije", a onda brate možeš valjati koliko ti srce želi. Na kraju postavljen je upit o tome kako su formirane planete, a ne kakvo je moje viđenje.  Mislim da to nikoga ne zanima.
Toliko od mene uz srdačan pozdrav Đeno :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #42 u: 14.11.2009. u 10:15:16 sati »
Ajde da pojasnimo.
Netko postavi pitanje i netko mu odgovori. Onda se nađe drugi i kaže ne to je ovako. Onda se nađe netko ko kaže to nisu znanstvene činjenice. Pa netko kaže da to nije logično zbog toga i toga.
A najbolje je što se svi slažu da postoji više pretpostavki U ZNANSTVENIM KRUGOVIMA.
Onaj koji je postavio pitanje ima pravo dobiti sve alternative (po mogućnosti s objašnjenjima) vezane uz to. Ne očekujete valjda da znanstvenici podliježu dogmi - to je tako i nema druge!
Nema nikakve općeprihvaćene teorije. Ako i neka hipoteza prevladava, npr. big bang, nekom tko postavi pitanje kako je nastao svemir treba svakako navesti i alternative pa neka izabere. To nije iznošenje svojih teorija. To je navođenje argumenata koje ima onaj koji odgovara. Svakako je korisno znati.
S druge strane ako postaviš na forumu pitanje onda se zna i što očekuješ. Naravno da ne očekuješ da ti odgovori netko ko je postavio jednu teoriju pa će samo nju propagirati (onda je bolje da nazoveš autora teorije nego da zaj****** ljude na forumu). Uostalom ovdje je najgore što čim se pojavi nesuglasica vrlo brzo prestaje rasprava. Pa ne pričamo mi o nebuloznim teorijama da je Zemlja ravna ploča.
Odgovornost prema čitateljima je upravo da im se da što više argumenata. Ali treba postojati i odgovornost čitatelja koji mora postaviti pitanje koje ga zaista zanima i o kojem želi doznati što više.
I još nešto. To što se to može pretvoriti u polemiku ljudi to čitatelju samo ukazuje koliko je nešto nedefinirano.
A treba imati i malo osjećaja pa vidjeti kad netko tvrdi da je Zemlja ravna ploča, a kad nastoji doći do ispravnih zaključaka. Ali ne, svi oni koji se ne slažu sa znanstvenom dogmom oni su svi isti. Nema razlike. Uostalom mislim da je moj stav o tome poznat, napisao sam ga u onom članku o institucionalizaciji znanosti.
Zapravo ja nisam ni primijetio da je netko ovdje iznio neku svoju teoriju. Samo smo davali neke argumente koji bi se mogli suprostaviti nečem navedenom. Zato mi stvarno nije jasno zašto prigovarati ljudima koji pokušavaju odgovoriti na pitanja i trude se to učiniti najbolje što mogu.

(Đeno drago mi je da ti se vratio onaj koji rotira. Bio si ga zaboravio u prošlom postu.)

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #43 u: 14.11.2009. u 12:06:42 sati »
Onaj koji je postavio pitanje ima pravo dobiti sve alternative (po mogućnosti s objašnjenjima) vezane uz to. Ne očekujete valjda da znanstvenici podliježu dogmi - to je tako i nema druge!
Zato mi stvarno nije jasno zašto prigovarati ljudima koji pokušavaju odgovoriti na pitanja i trude se to učiniti najbolje što mogu.
[/quote]
Odlično za plus pet. šta se toga tiće nisam ni cenat livo ni cenat desno jer da nije bilo ALTERNATIVA PA BILI BI JOŠ NA KOTAČU,.Ali, da nije ovaj ali šta bi lipo bilo?Reka sam i ponovit ću, da samo treba naglasiti da se radi o OSOBNOM VIĐENJU i raspravljat ćemo o njemu koliko kod treba ,razoružavati ili nadograđivati sa argumentima postojeće znanosti ili nećim već drugim,možda se malo najidit da se radi o bedastoći i nikom ništa.To je jedno,a drugo argumenti,pa oni  uvijek imaju cilj da pokušaju OSOBNO VIĐENJE NEKAKO POTVRDITI ILI OBORITI,ako se potvrdi onda se radi o teoriji i zbog toga neznam zašto se svi ograđujete ka opareni da u vama ne čući neka  teorija pa nije to sramota. koju bi priko  foruma tribalo malo argumentirati ili  razargumentirati.
A to znastvenici i dogma,to svi znamo da neide,ali isto tako triba znat da se u tom slučaju radi o raspravi na znanstvenoj razini ,potkrepljeno nekim matematičkim ili eksperimentalnim modelom,a takvi radovi obavezno se objavljuju u znanstvenim časopisima.To što nema nikakve opće prihvaćene teorije ne znaći da je sad sve moguće.Vidiš ja imam afiniteta da postavim nekakvu teoriju,  zašto ne,pa šta ako ništa i ne napravim bar sam gušta u onome šta volim.Međutim strogo se držim pravila,da za jednu dobru ideju treba deset tisuću ideja,a za jednu praktičnu tisuću dobrih.
Pa sad ti vidi koji je to kupus i manistra a ne samo aj idemo na čakulu na forum.
Ajme meni evo zvoni podne,ubit će me žena kad dođe sa posla, još nisan kupija ribu.Moran bižat.Pozdrav Đeno Evo neću sad zaboravit ovog mog :hopla: :hopla: :hopla:

Nek samo rotira...

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #44 u: 14.11.2009. u 12:56:59 sati »
Po meni forum koji je popularno znanstveni ne treba dozivljavati kao znanstveni. Ni sto se tice pitanja a bogme ni odgovora.
Forum citaju i u njemu sudjeluju kako ljudi koji su vrlo bliski znanosti tako i djeca. Iako svi imaju podjednako pravo pitati i diskutirati, naravno da se nivo strucnosti svake osobe u određenoj temi veoma razlikuje i to ne bi trebalo biti cudno.
Cini mi se da bi vec kod postavljanja pitanja trebao definirati zelim li samo znanstveni pristup u odgovorima. Mozda je to malo pretjerano.

Sve je bilo u granicama prihvatljivog, samo je Davor svojim ostrim postom malo uzbudio duhove. Ok, mozda je Davor imao los dan, a mozda smo mi ostali malo osjetljivi na takvu ostrinu ... i eto problema.

U duhu foruma kao i bilo koje diskusije trebala bi stajati tolerancija. To znaci da bi oni koji znaju trebali biti tolerantni prema onima koji ne znaju, a oni koji ne znaju trebali bi tolerirati reakcije onih koji znaju.
Obzirom na trenutni polozaj planeta i zvijezda ( :wink:)mozemo svi imati odstupanja u ponasanju, no to bi trebalo znati i to odtolerirati i oprostiti.

Bilo bi dobro ne zaboraviti u diskusijama gentlemanski odnos prema sugovorniku, postovanje i određenu blagost.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #45 u: 14.11.2009. u 14:32:31 sati »
Po meni forum koji je popularno znanstveni ne treba dozivljavati kao znanstveni. Ni sto se tice pitanja a bogme ni odgovora.
U duhu foruma kao i bilo koje diskusije trebala bi stajati tolerancija. To znaci da bi oni koji znaju trebali biti tolerantni prema onima koji ne znaju, a oni koji ne znaju trebali bi tolerirati reakcije onih koji znaju.
Po meni što se tiće ovog foruma cijenim ga Više kao znanstveni u odnosu na neke koji bi to navodno trebali biti.

Točno tako u duhu foruma, ali ovi posljednji moraju uvažavati već usvojena i priznata znanja a ne tvrdoglavo provocirati isto znanje kao dogmu ,i tako izazivati nepotrebne reakcije.Pa s čime onda u konačnici da potvrdimo nove alternative nego sa starom artiljerijom.
I ja sam triba znanje o rotaciji,pa mi je ovaj forum objasnija teoretski neke stvari a što se tiće matematičkog odnosa između mase i rotacije to je čisto i precizno kao uvik ukazao Davor,Ja jesan i zna zatupit ali isto tako i uvidit kad mi se ukaže u čemu nisam u pravu.I šta sad,kako vidiš ne stoji da ste samo popularno znanstveni forum već i znanstveno edukativni. U tome ja vidin vašu vrijednost,jer recimo kod slučaja "neboluziranje o relativnosti" da nisam imao osnova iz TR mislim da nakon te diskusije, neću niti da mislim eto tako.
Sasvim je normalni proces da svaka nova usvojena alternativa pobija stare prihvačene ,ali ovu novu dobrim dijelom  dokazuje stara.
Pa nije valjda da čemo sad ići toliko daleko da čemo zbog liberizacije alternative  osporavati i Zakon Negacije -Negacije .
Kao i uvijek srdačan pozdrav uz već poznato :hopla:

« Zadnja izmjena: 14.11.2009. u 14:42:22 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #46 u: 14.11.2009. u 14:57:30 sati »
Ma upravo zbog Venere.

Hmm...naravno da kod Venere magnetsko polje danas nema uticaja na H+ eroziju...
s obzirom na kompoziciju atmosfere..... :mrgreen:
.u stvari vjerojatno je njegov nedostatak
(ili pocevsi od trenutka kad je eventualno mag. polje iscezlo)
   bar jednim dijelom,ako ne upravo zbog toga, dovelo do atmosfere kakvu Venera danas ima...
jer H+ erozija atmosfere je tipicna erozija uzrokovana pojacanim solarnim vjetrom kod
   mladih planeta i protoplaneta.....

no jos uvijek na Veneri postoji O+ erozija koja je daleko sporija u atmosferi zasicenoj CO2,  magnetsko polje bi pruzalo dobru zastitu od takve erozije tog tipa atmosfere.

Interesantno je atmosfera sa vecim udjelom N2 podloznija
    O+ eroziji ,te magnetsko polje Zemlje ima znacajan uticaj u
     prevenciji erozije atmosfere.... IMHO
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #47 u: 14.11.2009. u 19:54:27 sati »
A, evo nas na pravom putu. O Sunčevom sustavu.
...u stvari vjerojatno je njegov nedostatak
(ili pocevsi od trenutka kad je eventualno mag. polje iscezlo)
   bar jednim dijelom,ako ne upravo zbog toga, dovelo do atmosfere kakvu Venera danas ima...
jer H+ erozija atmosfere je tipicna erozija uzrokovana pojacanim solarnim vjetrom kod
   mladih planeta i protoplaneta.....
Samo želim istaknuti da mi nije jasan efekt kojim mag. polje utječe. Možda bi sve one okolnosti koje uzrokuju mag. polje bile značajnije nego samo polje. Ne želim reći da mag. polje ne štiti, ali bih rado znao kako štiti.

Htio sam još nešto napisati Đeni, al sam vidio da smo stvarno izletili s teme, a i Đeno je vratija onog koji rotira pa mi je nekako milo pri srcu.

Obzirom na trenutni polozaj planeta i zvijezda ( :wink:)mozemo svi imati odstupanja u ponasanju, no to bi trebalo znati i to odtolerirati i oprostiti.
Točno. Vrijednost ovog foruma baš i je u tomu. Malo zaiskri, netko puhne pa se ugasi. Zlopamtila nisu dobrodošla, a Danijel se brine za Krešu  :D Nastavljamo.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #48 u: 15.11.2009. u 00:48:54 sati »
A, evo nas na pravom putu. O Sunčevom sustavu.Samo želim istaknuti da mi nije jasan efekt kojim mag. polje utječe. Možda bi sve one okolnosti koje uzrokuju mag. polje bile značajnije nego samo polje. Ne želim reći da mag. polje ne štiti, ali bih rado znao kako štiti.

-erozija atmosfere moze biti mehanicko/termicka i induciranim ionskim strujanjima

-cinjenica je da magnetnosfera stiti atmosferu ublazujuci udar solarnog vjetra na
     gornje slojeve atmosfere (nabijene cestice slijede magnetsko polje
     i vecim dijelom obilaze oko gornjih slojeva atmosfere
      ,osim u regiji polova gdje dolazi do koncentracije
      cestica koje su se probile kroz magnetsko polje posebno kod CME ...tu je erozija
       ionskim strujanjima pojacana,isto tako zbog zagrijavanja raste i tok Jeansovog
       termalnog bijega molekula, koji je inace zanemariv za earth size planete...
Koliki ima udio ovaj negativan efekt ,prema pozitivnom efektu zastite   -
    za sad sam naisao na vise misljenja , radova i projekta istrazivanja....
      ima dosta kontraverzija i za sad nije moguce izvuci cisti zakljucak....
 Moje Kresisticko misljenje je da uticaj magnetskog polja ipak ima veliki uticaj
na smanjenje erozije atmosfere..     
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #49 u: 15.11.2009. u 10:29:39 sati »
Tenx. Lijepo objašnjenje.