Autor Tema: Promatranje u Istri  (Posjeta: 41154 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Promatranje u Istri
« Odgovori #570 u: 15.01.2018. u 13:21:48 sati »
A, nije to baš bila neka kvalitetna vedrina. Kad puše bura sve se uskomeša u zraku, odu detalji. To je lijepo samo mojoj mami jer zvijezde svjetlucaju.

Ali nisam mogao ostati u kući jer kad nema nikakvog vremena, onda je dobro i burovito.

Bez da sad pišem o tome što sam vidio reći ću što sam si bio stavio u zadatak (kad sam već unaprijed znao da idem u buru): uzeo sam sve okulare i mijenjao ih na istim objektima (M42-43, M41, M46, M47): da parafraziram pjesmu iz hippy vremena: prodajte sve što imate i (krenite za San Francisco, sa cvijetom u kosi) kupite nešto od Al Naglera - kako ti okulari znaju stvoriti kontrast, to je neopisivo.
Kad sam prvi puta pogledao kroz 2" nagler 10 nisam mogao vjerovati koja je to razlika prema drugim okularima. Ethos je bolji od naglera ali ne onoliko koliko je nagler bolji od ostalih. Kroz ES nisam nikad gledao pa ne znam.
To govorim i za male i za velike otvore teleskopa.
Znači, umjesto patnje za većim (većim od recimo 250 mm) ogledalom, (naj)bolji okular!
To sam morao reći jer ako me slijedeći puta te divlje svinje napadnu neće vam to nitko imati za reći.
« Zadnja izmjena: 15.01.2018. u 13:24:27 sati od ediglavas »

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #571 u: 15.01.2018. u 15:18:20 sati »
Vidim da si uživao edi.  [71* :215:
Sretniče  :D
Ja sam gotovo ovaj vikend iz ZG potegao u Dalmaciju zbog vedrine. Ali najavljena jaka bura me odvratila.

Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #572 u: 11.02.2018. u 00:03:26 sati »
Izdržali smo dva sata. Hladno, bura. Ali to je jedini način da se bar malo makne vlaga. Dobro, bila je nekih 65% oko 7 navečer. Oko 9 veća i počela je smetati. U međuvremenu pogledali smo Orionov mač, počev od jote Oriona, pa dvojne bijele zvijezde južnije pa naravno M42 s trapezom i raširenim krilima maglice - teleskop je mali 102/500 ali su okulari dali 50x pa 71x povećanje (približavanje) uz odličan kontrast. Pa NGC 1981.
Mladi par, kolege, pričali su kako su šetali uz more i gledali Oriona pa sam im ponudio da ću im jedno veče kad se oblaci razmaknu pokazati teleskopom kako to izgleda. I tako sam im jučer rekao da je prognoza za danas dosta dobra da se trebamo maknuti južno od grada (do mora). Kolebao sam se da li da uzmem ovaj ili možda maksutova. Radi sebe bih bio uzeo maksutova jer s njim još nisam bio na zimskom nebu - no, širi kutovi su presudili.
Pogledali smo Plejade (25x i 50x). Stvarno su bili znatiželjni i dugo gledali i komentirali.
Pa Hijade s Betelgezom na 18x i na kraju Double cluster u Perzeju. Mislio sam da nakon Orionove velike maglice i Plejada više neće biti wow efekta ali sam se prevario. Ti skupovi u istom vidnom polju su doista posebni. Kad sam im laserskim pointerom pokazao u šta gledamo - u ništa - jer ovo drugo večeras se vidjelo golim okom, nisu mogli vjerovati... a to je tako mali teleskop...

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #573 u: 11.02.2018. u 00:13:29 sati »
Kažeš dobar taj 102/500.

Svrbi me neki mali teleskop za takve prilike.

PS: Pošalji i nama vedrog vremena. Sutra najavljuju vedrinu do cca 22h, ali i vlagu od 80% tak da nas čeka magla :/

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #574 u: 11.02.2018. u 16:41:14 sati »
Dobar je. U dva poteza je sve u autu - stolica (za peglanje!) i kutija s okularima pa teleskop (koji je stalno na az3).
Pomislim da bi bilo dobro da je f6 ili malo više, da je montaža az4.... ali poznata je ta priča.... nikad ne završava :286:

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #575 u: 21.04.2018. u 15:38:46 sati »
Sinoć sam uzeo maksutova (150/1800) - cilj: Mjesec na povećanjima od 56x, 90x, 120x i, ako se bude moglo - 257x.
Uz par od prošli puta došla je i njihova prijateljica. Mjesto s pogledom na jugozapad, istina, preblzu moru ali šta se može - lako je dostupno.
Dok sam usklađivao tražilo s teleskopom (a tražilo nije njegovo nego drugo, s dijagonalom, uže baze pa treba više vremena) prošao je čovjek s dvoje djece i psom pa se zainteresirao - u povratku su pogledali Mjesec. I Veneru, na kojoj su na moj poticaj da pogledaju uočili da nije potpuni krug već da malo fali (vidi se 90%).
Već na prvom povećanju kod Mjeseca oni koji su gledali prošli puta vidjeli su razliku prema pogledu kroz 102/500 (na 50x) - da, nije zbog povećanja nego je promjer znatno veći, više informacija je ušlo.
Na 20 mm okular sam stavio neutralni filter - i tu sam se naodgovarao, o kraterima, morima, veličinama, udaljenostima, pa velikim udaljenostima, do Saturna, Plutona, Sirijusa ...
Bilo je interesantno prisustvovati tom prodiranju u um te ogromne praznine koja vlada u Svemiru, tog ničega i ničega i ponekad nečega.
I tako je polako uz sve veća povećanja prošlo dva sata i na istoku se već prilično podigao Jupiter: najprije je bio samo ping-pong loptica (svjetla grada, puno prašine u zraku) a onda je, nakon priče o Galileju (koja uvijek potraje) prestao kuhati i - na poticaj su moji gosti uočili dvije paralelne smeđe prugice. Bilo je već kasno a moje su glasnice titrale od umora pa smo krenuli kućama.
« Zadnja izmjena: 21.04.2018. u 19:23:31 sati od ediglavas »

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #576 u: 22.04.2018. u 12:28:38 sati »
Fino, fino!
Jučer sam gledao Jupiter, ovih dana skicu digitilaziram

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #577 u: 09.05.2018. u 01:30:17 sati »
Ponedjeljak: odlučio sam pogledati Novu, printao sam karte s CdC-a i našao putokaze koji bez dileme vode do pozicije - no oblaci su u valovima stizali sa sjeverozapada i krali vrijeme Perzeju...
Pa nije bilo druge nego okrenuti na Jupiter. Pokazalo se da Jadranka ima bolji vid od mene jer je ugledala veliku pjegu i točno mi opisala na kojem je mjestu (a stvarno je tamo i bila).
Ja sam pak vidio dva kratka ulaza meteora i jednog dvaput ili dva šišmiša a i izlazak Europe - opet i opet oduševljavajući kontrast veličina.
Osim što je nad sjeverozapadnim horizontom bilo oblaka a na jugu ipak svjetala Pule, nebo je bilo golim okom prekrasno pa smo mu se divili. Oko jedanaest smo otišli kući.

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #578 u: 09.05.2018. u 11:55:47 sati »
Šteta za naoblaku, ali krasan način za provesti večer.  [71* :215:

A mogao si lijepo sjediti kod kuće i gledati televiziju.   :76:
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm