Autor Tema: Astronomske makete  (Posjeta: 19385 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
  • Spol: Muški
    • Moj blog
Odg: Astronomske makete
« Odgovori #70 u: 13.02.2010. u 23:14:24 sati »
Uf ja bi  :D
Evo za one koji vole .
Papirnate makete i kako izraditi :
http://www.mos95b.com/Moon%20Port/
Odlicno za napraviti radionicu sa djecom i malo ih animirati.
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #71 u: 14.02.2010. u 09:57:07 sati »
E, za iskusne maketare!

Zelim ovo sliziti kako treba i pitanje se odnosi na lijepljene/farbanje... uglavnom, ima gro sitnih dijelova koji mi se cine gotovo nemoguce pofarbati nakon sto je maketa gotova! Dakle farbaju li se ti sitni dijelovi prije lijepljenja?
Koji je uopce redoslijed slaganja? Onako, postoje upute, al su mi malo ne sasvim logicne :?

http://www.alpha.hanich.hr/pretraga.asp?mjerilo=&vrsta=&pro=&txt=space&Submit.x=0&Submit.y=0
Evo jednog ducana u nas specijaliziranog za makete  :hopla:
« Zadnja izmjena: 14.02.2010. u 10:05:17 sati od HrAstro »
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #72 u: 14.02.2010. u 12:18:31 sati »
Farbaju se uvijek prije. Poslije pincetu i probati sto manje lijepila iskoristiti.
Ja sam radio sna sljedeci sistem. Da ne packam previse bi prvo malo ljepila stavio u neku posudicu i onda
sa pincetom sasvim lagano umocio komadic koj mi treba. Puno manje ljepila bi mi zavrsilo na maketi nego onako.
Mana je jedino sto potrosis vise ljepila.
Ja sam slagao uvijek po uputuama. Nisam ih slozio miljon ali kojih 10 jesam. Sada me malo hvata nostalgija.
Helikopteri i avioni nisu narocito podnosili seljenja i kad mi ih se par polomilo sam izgubio volju.
"Djeluj prema onoj maksimi za koju mozes htjeti da postane opcim prirodnim pravilom"
E. Kant

Offline Lord Spirit

• AstroMeteor
    • Moj blog
« Odgovori #73 u: 14.02.2010. u 12:23:28 sati »
Sada sam pogledao tamo malo savjete i sjetio se jos nekih metoda koje sam imao. Pri odvajanju sa glavne plastike najlakse bi visak plastike na modelu skidao sa onom "grickalicom" za nokte (nisam siguran kako se zove), a ako treba jos malo obraditi fino izbrusio sa bruspapirom kojeg sam imao naljepljen na stapic koji koriste doktori kada ti gledaju grlo.
E. Kant

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #74 u: 15.02.2010. u 11:03:20 sati »
kako se razrijedjuje boja? kolko je boje potrebno? pitam mozda ako ima koji od vas na podrucju zagreba, pa eventualno doniram  boju ili posudim koju kapljicu (sumnjam da cu sve potrositi, pa da ne propadne)
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #75 u: 27.10.2012. u 17:50:07 sati »
Jedno lijepo lansiranje Saturna V :106: :215:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Sparky

• ZvjezdoZnanac
  • Spol: Ženski
« Odgovori #76 u: 27.10.2012. u 22:29:24 sati »
Odlični su modeli tih raketa...baš su prava inspiracija da se započne s izradom...  [71* :106:
Naišla sam na internetu jednu zanimljivu od lego kocaka:

http://www.zimo.co/2012/01/14/australac-izradio-repliku-rakete-iz-apolla-11-od-120-000-lego-kocka-foto/25551
"The Earth is the cradle of humanity, but mankind cannot stay in the cradle forever." K.C.

Offline Tvrtko

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #77 u: 28.10.2012. u 16:46:11 sati »
kako se razrijedjuje boja? kolko je boje potrebno? pitam mozda ako ima koji od vas na podrucju zagreba, pa eventualno doniram  boju ili posudim koju kapljicu (sumnjam da cu sve potrositi, pa da ne propadne)

Ako ideš sa kistom, ne trebaš puno razrjeđivati. To je više za zračni kist.. Nažalost nemam više razrjeđivača za to (nisam godinama ništa slagao, a imam hrpu tog nesloženog za napravit). Ali ima tog za uzet i tamo kod Hanicha, a i u onim "Land of Magic" dućanima (jedan je u Radićevoj, ima i u jednom dvorištu u Frankopanskoj, blizu di je Hama).

Prije ikakvog farbanja dobro je maketu pripremiti. Riješiti se "ficleka" sa dobrim, oštrim skalpelom, obraditi površinu sa finim šmirglom. Onda nije loša ideja ili zračnim kistom ili sprejem nanijeti temeljnu boju ("primer"). S time da ako ti je plastika već bijela onda je bolje uzeti nekakvu sivu temeljnu, nikad sa istom bojom na istu jer ne vidiš šta radiš, gdje je primilo, gdje nije, itd. To kad se osuši onda si spreman za farbanje. Ako imaš manje dijelove koje lijepiš na veće, nakon što si ih skinuo, obradio, i pofarbao s temeljnom pa onda pravom bojom, onda im sa one strane koju lijepiš razrjeđivaćem i šmirglom skineš boju jer ljepilo inače ne prima kako spada. Izbjegavaj previše ljepila preblizu rubovima jer sve izađe van pa se vidi.

Ima također dobar štos za naglašavanje detalja. Jako razrijediš crnu boju (tipa, 20-30% boje, ostalo razrjeđivač) i onda ju lagano nanosiš preko detalja (nekakvih rupa, usisa, zakovica, itd). To malo crne se skupi oko rubova pa izgleda kao jako mekane sjene, naglašavajući detalje.

I tak. Ima toga tonu. Najbolji savjet je - samo polako. Sorry ak si već sve to znao.