Autor Tema: Promatranje u Istri  (Posjeta: 37578 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
Odg: Promatranje u Istri
« Odgovori #560 u: 27.09.2017. u 22:52:34 sati »
:hopla:
Baš mi je drago da Makonja ima svoju svrhu :)
Mene se baš dojmio taj teleskop.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #561 u: 27.09.2017. u 23:41:18 sati »
Istina, jako dobar teleskop. Snažan a još uvijek lako prenosiv. Pun pogodak!

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #562 u: 29.09.2017. u 11:36:51 sati »
Sinoć smo bili kod prijatelja kod kojih smo već bili ranije, zadnji puta 16.08., kad smo promatrali Jupiter.
Javili smo im da moramo krenuti sat i pol ranije nego prošli puta (to je pak i mene iznenadilo, prošlo je tek mjesec i deset dana a sunce zalazi toliko ranije).
Bio je dogovor da ćemo u ovom tjednu pogledati Mjesec i Saturn, u istoj večeri.
Poučen iskustvom od utorka najprije sam naciljao Saturn. Ništa. Još za dana stalno su se vukle krpice oblaka pa nisam daramatizirao. Ne vidi se i šta ću.
Mjesec smo promatrali opet redom: 28 mm, 20 mm, 15 mm.
Oduševljenje je bilo više nego očito. Kod njih smo Mjesec već gledali ali manjim teleskopom. Ovo je bila razlika. Ovdje se već dalo ulaziti u detalje, a Mjesec je očaravajući s toliko različitih kratera, ravnica, zidova...
Moram priznati da je i meni bilo zanimljivo. Obično se kod promatranja kod nekoga ili s više ljudi usmjerim samo na to da pronađem objekt, pokažem gdje se fokusira (svatko ima nešto drugačije oko), objasnim kako se objekt drži u vidnom polju i prepustim drugima gledanje. Sad je bilo vremena pa sam i sam prošetao Mjesecom.
Morao sam odgovoriti na dosta pitanja, o veličini kratera (nekada davno, govorimo o milijardama godina, je bilo puno više velikih asteroida koji su udarali u Mjesec i radili veće kratere), zašto su u nekim kraterima manji krateri (ti su nastali kasnije od manjih asteroida, kad su veliki već bili tamo), zašto su neki krateri mračni (jer su u takvom položaju u odnosu na Sunce i nas da svjetlo nije ušlo do dna kratera), zašto su neki dijelovi tamni (to su mora, drugačiji, vulkanski materijal, najstariji dio površine Mjeseca), zašto ti dijelovi nemaju kratere (drugačiji materijal na površini, ali zapravo ne znam pravi odgovor).
Kad smo svi pogledali Mjesec došla im je starija kćerka kući pa sam s veseljem i njoj sve ispočetka pokazao.
Okrenuo sam još jednom prema Saturnu - i - bio je tamo.
Toliko niže nego na početku promatranja ali se jasno vidi! Maknuo se oblak. S tim tankim oblacima je uvijek problem: po danu i predvečer ih vidiš ali noću ne i ne znaš kad okreneš na objekt što se zapravo dešava ...
Kad se Saturn već pokazao prionuli smo promatranju: s 20 mm i zatim s 15 mm. To su krasni okulari za ove gradske uvjete gdje na više od toga ne možeš ići. Možda i možeš, ali teško ručno bez motora i teško početnicima.
Radni je dan, bili smo već umorni pa smo time završili večer.
Pouka: ne odustajati.

« Zadnja izmjena: 29.09.2017. u 12:04:26 sati od ediglavas »

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #563 u: 29.09.2017. u 22:13:52 sati »
Bravo Edi!  :215:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.