Autor Tema: Astronomski programčići za mobilnu platformu Android 2.1  (Posjeta: 2342 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
  • Spol: Muški
Astronomski programčići za mobilnu platformu Android 2.1
« u: 27.04.2010. u 15:43:07 sati »
Evo od nedavno imam smartphone sa Android 2.1 OS-om, pa vidjeh da ima zanimljivih programčića i za temu astronomije. :)

Prvo bih par riječ o samom uređaju, a slične stvari (možda i bolje) možete očekivati kod drugih sličnih mobilnih platformi.
Ovakvi uređaji su mi uvijek bili pojam nečega preskupoga, pa ih nisam baš ni proučavao...ali eto izgleda da postaju sve dostupniji i šupljijim džepovima. [54*
Samrtphone koji sam uzeo je model HTC Legend koji nema baš malu cijenu (3300-4000kn) ako se kupi kao zasebni uređaj.
Produženjem ugovora u VIP-u na 24 mjeseca i tarifom Komplet200 dobio sam ga za 999kn što mi ulazi u max. limit od 1500kn koji bih dao za ikoji mobilni uređaj, a ta tarifa bi bila u skladu sa dosadašnjim troškovima koje sam imao za mobitel.

A Legend me stvarno začudio sa opcijama koje nudi. [09*
Ima u sebi nekoliko senzora koji mu omogućavaju razne stvari.

...i mogu primjetiti da su dosta precizni jer imate jednu igricu gdje se to dobro vidi.
Naginjanjem uređaja iz vodorane ravnine morate provesti lopticu do određene rupe kroz labirint sa krivim "rupama"...jako precizno i brzo se detektira svaki nagib koliko god minimalan bio.

Princip rada Andoid OS-a se bazira slično kao desktop na PC-u, a imate ovih 7 glavnih (lijevo) i sami glavni (desno).
Kroz njih šetate pomoću prsta jer uređaj ima HTC sense GUI koji radi jako dobro i glatko. :yes:
.

Dakle možete sami definirati radnu površinu kako želite, pa tako možete jednu rezervirati za tematski sfotwer, npr. ovako. :wink:

S obzirom da još proučavam cijelu stvar (nisam sve konce pohvatao) pokazaću shemu rada ovih programčića Google Sky Map, Celeste i Iridum Flares.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
Odg: Astronoski programčići za mobilnu platformu Android 2.1
« Odgovori #1 u: 27.04.2010. u 15:51:21 sati »
Prije rada sa ikojim od njih valja kalibrirati kompas jer neće pokazivati podatke ok.
Evo mislim najbolji kompas za Andoida i opcije koje nudi.
.

Kliknete za kalibraciju i ona se svodi na ovo;
.

Ovdje valja napomenuti da GPS nije u funkciji jer sam sličice skidao u zatvorenom prostoru, pa ne može odrediti lokaciju.
Inače bi gore bile koordinate lokacije sa imenom ulice.

Kompas ima razne skinove, pa to ovako izgleda po želji;
.

.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #2 u: 27.04.2010. u 15:57:54 sati »
Google Sky Map
+ settinzi za rad programa
.

.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #3 u: 27.04.2010. u 16:02:47 sati »
Prikaz neba i neke opcije prikaza.
Vide se strane svijeta i žuta linija predstavlja liniju horizonta.

Dakle u ovisnosti preka kojem dijelu neba zakrenete uređaj on će vam prikazati što se tamo nalazi.
To je nekome koji nije doma baš sa kartom neba (poput mene :mrgreen:) zgodno da zna što otprilke uopće gleda gore.

Klikom na MENU dobijete dodatne opcije kao što su traženje nekog objekta na nebu.
.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #4 u: 27.04.2010. u 16:07:05 sati »
Evo npr. tražim neke objekte unutar galerije.
.

Klikom FIND IN SKY zakrećete uređaj po nebu, a prog pokazuje smjer kuda treba gledati tj. zakretati da se nađe željeni objekt.
Kada nađete imate žuti "lock on" :) krug to je tu.
.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #5 u: 27.04.2010. u 16:11:01 sati »
A prikaz možete i zumirati.

...pa to ovako izgleda.

Dakle ovdje imate i opcije za prikazati ili ne prikazati pojedine vrste objekata.

A ako ste na terenu u mrklom mraku blještavilo prikaza vam može smetati, pa imat i noćni mod rada. [48*

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #6 u: 27.04.2010. u 16:22:16 sati »
Celeste bi bio programčić koji se fokusira na planete Sunčeva sistema.

Za idelani rad treba kompas biti kalibriran + uključen GPS prijemnik.

Ovo nisam mogao nikako uslikati osim na ulici sa fotićem pa su slike dosta loše.
Program kada starta koristi u biti video kameru smartphonea za prikaz odataka.
Ovdje imamo prikaz smjera NE-E i zamišljena linija između te 2 oznake bi bila horizont.
Planeti su prikazani u nesrazmjernim veličinama, a nalaze se u smjeru gledanja kamere.

Evo i Sunce...

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #7 u: 27.04.2010. u 16:27:11 sati »
I sada npr. odaberete Sunce ovako...

I dobijete njegovu putanju iscrtanu na ekranu...siva boja je prijeđeni put, žuta teko ono gdje će tek doći.

Zakretanjem kamere pratite putanju odabranog objekta i imate pointer koji će pokazati vrijeme kada će objekt biti na tom mjestu neba koje se vidi na ekranu kamere.
Ovo bi bila kao zora recimo.

Možete dalje "voziti" po putanji i ovdje bi bilo podne otprilike.
Usput dole se pokazuju podaci o odabranom objektu.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #8 u: 27.04.2010. u 16:29:22 sati »
Evo ista stvar sa Saturnom...selekcija

...putanja

...zalaz ispod horizonta.

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #9 u: 27.04.2010. u 16:36:29 sati »
Znači pogled kamere omogućava da provjerite jeli ona točka gore koja svijetli na nebu uistinu neki planet ili nešto drugo npr. NLO. :wink:

Evo na primjeru Mjeseca koji sam odabrao zbog veličine jer se može vidjeti njegova pozicija na nebu i usmjerenost kamere.
Dakle valja istaknuti još jednom da grafički prikazi planeta nisu proporcionalni sa onime što se vidi na kameri, pa tako po ovome bi Saturn bio desno gore od Mjeseca kao sitna točkica naravno.

A ako kameru uperite u pod onda imate prikaz kompasa i ako se krug u sredini poklopi sa krugom na kompasu uređaj stoji vodoravno.