Autor Tema: Tamna tvar u Sunčevom sistemu  (Posjeta: 2711 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Tamna tvar u Sunčevom sistemu
« u: 01.02.2010. u 10:35:16 sati »
Ima li netko podatak koliko ima "slobodne" tvari koja pluta oko Sunca?
1. Zapravo me zanima raspored gustoce te međuzvjezdane materije (i plin i prasina) ovisno o kutu promatranja. Npr neka je 0o ravnina ekliptike a 90o okomito na ekliptiku.
2. Volio bih cuti jednu usporedbu tipa: između Zemlje i Sunca toliko je materije da ima efekt jednog tankog cirusa ispred sunca ili slicno
3. Da li Suncev sistem na svom putu oko centra galaksije putuje skupa s tim svojim oblakom ili i prolazi kroz dijelove gusceg ili rjeđeg međuzvjezdanog materijala?
4. Da li je to uopce moguce detektirati?
5. Koliko moze intenzitet Suncevog zracenja varirati i u kojim dijelovima EM spektra, ovisno o toj tvari?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
Odg: Tamna tvar u Sunčevom sistemu
« Odgovori #1 u: 05.02.2010. u 10:47:56 sati »
Ne znam odgovore, ali da započnem raspravu mogu dati svoja razmišljanja.
Ne vjerujem da u unutrašnjem sunčevom sustavu postoji puno slobodne materije. Pogledaj kakav efekt ima Sunce na komete ili recimo na atmosferu nekih planeta. Mislim da je sva materija zaostala od formiranja sustava otišla u planete ili otpuhana u svemir sunčevim vjetrom. Takva materija sigurno ne djeluje kao sloj tankih oblaka.
Kada bi bilo te materije bila bi najgušće raspoređena u ravnini ekliptike, kao i kod galaktika.
Sunce na svom putu kroz galaktiku sigurno prolazi kroz oblake plina i prašine. Da li je njihova gustoća dovoljna da se detektira, ne znam. Sjeti se da je to tamna tvar koju baš i ne vidimo, nisam siguran da je dovoljno gusta da bi izazvala bilo kakav efekt. Svojedobno sam čitao (napokon da i ja to kažem  :zubo:) da su postojale teorije koje su pokušale objasniti ledena doba prolaskom sunčevog sustava kroz gušće ili rjeđe oblake plina i prašine. Ne znam što se na kraju dogodilo s tim hipotezama.
Trolor

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #2 u: 05.02.2010. u 11:01:06 sati »
Svojedobno sam čitao (napokon da i ja to kažem  :zubo:) da su postojale teorije koje su pokušale objasniti ledena doba prolaskom sunčevog sustava kroz gušće ili rjeđe oblake plina i prašine. Ne znam što se na kraju dogodilo s tim hipotezama.
Očito su bile prezahtjevne za dokazivanje. Podaci su previše nesigurni.

Gustoće u maglicama su red veličine atom po cm3. U Sunčevom sustavu bi trebalo biti rjeđe. U međugalaktičkom prostoru je 1 atom po m3. Samo navodim podatke. Nadam se da ti oni mogu pomoći. Sori posao zove, javim se kasnije.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #3 u: 05.02.2010. u 12:37:37 sati »
Evo me opet [17*.
Moja misao je da je između Zemlje i Sunca manja gustoća nego u međuzvjezdanom prostoru unutar galaksije. Upravo iz razloga koji navodi Todor - otpuhano je Sunčevim vjetrom.

Međutim, upozorio bih na jednu grešku koja se nesvjesno i automatski ponavlja tko god da napiše ili kaže, od akademika do laika (ovog puta je Todor rasturio Kopernika :D).
Kada bi bilo te materije bila bi najgušće raspoređena u ravnini ekliptike, kao i kod galaktika.
Kad bi te materije bilo ona bi bila najgušće raspoređena u ravnini Sunčevog ekvatora, jer je to ravnina Sunčevog sustava. Ekliptika je ravnina prikladna za mjerenja sa Zemlje, ali zapravo pripada geocentričnom sustavu i nagnuta je za otprilike 7o na ravninu Sunčevog ekvatora. To nije puno pa obično ne nastaje velika pogreška u razmatranjima, ali u ovom kontekstu mislim da je potrebno razlučiti.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 05.02.2010. u 13:44:25 sati »
Kako to da je ekliptika po kojoj se uz manja odstupanja vrte svi planeti oko Sunca, nagnuta  u odnosu na Suncev ekvator?

Izvor svega toga je u nekom proto solarno-planetarnom oblaku/disku koji je +- homogeno rotirao, stoli vec.
Da li se vec tada detektira "ljuljanje" (to bi bila precesija jelda?) jezgre u odnosu na okolni dio ili se to dogodilo kasnije, po formiranju proto planetnog sustava?

Sklon sam vjerovati da je to odmah postojalo i pospjesilo nepravilnosti u proto planetarnom disku a time i lokalna zgusnjavanja koja su bila potencijalni planeti.
Grijesim li?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #5 u: 05.02.2010. u 14:15:44 sati »
Mislim da si u pravu. Ne vidim kako bi se precesija mogla izbjeći.
Samo opet, ne odstupaju svi planeti od ravnine ekliptike. Odstupaju od ravnine Sunčevog ekvatora. Sunčeva os (i ravnina ekvatora) zbog precesije rotira u prostoru, ali nije mi poznato da se u dugom periodu njen nagib prema putanjama planeta mijenja. To je razlog zašto mislim da treba uzeti ravninu Sunčevog ekvatora kao ravninu Sunčevog sustava. Ravnina ekliptike je krajnji geocentrizam. Uostalom zašto ne bismo uzeli ravninu Jupiterove ili Saturnove staze za ravninu Sunčevog sustava?

(Ma di je onaj s Tibeta da sad dobijemo par strana? :mrgreen: )

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #6 u: 05.02.2010. u 14:24:26 sati »
Ravnina ekliptike je krajnji geocentrizam.
Mozda, ali olaksava mjerenja i promatranja. Ta se ravnina u odnosu na promatraca ne mice. Bilo bi malo kompleksno sve drugacije.
Da li bi trebalo dokinuti nebeske koordinate jer su projekcija Zemaljskih i time geocentrizam?
A koji bi onda to sustav mogao biti relevantan a da nije opet neki"centrizam"?

Samo opet, ne odstupaju svi planeti od ravnine ekliptike. Odstupaju od ravnine Sunčevog ekvatora.
Da li sam ja napisao nesto suprotno? Pardoncek.

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #7 u: 05.02.2010. u 14:25:15 sati »
jel netko prati dokumentarce od History Channel-a "The Universe" stvarno ima zanimljivih tema i super je sve objasnjeno a tu je i strucan tim ljudi koji vodi sve emisije tako da nije nista "uvelicano" ili "izmisljeno" ja sam pogledao skoro sve dokumentarce i mogu  rec da su stvarno ok  :wink:

tu je objasjenje pa kome se da neka gleda ... dark matter & dark energy

http://www.youtube.com/watch?v=L2Fb-m9FfWg
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #8 u: 05.02.2010. u 14:37:12 sati »
Mozda, ali olaksava mjerenja i promatranja.
A jesam li ja napisao nešto suprotno? :mrgreen:
...Ekliptika je ravnina prikladna za mjerenja sa Zemlje...

Samo kažem da je za razmatranja koja je to ravnina Sunčevog sustava neprikladno uzeti ravninu ekliptike.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 05.02.2010. u 14:44:51 sati »
Pa nisam siguran jer se govori o sustavu a ne samo o Suncu. Vecina loptica se vrti +- po ekliptiki.