Autor Tema: Promatranje u Istri  (Posjeta: 37502 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Valent

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Promatranje u Istri
« Odgovori #10 u: 10.06.2010. u 11:24:43 sati »
Lijepi izvještaj, svaka pohvala...  :215:

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #11 u: 10.06.2010. u 13:09:41 sati »
Nastavak je usljedio već sinoć.
U promatračkoj astronomiji nema čekanja – ako je večer dobra mora se izaći. Slijedeću bi se moglo čekati... i čekati ... 
Uglavnom, prognoza je na Meteoblue (odličan švicarski program) pod seeing govorila da će u 21 sat biti 100% naoblake a sat kasnije 75%. Za 23 sata je bilo 0%. Drugi elementi: vlaga, vjetrovi u raznim visinama, seeing su bili odlični. Na 7timeru je bilo 7/8 naoblake za 22 sata pa kasnije manje, s drugim elementima dobrim, pa smo poslije zadnje provjere prognoza u 18,30 definitivno odlučili da se ide.
Na poziciji je tih 75% izgledalo prilično žalosno a i nije pokazivalo namjeru da se raščisti. Ništa, čekanje. Malo sam odrijemao u autu i, oko jedanaest se otvorio prvi prozor u dijelu oko Saturna i sjevernije.
Saturn jasan, sateliti vidljivi, četiri na jednoj i jedan na drugoj strani; Titan tako velik i dosta ispod ravni prstena da sam mislio da se umiješala neka zvijezda. Pruge se ipak nisu vidjele što je ukazivalo na to da vrijeme nije baš najbolje (a normalno, prije deset minuta je tu bio oblak!).
Mislio sam se baviti Labudom, ali tamo je bilo veilova ko u priči (i bez OIII filtera) pa sam krenuo na Velikog medvjeda: mogu se pohvaliti da sam odradio sve emove u i oko Velikog medvjeda pa i onaj M40 koji je dvojna zvjezda (što li bi Messieru te večeri?). Pogledao sam i M102 (NGC 5866): iznenađujuće lijepo se vidjela struktura, jezgra i svjetliji krak posebno, kao neki veliki zarez. Da se vratim. Kod Sove se nisu baš vidjeli detalji. Mijenjao sam filtere i povećanja ali ništa – pravilna okrugla prozračna velika kuglica i to je to. M108 duguljasta, M109 jezgra i vidi se da je još nešto ali nejasno, M51 s jasnim krakovima sve do druge jezgre, M101 ogromna ali puno od toga treba zamisliti, M81i M82 baš lijepo vidljive (M82 s jasnim "pukotinama" oko sredine). Kad sam već bio tamo pogledao sam i dvojnu Mizar.
U to vrijeme više nije bilo oblaka ni drugdje pa sam otišao do Lire i pogledao M57 – lijepo se vidio prsten i različita struktura prstena i unutrašnjosti, zvjezdica 13. magnitude odmah do njega, ali ne i centralna zvjezdica (za nju bi trebalo jedno 10.000 $).
Kad se već pružila prilika pogledao sam i Veil nebulu (dio, NGC 6992) – vidjela se krasno, veličanstveno (ethosom na 120x). Ivanu se više svidjela bez filtra, a ja se nisam mogao odlučiti sviđa li mi se više s filtrima (UHC i OIII) ili bez njih. Svakako finale večeri.
No, kako otići kući bez komete? Skoro nikako. Nastupilo je čekanje i traženje. Alfa Perzeja je bila na mjestu, gama Andromede isto, ali kometa je još niže. Pogledao sam i najbližu nam galaksiju u međuvremenu, a onda su se polako pojavljivale i druge zvijezde Perzeja i na kraju, po skici s SpaceWeathera postala je vidljiva i kometa – ličila je na zgusnuti globularni skup, nije imala repa tako nisko uz horizont, ali nije bilo sumnje da je bila tamo!
A sati je bilo 2 i 40, a doma sam došao u 3 i 25. Ali to je to. Ili se gleda ili se sjedi doma.
« Zadnja izmjena: 19.11.2012. u 13:27:35 sati od ediglavas »

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #12 u: 10.06.2010. u 13:12:21 sati »
A sati je bilo 2 i 40, a doma sam došao u 3 i 25. Ali to je to. Ili se gleda ili se sjedi doma.

:shock:
Vi ste još bolji od nas
Trolor

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 10.06.2010. u 13:44:15 sati »
To se zove dobro iskorištena promatračka noć! Što kazati? Bravo i hvala na lijepom izvješću!

Da, jučerašnji  zanimljivi raspored ju Saturnovih satelita i mi smo zamijetili. Četiri satelita su tvorila mali cluster.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #14 u: 10.06.2010. u 17:13:27 sati »
Odlično Edi!!! Užitak za čitati, a kako li je tek bilo tamo  :D.
Sombrero...Meksiko... he he he
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Valent

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #15 u: 10.06.2010. u 17:39:22 sati »
Vidi se da je bilo lijepo...  [71*

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #16 u: 13.06.2010. u 18:42:27 sati »
Subota navečer. Da, to je stvarno pretjerivanje, kažu svi moji mišići a i preostali dio glave jutros (da jutros, jedan je sat popodne a pijem prvu kavu). Ali, sad će kiše, pa mjesečina…
Kako sam se prijašnjih dana nagledao galaksija, maglica i skupova odlučio sam unijeti malo promjene i pogledati dvojne zvijezde i to one koje nisu na uobičajenom repertoaru. Nacrtao sam si skice i skinuo podatke sa stranice Double star cluba (Kansas). Pri dolasku na poziciju malo razočaranje. Rasuti oblaci koji putuju sa zapada, a istočni vjetar dolje što pri ovoj vrućini znači veću nestabilnost atmosfere. Valjda će se smiriti.
Čim su se oblaci malo maknuli počeo sam s gamom Djevice i odmah se pokazalo da treba imati točne podatke o razmaku zvijezda: iako je na stranici Double star cluba stajalo da je to 3,6 sekundi razmaka ja nisam vidio ništa, istina, defokusirana zvijezda je izgleda nekako dvostruko. The night sky observers guide je pokazivao 1,8" za 2000.g. s oznakom "c" što bi značilo "približavaju se". I stvarno, sada kod kuće na Sky chartsu vidim da je to samo 0,8". Prvi par i ništa - koji me nečemu naučio - provjeravati podatke.
Epsilon Bootisa (Mirak, prva zvijezda iznad Arktura) pokazao je malo više želje za suradnjom – lijepo vidljive, blizu, 2,6", plavo-žuti par.
Na jugu pa do zapada nije bilo gledljivo, pa sam okrenuo ka Kasiopeji. Eta Kasiopeje je blizu glavnim zvijezdama - simpatičan par: četiri magnitude razlike (dojam da se radi o planeti i njenom satelitu), žuto-crvenkasti par, 12" razmaka, užitak za gledanje.
Sigmu Kasiopeje je malo zahtjevnije naći u moru zvijezda Kasiopeje – plavi malo tamniji par, magnitude 5 i 7, samo 3" razmaka i stoga lijepa slika.
Općenito, ono najljepše kod promatranja dvojnih zvijezda je u iznenađenju: tražiš, tražiš, more zvijezda i odjednom dvije vrlo blizu, gotovo preblizu da bi to bilo stvarno!!
Okrenuo sam na Herkulesa - alfa je daleko od slavnog skupa, vrlo svijetle zvijezde: 3,5 i 5,4 magnitude, ugodnih za promatranje 4,8" razmaka.
Ro Herkulesa su svijetle zvijezde, gotovo iste magnitude, 4,2" među njima.
Pogledali smo ipak, da se ne ode kući bez ijednog ema i M71 i susjednu mu M27.
Kod M27, priznajem, požalim što ne fotografiram nego samo gledam…
Labud, more zvijezda i zvijezde 61 – žuto crvene svijetle zvijezde, cijelih pola minute razmaknute, ali sjajna slika.
I tako, vjetar je bio uporan, oblaci su pružali malo nade da će noćas biti išta bolje, a bilo je već 1,30 - sati, a ne sekundi... Povratak. Do idućeg meseca.

« Zadnja izmjena: 01.01.2012. u 13:10:40 sati od ediglavas »

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #17 u: 13.06.2010. u 19:08:07 sati »
Edi, ovo mi je bas pravo osvjezenje!
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #18 u: 13.06.2010. u 19:37:03 sati »
Odličan izvještaj..trebalo bi više pažnje posvetiti dvojnim zvijezdama, stvarno znaju biti lijepe...a mogu si misliti kakve su u mrcini od teleskopa, valjda se na svakom paru mogu uočiti razlike u bojama!
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #19 u: 13.06.2010. u 21:06:45 sati »
Bravo Edi, čestitke na lijepom izvješću, ali i na fizičkoj izdržljivosti. Ovo je bio pravi promatrački maraton. [71*
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.