Autor Tema: Promatranje u Istri  (Posjeta: 37556 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Promatranje u Istri
« u: 08.06.2010. u 23:09:46 sati »
Nakon potrage google earthom i terenskog izvida Ivan je našao novu poziciju za promatranje.
Dosadašnjoj, petnaestak kilometara sjeverno od Pule, nismo imali primjedbe prošlog ljeta i u onih dva tri promatranja ove zime, ravno, 200 metara nad morem, pusto, lako pristupno, bez naselja u blizini i svjetla, osim nešto iz pravca Pule no, u subotu je pokazala nepremostivu manu -  previše vlage. Taman smo se posložili i počeli tražiti a teleskopi su već bili mokri, tražilo orošeno i … ubrzo nije bilo druge nego se povući.
Nova pozicija je 35 km od Pule u srednjoj Istri - na kamenitoj uzvisini (354 m/nm).
Došli smo na zalazak sunca da provjerimo mjesto i imamo vremena prebaciti se na rezervno ako se otkrije neka mana. Nije se otkrila – to što smo bili na kamenju pokazalo dobrim jer je kamen "držao" temperaturu (i odbijao vlagu).
Moj dobson nije zahtjevan, složili smo ga u pet minuta, kolimirao sam ga u daljnjih pet i malo se gnjavio s tražilom, umjesto da ima tri vijka ima neki feder koji se očito pokvario, otpuštao i objekt je stalno bježao. Ivan je imao zahtjevnije postavljanje: SCT 8", praćenje, balansi, kamere, napajanja… dosta je prošlo dok nisam čuo da CG-5 zuji i da je krenulo usjeveravanje – ali, on će imati sličice, a meni ćete sve morati uzeti "na povjerenje".
Venera je bila svijetla, ali negledljiva teleskopom – no dovoljno je lijepa i za promatranje golim okom.
Počeo sam sa Saturnom – valjda ću doživjeti isto oduševljenje i slijedećih stotinu puta kao i svaki puta do sada. Na 120x pravilan krug, jasna crta prstena, tamnija pruga ispod prstena, kod povećavanja nisam dobio ništa ljepše, nego tek veću sliku.
Mars je na 240x bio kuglica i vidjele su se razlike u boji.
Kako nisam imao određeni plan (prevelika pauza od zadnjeg promatranja 08. travnja, a prije toga i duža) pa sam se više puta vraćao na Saturn i Mars tokom noći. Zanimljivo mi je bilo gledati kako se iz sata u sat satelit (danas sam na skychartsu vidio da je to Encelada) udaljava od Saturna – to još nisam doživio pa mi je bilo to zanimljivije.
Nakon planeta krenuo sam na dvojne zvijezde u Liri: epsiloni (double double) su se lijepo razlučivali, zeta simpatična, zvjezdice oko delte mnogobrojne i krasne, beta lijep bijeli par, gama, i tako se ja izgubim u tom mnoštvu malih dvojnih, trojnih zvijezda, a o Denebu i njegovoj okolici da i ne pričam, samo mi se javlja pomisao kako je to pre-mnogo zvijezda i kako bi mi trebalo više života da to pregledam (s 300 mm a što bi bilo s 400 ili 500 mm??).
Naravno, kako zaobići narančasto plave zvijezde Albirea, udaljene su, nisu izazov za razlučivanje, ali su predivne.
U Velikom medvjedu, ogranku koji ide prema Lavu nalaze se dvije zanimljive dvojne zvijezde, Nu (54)i Xi (53), prva jer ima veliku razliku u magnitudi (6.6) pa izgleda kao planetica s još manjim satelitom, a druga je zahtjevna 1,8 sekundi razmaknut lijep žuti par.
Kasnije noću pogledao sam i dvojne u Škorpionu: betu, svijetle zvijezde i Nu – naravno samo udaljeniju komponentu, onu sa 0,9 sekundi nisam vidio. Odmah da kažem da nisam nikada do noćas vidio cijelog Škorpiona – impresivna slika.
Pogledao sam i galaksije - najprije M106 (pored se vidjela manja galaksija, neki NGC ali nisam provjeravao koji NGC, drugi puta). M51 je pokazivala jasno izražene spirale (objekat kojem se uvijek vraćam). Pa M104 - od kad sam shvatio da se sombrero galaksija vidi i od nas (stvarno sam još donedavno mislio, smijali se vi ili ne da se vidi samo iz Meksika ili južnije) neodoljivo me privlači ta struktura. Nakon galaksija, prešao na skupove – počevši od M4, baš lijepo, jasne razdvojene zvjezdice. M3 je predivan, prebogati skup koji ne propuštam (nekako mi je uz M2 i M15 i draži od preslavne trinaestice), a jasno je da smo okrenuli i na M13. Bio je visoko a s dobsonom je obično malo nezgodno tražiti po zenitu no sinoć nije bilo problema. Opis već znate.
Kako je vrijeme prolazilo postalo je jasno da to neće samo tako završiti – pojavio se i Strijelac ili kako to Amerikanci praktično i pomalo uvredljivo kažu čajnik (a stvarno više liči na čajnik nego na strijelca, ako ne uključiš maštu) i počela je nova odiseja – Labud, ah Labud, Orao, Divlje guske…. i normalno da sam se izgubio kao ranije u Mliječnoj stazi, ali savjest je počela raditi i činjenica da sam u devet ujutro imao ozbiljan posao počela je kvariti užitak.
Pet sati na poziciji bilo je doista opuštajuće, dragocjeno iskustvo.

« Zadnja izmjena: 03.11.2010. u 11:45:51 sati od ediglavas »

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
Odg: Promatranje u Istri
« Odgovori #1 u: 08.06.2010. u 23:25:07 sati »
 :89: [71*
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #2 u: 09.06.2010. u 00:11:38 sati »
Najs, a sad hoćemo ivanove slike :hopla

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #3 u: 09.06.2010. u 08:27:56 sati »
Super izvještaj!
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #4 u: 09.06.2010. u 08:45:20 sati »
Drago mi je da i vi promatrate  :hopla:
Kako smo svi ispuzali iz brloga čim je malo vedrog neba...  :mrgreen:
Trolor

Offline Miro

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 09.06.2010. u 08:56:31 sati »
Odličan izvještaj, guštao sam čitajući ga!!!
Celestron C-8 CG-5 CAM GO TO,TS 65mm f/6.5 Quadruplet Astrograph - 65mm/420mm  LVI - SmartGuider SG2
Refractor 60/700
Canon EOS 500D IS18-55

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #6 u: 09.06.2010. u 09:28:13 sati »
Izvrsno izvješće Edi  :274:.
300 mm je ipak nezamjenjiv užitak, zavidim ti  :D
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 09.06.2010. u 09:39:27 sati »
Odlicno!
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline OroOro

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 09.06.2010. u 09:42:00 sati »
 :D..bravo Edi,samo naprijed i koja fotka bi dobro dosla! :hopla:
orooro
SkyWatcher NEQ6 SynScan 
Meade Schmidt-Newton 200/800 f4
TecnoSky Apo triplet 130/900+F/R×0,85
Vixen ED 102/660 SS+F/R×0,75