Autor Tema: Tamna tvar u Sunčevom sistemu  (Posjeta: 2729 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Tamna tvar u Sunčevom sistemu
« Odgovori #10 u: 05.02.2010. u 14:53:00 sati »
Je, točno, no isto tako većina loptica se vrti i po ravnini Jupiterove staze +-.
A sve te loptice zajedno imaju 1/1000 mase Sunca (prihvaćam, njihovo gibanje je veliko, ali ipak ne bi trebalo privilegirati niti jedan od planeta).

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 05.02.2010. u 15:05:32 sati »
Da imas pravo, kao da govorimo da je Saturn nagnut u odnosu na ravninu prstena. Logicnije zvuci obratno.
Isto tako je u Suncevom sustavu Sunce primarni i najdominantniji objekt, i ono bi trebalo biti referenca kada se o sustavu u cjelini govori.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #12 u: 05.02.2010. u 15:17:31 sati »
I prsteni i planeti i kometi... svi su malo čudni u svom kretanju po Sunčevom sustavu, pogledajte ovdje, sve se lijepo jasno vidi. :shock:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #13 u: 05.02.2010. u 15:20:02 sati »
Da imas pravo, kao da govorimo da je Saturn nagnut u odnosu na ravninu prstena. Logicnije zvuci obratno.
Isto tako je u Suncevom sustavu Sunce primarni i najdominantniji objekt, i ono bi trebalo biti referenca kada se o sustavu u cjelini govori.
Ne kužim jel ovo bilo ironično ili ozbiljno. Ak misliš da imam krivo udri brate, pa da ja ispravim jednu od svojih mana.
(Ne smeta me imam još puno mana, jedna više ili manje).

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 05.02.2010. u 15:21:56 sati »
Mazohistu jedan.  :lol:
Nema ironije.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #15 u: 08.02.2010. u 15:39:39 sati »
Da li se vec tada detektira "ljuljanje" (to bi bila precesija jelda?) jezgre u odnosu na okolni dio ili se to dogodilo kasnije, po formiranju proto planetnog sustava?
Sklon sam vjerovati da je to odmah postojalo i pospjesilo nepravilnosti u proto planetarnom disku a time i lokalna zgusnjavanja koja su bila potencijalni planeti.
Grijesim li?

Mislim da si u pravu. Ne vidim kako bi se precesija mogla izbjeći.

Nisam siguran da se precesija može pojaviti u oblaku prašine ili plina (proto-zvijezda). Mislim da bi tijelo trebalo biti čvrsto da se pojavi precesija. Više mi smrdi da bi se oblak izobličio nego počeo ljuljati os rotacije?
Trolor

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #16 u: 08.02.2010. u 20:21:27 sati »
Mislim da je svejedno radi li se o jednom čvrstom tijelu ili mnogo malih čestica ako je masa ista...
... Jedino će suprotni učinak biti različit (djelovanje centralne mase na svaku česticu posebno)...
A oblak se i je na neki način izobličio. Nisu planeti...
rasli samo pukim sudaranjem tijela koja su se našla u stabilnoj putanji blizu tijela veće mase... Vjerojatno je bilo tijekom rasta planeta jako puno deformacija unutar oblaka plina i prašine uzrokovanih mnogim stvarima...
IMHO

(Fali mi, što mogu?  :mrgreen: )