Autor Tema: Star test  (Posjeta: 4672 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Star test
« u: 12.08.2006. u 16:28:33 sati »
Ovo sam napisao samo za tebe Kruno :103:

TESTIRANJE OPTIKE TELESKOPA

Najednostavnija provjera optike teleskopa je takozvani star test. Test se izvodi tako da se nacilja zvijezda sa sjajem izme?u 1. i 2. veli?ine. Najpogodnija za to je Sjevernja?a koja zbog svoje male udaljenosti od nebeskog pola se može promatrati na velikim pove?anjima bez potrebe pra?enja.

Postupak za izvo?enje star testa je sljede?i.

1.)   koliko god je mogu?e dobro kolimirajte teleskop (ovo vrijedi za sve vlasnike reflektiraju?ih teleskopa)

2.)   ostavite teleskop barem sat, dva da se temperatura optike izjedna?i s temperaturom okoliša. Najbolje je test izvoditi sat-dva prije zore kada je atmosfera najmirnija.

3.)   Naciljajte Sjevernja?u na što ve?em pove?anju (moja preporuka je da izbjegavate barlow le?e jer nemam dobra iskustva s njima).

4.)   Smjestite Sjevernja?u u središte vidnog polja

5.)   Lagano defokusirajte zvijezdu dok ne uo?ite niz koncentri?nih prstenova

6.)   Promotrite oblik, simetriju i oštrinu prstenova. Što su prstenovi pravilniji i oštriji to je optika teleskopa kvalitetnija.

Nakon toga u programu Aberrator mijenjaju?i razne parametre napravite pokušajte napraviti što sli?niju simulaciju slike difrakcijskih prstenova sa stvarnom slikom koju ste vi vidjeli.

Ja sam testiranjem svog teleskopa došao do zaklju?ka da je sferna aberacija umjereno mala, nekih 1/4 ? 1/6 valne duljine svijetlosti i da ostale pogreške nisu jako izražene osim što su difrakcijski prstenovi imaju oblih sfernog trokuta što zna?i da su drža?i zrcala pre?vrsto stegnuti.
Valja primjetiti da centralna opstrukcija ima isti utjecaj kao i sferna aberacija.

http://img59.imageshack.us/my.php?image=aberacijeyi9.jpg

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Star test
« Odgovori #1 u: 12.08.2006. u 21:29:14 sati »
Super hvala   :125:

Sad jos samo trebam reflektirajuci teleskop  da ga mogu testirati  [43*

Inace radio sam star test i savrsen je osim se na zadnjem krugu jedva primjeti obstrukcija listica u objektivu  ...... no to je normalno....

« Zadnja izmjena: 12.08.2006. u 21:33:27 sati od Krun0 »
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Star test
« Odgovori #2 u: 12.08.2006. u 21:49:35 sati »
Ah, mogao bi i ja testirati svoj teleskop na KROMATSKU ABERACIJU   :lol: