Autor Tema: Naša zvijezda Sunce  (Posjeta: 4052 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline voyager

• Administrator
  • Astronom
  • *
    • http://www.ad-beskraj.hr/
Naša zvijezda Sunce
« u: 09.07.2004. u 23:40:27 sati »
Evo, koga zanima, link koji vrijedi zapamtiti, a ti?e se Sunca. Rije? je o stranici Solar Data Analysis Center na kojoj možete na?i sve o našoj zvijezdi - Suncu.  :shock:
Isto tako, na stranici spaceweather.com imate sve podatke o solarnom vjetru, pojavama na Suncu i još niz podataka koji se redovito ažuriraju u najkra?em roku, kao i trenutnu sliku Sunca u vidljivom dijelu spektra, tako da ne morate imati teleskop da biste mogli vidjeti ima li danas pjega na Suncu, koliko i kakvih  :wink:
Voyager

Zemlja je jedan veliki svemirski brod,
a tako je malo ljudi koji se usude pogledati kroz prozor!

Offline serwox

• ZvjezdoZnanac
Re: Naša zvijezda Sunce
« Odgovori #1 u: 10.07.2004. u 01:07:34 sati »
Zgodna je ta slika Sunca. Vide se pjege ali i one svjetlije mrljice oko njih i na rubu, zaboravio sam kako se zovu. Ti si radio promatranja Sunca. Kako se ra?una aktivnost, na primjer ova fotka danas, koliko je Sunce aktivno?  :shock:

Offline voyager

• Administrator
  • Astronom
  • *
    • http://www.ad-beskraj.hr/
« Odgovori #2 u: 10.07.2004. u 01:23:58 sati »
Citat: serwox
Zgodna je ta slika Sunca. Vide se pjege ali i one svjetlije mrljice oko njih i na rubu, zaboravio sam kako se zovu. Ti si radio promatranja Sunca. Kako se ra?una aktivnost, na primjer ova fotka danas, koliko je Sunce aktivno?  :shock:

Heh, nisam ja promatrao Sunce, mislim jesam, ali ne tim intenzitetom kao kolega Danijel, pa mislim da bi to pitanje bilo više za njega, nego za mene  [10*
Voyager

Zemlja je jedan veliki svemirski brod,
a tako je malo ljudi koji se usude pogledati kroz prozor!

Offline serwox

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #3 u: 10.07.2004. u 13:34:08 sati »
Citat: voyager
Heh, nisam ja promatrao Sunce, mislim jesam, ali ne tim intenzitetom kao kolega Danijel, pa mislim da bi to pitanje bilo više za njega, nego za mene  [10*

Ma na njega sam i mislio dok sam pisao, ali nisam pažljivo gledao kome odgovaram  :oops:

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #4 u: 11.07.2004. u 00:51:57 sati »

Evo odgovora. Na ovoj slici dolje, koja prikazuje izgled Sunca dana 06. velja?e 2001. godine, koju sam izabrao jer je u to vrijeme aktivnost Sunca bila malo pove?ana, vidi se kako ono izgleda u vidljivom dijelu spektra. Zapažaju se dvije pojave: pjege i fakule. Pjege su ove tamne mrljice, a fakule su one svijetle mrljice na rubovima Sunca.

Pjege se sastoje iz dva dijela, umbre i penumbre, odnosno sjene i polusjene, a predstavljaju jake izvore elektromagnetnog zra?enja iz unutrašnjosti Sunca. Kada je pove?ana aktivnost Sunca, onda može do?i i do smetnji u telekomunikacijama. Ona svijetla podru?ja, fakule, su u stvari usijani oblaci kalcija u Sun?evoj atmosferi, a kako su topliji od okolne površine Sunca, vidimo ih svjetlijima, isto kao što pjege vidimo tamnijima jer su oko 1000 stupnjeva hladnije od okolne površine. Promatranja se vrše tako da se metodom projekcije na zaslon (ekran), na bijeli predložak od papira olovkom ucrtavaju pjege, crvenom olovkom se ucrtavaju fakule, i obavezno se bilježi dnevni hod Sunca crtkanom linijom. Što je to dnevni hod Sunca? Prilikom projekcije mora se pratiti Zemljina rotacija, dakle ?ini nam se da Sunce putuje po papiru i da bismo mogli zabilježiti to?an položaj pjege, moramo pratiti njegov put po papiru. Kada smo zabilježili sve pjege i fakule, prestanemo pratiti "šetnju" Sunca po papiru, odaberemo jednu pjegu i svakih nekoliko sekundi zabilježimo njezin put odnosno položaj koji ona prelazi. Tako smo dobili dnevni hod Sunca. Sve se to vidi na ovoj fotografiji ispod.

Nakon crtanja, vrši se obrada. Tako se povu?e paralela sa crtkanom linijom preko središta diska, a zatim i okomica. U efemeridama se pogledaju podaci za taj vremenski period i u ovisnosti o njima se može saznati koji se Sun?ev pol vidi, južni ili sjeverni. To se može tako?er ozna?iti na toj okomici. Neznam podatke za ove primjere pa ih niti nisam ozna?io. Pokraj svake grupe pjega se isto upisuju podaci koji ?e nam biti od važnosti da saznamo kolika je aktivnost Sunca. Tako možete vidjeti da svaka grupa ima tri podatka koji se nalaze u onim + poljima. Lijevi slov?ani podatak ozna?ava o kojoj se klasifikaciji radi. Rije? je o Ciriškoj klasifikaciji pjega a, kako izgleda tabela sa podjelom i oblikom pjega možete vidjeti ovdje dolje.

Idu?i podatak koji se upisuje desno, je broj pjega koji je zabilježen. Ispod se upisuje redni broj grupe pjega koja se prati. Pretpostavimo da nam je ovo prvi crtež, stoga sam grupe po?eo ozna?avati po redu, od 1 do 8, jer ima ukupno 8 grupa. Ukoliko je samo jedna pjega, smatramo kao da je rije? o grupi koja sadrži samo jednu pjegu. Na slici možete vidjeti kako to sve skupa izgleda. Nakon svega ovoga, slijedi malo matematike. Formula za ra?unanje aktivnost Sunca (Wolfov broj) je: R=10g+f gdje je R Wolfov broj, g je broj grupa pjega, a f je broj pjega. Dakle iz svega ovoga što vidimo možemo re?i da je rije? o 8 grupa pjega, koje ukupno imaju 34 pjege, pa sukladno tome, po formuli proizlazi da je aktivnost Sunca za taj dan bila 114. Zna?i R=80+34. Eto, nadam se da sam uspio objasniti kako se promatra i izra?unava aktivnost Sunca. Kako izgledaju pravi crteži, možete pogledati na ovoj stranici.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #5 u: 11.07.2004. u 01:02:14 sati »
Citat: voyager
Evo, koga zanima, link koji vrijedi zapamtiti, a ti?e se Sunca. Rije? je o stranici Solar Data Analysis Center na kojoj možete na?i sve o našoj zvijezdi - Suncu.  :shock:
Isto tako, na stranici spaceweather.com imate sve podatke o solarnom vjetru, pojavama na Suncu i još niz podataka koji se redovito ažuriraju u najkra?em roku, kao i trenutnu sliku Sunca u vidljivom dijelu spektra, tako da ne morate imati teleskop da biste mogli vidjeti ima li danas pjega na Suncu, koliko i kakvih  :wink:

No eto, da ne tražite puno današnji izgled Sunca [64* ono vam danas izgleda upravo ovako:  

Offline serwox

• ZvjezdoZnanac
Naša zvijezda Sunce
« Odgovori #6 u: 11.07.2004. u 23:20:12 sati »
Eh, hvala na ovako dobrom i slikovitom objašnjenju, dobio sam i više nego što sam tražio, a i nau?io sam nešto novo  [71*  [47*  [48*
A ova slika Sunca iznad, [37* jel se ona mijenja svaki dan ili se to meni ?ini :?:

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
Naša zvijezda Sunce
« Odgovori #7 u: 12.07.2004. u 00:07:19 sati »
Eh, hvala na ovako dobrom i slikovitom objašnjenju, dobio sam i više nego što sam tražio, a i nau?io sam nešto novo  [71*  [47*  [48*

Ma nije mi bilo teško, barem sam se prisjetio tih vremena  :)

A ova slika Sunca iznad, [37* jel se ona mijenja svaki dan ili se to meni ?ini :?:

Da, slika se automatski mijenja svaki dan po nekoliko puta, to zna?i da je uvijek ažurna i svaki dan prikazuje to?an izgled Sunca.