Autor Tema: ITER (Tokamak, fuzijski reaktor)  (Posjeta: 2079 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Astronomija.pondi
ITER (Tokamak, fuzijski reaktor)
« u: 13.05.2010. u 18:26:27 sati »
Dok sam surfao u vezi nečeg drugog naletio sam na ovu odličnu stranicu

http://www.iter.org - to je stranica o onome fuzijskom reaktoru koji se gradi u Francuskoj

ako idete po onim izbornicima pod "machine" možete naći jako detaljne skice tog fuzijskog reaktora
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Fire

• Moderator
  • AstroMudrac
  • *
Odg: ITER (Tokamak, fuzijski reaktor)
« Odgovori #1 u: 17.05.2010. u 11:36:32 sati »
Jednom sam na HRadiju slušao emisiju gdje su govorili o ovoj temi i sjećam se da sam je arhivirao negdje...evo sada sam uspio naći  :yes:, pa koga zanima može poslušati.
O fuziji i problemima gradnje generatora govori dr.Miran Mozetić iz Slovenije koji je član EU-fuzijskog saveza (http://www.efda.org/eu_fusion_programme/index.htm)
http://rapidshare.com/files/388291389/SUNCE_I_FUZIJSKI_REAKTOR_-_2551847.rar.htmlUglavnom el.enegija dobijena iz ovga izvora se ne očekuje prije 2050.
Francuzi i Kinezi su najjači igrači na ovom području...s time da od Kineza baš i nema nekih podataka dokle su istraživanja došla.
Francuzi će svakako iskoristi znanja stečena u gradnji LHC-a.

Omjer čovjeka i fuzionog generatora koji košta 10 milijardi € [09*, a momentalno se za istraživanja u Europi izdvaja samo 1 milijardu € godišnje.

Reče dr.Mozetić da bi Europa trebala 5-10 ovakvih generatora za svoje potrebe. :276:

Offline yoda

• Galaktička Zraka
  • Sve vas volim
« Odgovori #2 u: 17.05.2010. u 12:00:34 sati »
Koliko se sjećam, samo jedan ovakav reaktor proizvodi energiju dostatnu za trenutnu potrošnju cijele Europe. [64*
On je već dulje vrijeme u izgradnji a koči ga samo nedostatak sredstava.
Proraditi bi mogao za 10 godina računajući od početka gradnje, ali za prikupiti sredstva treba oko 30 godina, po planu, jer je ovo najskuplji projekt u povijesti. [37*
Pa sad ova recesija...
GSO 200/1200
superplossl 25mm-plossl 10mm-TSSWM 6 mm
TS10x50LE

Offline markoPŽ

• Astronaut
« Odgovori #3 u: 17.05.2010. u 14:25:38 sati »
...čini mi se u petak sam čitao na posljednjoj strani 24 sata kratku vijest da je Sjeverna Koreja objavila kako su pokrenuli fuziju  :wink: pa me zanima jeli netko od vas čuo što o tome..
bežte,bežte od mene sivi oblaci!

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #4 u: 17.05.2010. u 14:57:47 sati »
...čini mi se u petak sam čitao na posljednjoj strani 24 sata kratku vijest da je Sjeverna Koreja objavila kako su pokrenuli fuziju  :wink: pa me zanima jeli netko od vas čuo što o tome..

Jedino u nuklearnoj bombi :(, kontroliranu nikako. Suviše skupo i zahtjevno da bi si jedna očajno siromašna zemlja mogla priuštiti nešto što danas ne mogu niti vodeće zemlje svijeta.
Ali kao  reklama  dinastije Kim namjenjena za domaće tržište dobro zvuči.  :evil:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 17.05.2010. u 15:45:14 sati »