Autor Tema: Energija na daljinu  (Posjeta: 12478 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: Energija na daljinu
« Odgovori #20 u: 14.12.2009. u 18:33:34 sati »
:214:

[31* :103: [36*

Molim bez bezobraznih primisli :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #21 u: 14.12.2009. u 18:56:33 sati »
Na kojoj frekvenciji radi oscilator ?
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #22 u: 14.12.2009. u 21:58:46 sati »
U svakom slucaju spektakl s Teslinim induktorom je velicanstven, i zato je na demonstratoru da ukaze ljudima da nema carolije i magije nego cista znanost. Uzrok i posljedica. Vjerujem da je "Tesla" naobrazovan, ne poznam  ga, ali iz svog iskustva znam koliko ima poluobrazovanih koji idu po svijetu i propovjedaju nebuloze. Napravit Teslin induktor je stvar recepta, uz malo dobre volje moze ga skoro svatko napravit. No medutim znanost iza toga nije ipak trivijalna, a to je bit demonstracije takovih eksperimenata. Ispricavam se ako sam nekog povrijedio, nije bilo namjerno.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #23 u: 15.12.2009. u 13:59:38 sati »
To je teslin transformator (teslina zavojnica). To sam ja napravio kao maturalni rad. Moja može na otprilike 2 metra upaliti neonku od 25W. Radi na frekvenciji od oko 250kHz
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Tesla

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #24 u: 29.01.2010. u 19:06:30 sati »
Pozdrav svima.
Zbog problema sa bežičnim internetom nisam bio u mogućnosti prije odgovoriti na neka pitanja, nadam se da ću ovaj puta uspjeti ukoliko opet veza ne pukne.
No da ne odgovaram svakom pojedinačno, evo nekih podataka.
Vidim da se tu miješaju pojmovi prijenos energije bez žica, radi se isključivo o prijenosu energije preko samo jedne žice.
Teslina ideja je bila da se umjesto te jedne žice koristi zemlja, da bi se izbjegli dalekovodi i povezali svi generatori u jedan sustav bežično. Energija se prenosi visokim naponom i rezonancijom, no ima tu i elektromagnetne indukcije, elektromagnetnog vala i još što šta no to je zanemarivo.Snaga na prijemnicima se dobije transformacijom.
Moj driver radi na 1MHz što je 35 puta više od teslinog, snage je 100W 1000 puta slabiji ali su rezultati zanimljivi.
Na udaljenosti na 30 m sa opterećenjem od 100W preko jedne žice gubici su zanemarivi no preko zemlje su veliki što je i razumljivo za tako visoku frekvenciju. Sigurno se pitate, pa zašto onda tako visoka frekvencija ako se zna, da su na tako visokoj frekvenciji jako veliki gubici i teško ide kroz zemlju. Zašto? Za 1MHz zavojnice su oko 50cm dok bi za 35 x nižu frekvenciju koja bi bila dobra za prijenos električne energije trebala biti od 10-12 m što zahtjeva adekvatan prostor, puno višu cijenu i energiju za napajanje. Driver je posebne konstrukcije i glavna mu je zadaća da visoki napon gura u zemlju, zato nema nikakvih vizuelni efekata poput munja pa se na slici nema ništa zanimljivo za vidjeti, radi potpuno bešumno. Zavojnice , visokonaponske kondenzatore i ostalo radim sam.
Nadam se da sam bar donekle razjasnio princip rada. Na sva ozbiljna pitanja spreman sam odgovoriti dok to veze budu dopustile.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #25 u: 02.02.2010. u 09:56:59 sati »
 :250:

Offline ogi

• AstroNavigator
« Odgovori #26 u: 22.07.2011. u 22:32:38 sati »
ne radi se o nikakvoj caroliji i cuvaj si jajca  :wink:

Slažem se, jaja i oči prije svega

Svaki put kad naši novinari krenu izvještavat o ičemu vezano uz svemir, dobijem glavobolju :)

Otprilike je tako i meni kada mediji opale po temi o obnovljivoj energiji ili bežičnom prijenosu
Možda se sjećate ovoga:

http://www.youtube.com/watch?v=18QF0zi2dG8

Ja sam još kao dijete hodao po svom dvorištu sa upaljenom žaruljom 12V/21W napajanom bežično
Bez bilo kakvih zavojnica / sklopova

I 20g kasnije se cijeli svijet čudi novom Soljacic Tesli, tko je tu lud?!  :219:
Nije problem bežično prenijeti energiju, problem je to napraviti efikasno i sigurno za živi svijet

Offline zagi

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #27 u: 31.12.2012. u 17:55:26 sati »