Autor Tema: Tamna materija svemira  (Posjeta: 1836 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Tamna materija svemira
« Odgovori #10 u: 24.05.2010. u 12:59:49 sati »
Da bi oblak gustoce 1 atom/m3 imao temperaturu 1.000.000 K, koliko se brzo moraju kretati atomi vodika?
Hm, u čemu je razlika jel postoji 1 atom/m3 ili ih je 1000? Mislim da brzina nema veze s gustoćom (barem ne pri ovim ciframa). S gustoćom ima veze mogućnost sudara.
Moje je pitanje kako tako rijedak plin moze imati tako visoku temperaturu.
Da li to znaci da se atomi strasno brzo krecu i zestoko sudaraju? Ali kako kad su tako rijetki? Koji je to mehanizam?
Ne moraju se atomi sudarati da bi imali određenu temperaturu. Ali ovo što je Delboy napisao valjda bi bio dobar odgovor.

Isto tako Paulijevo načelo isključenja kaže da dvije čestice jednakog spina - dakle 1/2 ne mogu imati isti položaj i brzinu.
Ne postoji li neko pravilo da dvije čestice ni pod kojim uvjetima ne mogu imati isti položaj?

Offline Delboy

• Zvjezdani Skakač
  • *
« Odgovori #11 u: 24.05.2010. u 14:15:33 sati »
Hm, u čemu je razlika jel postoji 1 atom/m3 ili ih je 1000? Mislim da brzina nema veze s gustoćom (barem ne pri ovim ciframa). S gustoćom ima veze mogućnost sudara.

Za onu relaciju koju sam naveo piše: "This relation is valid in the classical regime, i.e. when the particle density is much less than 1/Λ3, where Λ is the thermal de Broglie wavelength",
s time da je Λ=h/sqrt(2*Pi*mkT).

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #12 u: 24.05.2010. u 15:48:41 sati »
Ne moraju se atomi sudarati da bi imali određenu temperaturu.
Pa bilo bi lijepo da onda kazes sto mislis.
Malo se osjecam glupo kad samo kazes da ne mora biti tako a ne das alternativu.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #13 u: 24.05.2010. u 17:46:58 sati »

sto otprilike znaci da se promatranjem spektra potvrdilo predviđanje kolicine (6 atoma vodika po kubnom metru, za razliku od milijun atoma u galaksijama) i temperature međuzvjezdanog plina (oko 1 milijun kelvina).

Moje je pitanje kako tako rijedak plin moze imati tako visoku temperaturu.Koji je to mehanizam?
Dag ,imamo slijedeće činjenice kako navodiš, eksperimentalno su potvrđeni promatranjem spektri predviđanja kolicine i temperature međuzvjezdanog plina , to je neumoljiva egzatnost emperijskog istraživanja.  E sad ako današnja viđenja izgledaju apsurdno sa ovom prirodnom činjenicom ,
znaći da su nam stavovi u balunu, da smo još anafalbete koji nismo savladali čitati pismo ponašanja prirode. To ti dođe slično , kao nekad kad se tvrdilo ako je Zemlja okrugla da oni šta su doli da će poispadati.  Međutima šta je ovdje veliko , veliko je postaviti pravo pitanje ,a za takvo nešto treba  rada, odricanja i učenja , jer  pravo pitanje je bilo uvik polovica odgovora. Mislim da  će svi naredni odgovori  uglavnom završiti  u sferi alternative ,ali da će se odgovoriti striktno  kako funkcionira mehanizam u tom području ,zaboravi kao i ja šta se tiće rotacije.... dalje ne bi komentirao. Osobno me raduje da  formiranje ovakvog pitanja može biti poticaj razmišljanja i istraživanja nekom drugom koji neće morati uložiti  truda koliko si ti morao da bi se ono iskristaliziralo.
Pozdrav , a već bi triba se znat kakav !!!  :idea:

« Zadnja izmjena: 24.05.2010. u 18:04:00 sati od Đeno »
Nek samo rotira...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #14 u: 24.05.2010. u 18:17:27 sati »
Pa bilo bi lijepo da onda kazes sto mislis.
Malo se osjecam glupo kad samo kazes da ne mora biti tako a ne das alternativu.
Ma nije ovo što sam rekao duboka misao. Samo jednostavna konstatacija da nešto ima neku temperaturu bez obzira dal se sudari s nečim ili ne. Ili, ajmo to nazvat potencijalna temperatura (efektivna bi bila u interakciji s nečim).
Znam da te zbunjuje jer je ovo fakat najprimitivnija misao. Nema dubine. Puka konstatacija.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #15 u: 24.05.2010. u 21:44:51 sati »

Meni je preko formule mv^2=3kT (Wikipedia) ispalo 157km/s za atom vodika na 1000000K, no vjerojatno su i neki drugi, meni kao laiku nepoznati faktori u igri  :zubo:

Dobro si dobio...moj rezultat je vrms=157930 m/s prema kinetickoj teoriji

vrms=3RT/mmol

no ako uzimamo u obzir gustoce....odnosno ako uzimamo u obzir samo jedan atom imamo
     puno drugih faktora u igri...e pa kojim cemo putem...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Danko

• Važna Osoba
  • AstroNavigator
« Odgovori #16 u: 27.05.2010. u 08:49:51 sati »
Kao obicno javljam se na kraju diskusije. Puno posla.

Cudim se jednom renomiranom casopisu kao sto je SKY... da moze pisati takove clanke. Prije svega problem intergalaktickog vodika je da se on jedino moze otkriti na 21 cm liniji (hiperfini prijelaz). Nema sanse drugacije. To je tezak posao i zapravo nije potpuno sigurno koliko ga ima. Ne znam kako su nasli njegovu "temperaturu", iz istih razloga.

E sada temperatura. To je velicina koja je jedino dobro definirana za stacionarna stanja plina, i to iznad neke gustoce. Naime, temperatura je jedino dobro definirana preko Maxwellove raspodjele energija (brzina) cestica (ne govorim da se stavi termometar i mjeri temperatura). Takova se raspodjela dobije jedino ako postoje tro i vise cesticni sudari (istovremeno se sudare vise cestica), sto je naravno tek moguce iznad odredene gustoce plina. U meduzvijezdanom prostoru nema sanse da se takovi sudari desavaju (pogotove ne u medugalaktickom) pa prema tome i temperatura nije difinirana. Medutim, da se impresionira sire opcinstvo tada se govori o temperaturu na temelju relacije koja je prije spomenuta. Mora se naglasiti da ta relacija u time uvjetima nema smisla. Dakle, jedino o cemu se moze govoriti je raspodjela energija cestica po energijama, sto je zapravo daleko vaznija cinjenica nego da se pretpostavi da je Maxwellova, dakle da se onda govori i o temperaturi. Ta raspodjela moze npr. biti delta funkcija (pretjerujem ali kao primjer), u tome slucaju to bi bila indikacija nekih vaznih procesa koji proizvode cestice samo odredene energije. Temperatura isto tako nije dobro definirana za ultra brze procese. Npr. u casi vode zagrijemo samo njen manji volumen na 500C. Koja je temperatura? Tek onda moze reci ako dovoljno dugo cekamo da se citava tekucina dobro izmjesa. Analogija sa supernovama, npr., je ocita.
|  Prof. dr. sc. Slobodan Danko Bosanac  |  R. Boskovic Institute, Bijenicka c. 54, Zagreb, Croatia  |  Tel: +385 1 456 10 38  |
|  web: www.irb.hr/users/bosanac  |  email: bosanac@irb.hr  |  web: www.astronomija.hr  |  email: bosanac@astronomija.hr  |