Autor Tema: Pomoć oko NexRemote  (Posjeta: 3020 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Astro 2

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Pomoć oko NexRemote
« Odgovori #10 u: 21.08.2009. u 19:23:28 sati »
Probat ću :wink:ponovno [02*!!!
Celestron C11 SCT
NEQ6 Sky Scan
Canon EOS 500d IS 18-55mm
---------------------

Offline pilatus

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #11 u: 22.11.2009. u 14:20:12 sati »
Bok!)
Ja imam isti problem, u stvari interesira me da li next remote i popratni software-i mogu prikazivati sliku na pc-u ili mi za to treba neki poseban software?
Moj kolega koji ima celestron c11 SGT kaže da je on gledao sliku na pc-u ali je to radio davno i nije siguran da ima software za isti više. Možda si možemo pomoći. Moj mail je adrian.celija@pu.t-com.hr pa ako imaš neki savjet ili pomoć svakako bi mi dobro došla i obrnuto. Možemo razmijeniti brojeve mob-a itd. Hvala!

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #12 u: 22.11.2009. u 16:41:46 sati »
Možda vam ovo pomogne, vezano je uz drugi program, AstroPlaner, ali sliči na vaše probleme:

" To connect Astroplanner to NexRemote:

Connect the appropriate serial cable from your laptop to your mount or HC (depending on the model of the mount). Open NexRemote. You will see an image of the HC on your screen. In the uppermost drop down menu set the Serial Port to the (real) serial port that connects to your mount. Set Mount Model and Firmware in the next two drop down menus. In the lowermost dropdown menu labeled "Virtual Port" choose a serial port number for the software to create. This Virtual Serial Port is what Astroplanner will use to connect. Finally click OK and NexRemote will connect to your mount _and_ create the virtual Serial Port.

Then open Astroplanner, go to the Telescopes Menu and select for a Comm Port the number of the Virtual Port you created (which you should see in the drop down menu) and select the type of mount you are using.

Close the Telescopes menu and click on the Connect to Telescope box. In a few seconds Astroplanner should connect and list your current RA and Dec.

Caveat 1:

You have to choose a number for the Virtual Port that is not already in use. Also it must be number 9 or lower. Astroplanner (and many other programs) cannot locate higher numbered serial ports.

Caveat 2:

You have to choose the Virtual Port number connect NexStar to the mount _before_ starting Astroplanner. Astroplanner checks for existing Comm Ports when it initiates. It does not poll continuously for newly created Comm Ports. Therefore it can only locate a Virtual Port if the Virtual Port exists at the time it initiates.

Caveat 3:

Only one program can connect to the Virtual Comm Port at a time. You can connect Astroplanner. You can connect TheSky or other planetarium software. You can connect TheSky, disconnect TheSky, then connect Astroplanner. But you can't connect Astroplanner and TheSky to the Virtual Port simultaneously (even if you are issuing no commands through one of those programs."

[10*
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline pilatus

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #13 u: 22.11.2009. u 20:28:28 sati »
Hvala javim se kad probam))))

Offline Astro 2

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #14 u: 06.12.2009. u 09:53:58 sati »
Probavam slikavati pomoću one kleme pa trebam napraviti EQ montažu od alt-az uz pomoć EQ wedgea. Teleskop je NexStar 4SE!
Pritisnem EQ north align pa unesem položaj i vrijeme. Zatim odaberem EQ AutoAlign. Kaže mi SetAlt to index i moram preklopiti neke oznake na montaži, pa kaže Find Meridean-Rotate the telescope in Azimuth(RA) until the tube pointed at the miridean! Kako to?
Celestron C11 SCT
NEQ6 Sky Scan
Canon EOS 500d IS 18-55mm
---------------------

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #15 u: 06.12.2009. u 12:52:53 sati »
Nebeski meridijan je zamišljena velika kružnica na nebeskoj sferi koja prolazi sjevernim i južnim nebeskim polom i sadrži zenit i nadir promatrača.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)