Autor Tema: Kako je svemir strukturiran? - predavanje  (Posjeta: 1257 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Kako je svemir strukturiran? - predavanje
« u: 11.06.2010. u 13:03:10 sati »
Prilažem vam jedno zanimljivo predavanje astrofizičara nobelovca Georga Smoota koji na vrlo popularan način s puno animacije pokušava predočiti strukturu svemira.  Predavanje traje oko 20 minuta

http://www.ted.com/talks/george_smoot_on_the_design_of_the_universe.html
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
Odg: Kako je svemir strukturiran? - predavanje
« Odgovori #1 u: 11.06.2010. u 20:48:48 sati »
Prilažem vam jedno zanimljivo predavanje astrofizičara nobelovca Georga Smoota koji na vrlo popularan način s puno animacije pokušava predočiti strukturu svemira.  Predavanje traje oko 20 minuta

Izgleda vrlo dobro ,čim  dica završe sa  ispitima natirat ću ih da mi lipo sve prevedu.
Nego može li malo pojašnjenje vezano za  prošli post:

Po meni , prekrasan primjer izlaganja kako bi trebala izgledati rasprava na znanstvenoj osnovi.
Malo pojašnjena mi treba.Nisam  dobro razumio,da li smanjenje radijusa ,predstavlja povečanje ili umanjenje protoka vremena. Mislim da po TR trebalo bi biti uvečanje.E sad ,okretanje  prema "nazad" , dali kretanja prema granici  crne rupe koje  znači izvrtanje vremena znaći u stvari
vračanje vrimena unazad što bi bilo u suprotnosti sa ponašanjem mase.

Srdačan pozdrav ,jel triba kazat koji? :hopla:
Nek samo rotira...

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #2 u: 11.06.2010. u 23:58:45 sati »
Jako interesantno...

Jel neko prohaktao kako spremiti to predavanje u file za kasniju upotrebu?
Pogledao sam html kod te stranice ali iz toga nemrem prokuziti odakle dolazi video stream (na nekim stranicama mi ponekad uspije naci link pa mogu downloadati flv file, ali tu ne ide..).. a i Cacheviewer (firefox) veli da nema nista.

Prilažem vam jedno zanimljivo predavanje astrofizičara nobelovca Georga Smoota koji na vrlo popularan način s puno animacije pokušava predočiti strukturu svemira.  Predavanje traje oko 20 minuta

« Zadnja izmjena: 12.06.2010. u 00:00:42 sati od bojan »
Amater

Offline lonewolf21

• Carski forumski astroknjižničar
  • AstroMudrac
  • *
« Odgovori #3 u: 12.06.2010. u 00:16:50 sati »
Malo niže ispod videa imaš dugme na kojem piše "download", jesi probao preko njega?  :wink:

http://video.ted.com/talks/podcast/GeorgeSmoot_2008P_480.mp4
There's a feeling I get when I look to the west,
And my spirit is crying for leaving.

45°13'01" N 17°44'28" E
SmogyBoy dobson 250mm (skoro gotov), Telrad finder
Hyperion 13mm, TSSP 20mm, TS Planetary HR 4mm, TS Barlow 1,5x-2x

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #4 u: 12.06.2010. u 00:36:12 sati »
Citat:
Malo pojašnjena mi treba.Nisam  dobro razumio,da li smanjenje radijusa ,predstavlja povečanje ili umanjenje protoka vremena. Mislim da po TR trebalo bi biti uvečanje.E sad ,okretanje  prema "nazad" , dali kretanja prema granici  crne rupe koje  znači izvrtanje vremena znaći u stvari
vračanje vrimena unazad što bi bilo u suprotnosti sa ponašanjem mase.

Ovo su jako spekulativne stvari i načelno je vrlo nategnuto, ako ne i nemoguće govoriti o fizici unutar crne rupe. Ali probat ću ti vrlo oprezno  odgovoriti na ovo pitanje.
Odmah valja napomenuti da se radi o matematičkom modelu, te je svaki iskaz isključivo čista interpretacija onoga što nam daju matematička rješenja i ništa više. 
Einsteinova jednadžba gravitacije iako je vrlo elegantnog izgleda, nije upotrebljiva na prvu ruku.  Ona je napisana u takozvanom tenzorskom obliku, kao skup nelinearnih diferencijalnih jednadžbi koje treba prvo riješiti da bi se mogle koristiti, a to je teško. Jedno od rješenja ponudio je već 1919 godine Schwarzschild za slučaj mase homogene kugle. O čemu govori ta jednadžba?
U matematici postoje veličine koje opisuju metriku nekog prostora. One su smještene u diferencijalnu jednadžbu, takozvanu prvu kvadratnu formu, koja definira geometriju tog prostora. Jednadžba sadrži prostorne i vremenske koordinate, metričke veličine  i masu.  Dakle njegova jednadžba opisuje sva geometrijska svojstva nekog prostora pod utjecajem kuglaste mase.  Ona su različita  od geometrije prostora kakvog mi poznajemo.
E sada, čisto matematički gledano, ako stavimo da se neko tijelo nalazi unutar crne rupe iz jednadžbe proizlazi da prostorne koordinate postaju vremenske, a vremenske prostorne. Kako, načelno ništa komplicirano, ali ovo uistinu nije mjesto za ulaziti u te detalje. Praktično, to znači da daljnje padanje tijela prema centru crne rupe nije više prostorno kretanje, nego protok vremena. Jasno?
Tu se priča i završava jer svaka daljnja intrepretacija ovog inače jednostavnog matematičkog pokazatelja prelazi u sferu mašte.

Ne znam da li sam  imalo bio od  koristi i uspio ovu priču bar djelimice rasvijetliti ili sam vas samo umorio.
To su teška, granična pitanja i osobno ne volim s time previše mučiti glavu.  Da parafraziram njemačkog filozofa 20.stoljeća Wittgensteina : O čemu se ne može govoriti, o tome treba šutjeti. Bar za sada.   :wink: 

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #5 u: 12.06.2010. u 00:39:34 sati »
Jako interesantno...

Jel neko prohaktao kako spremiti to predavanje u file za kasniju upotrebu?
Pogledao sam html kod te stranice ali iz toga nemrem prokuziti odakle dolazi video stream (na nekim stranicama mi ponekad uspije naci link pa mogu downloadati flv file, ali tu ne ide..).. a i Cacheviewer (firefox) veli da nema nista.

Ja sam skinuo i pospremio predavanje, ali sam link izgubio. Kako bih ti ga mogao dostaviti?

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #6 u: 12.06.2010. u 00:44:41 sati »
Evo pronašao sam,  :hopla:. Na kraju prvog posta (Orion1)

http://physicsforums.com/showthread.php?t=274265

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #7 u: 12.06.2010. u 01:28:35 sati »
Bravo decki, vi ste legende, obadva ..
Sve radi..  :hopla:

Ali ja sam mora bit corav.. nisaam vidio taj download gumb niti u html kodu a ni na ekranu...  :shock:
« Zadnja izmjena: 12.06.2010. u 01:46:28 sati od bojan »
Amater

Offline bojan

• AstroMudrac
  • Amater
« Odgovori #8 u: 12.06.2010. u 01:57:41 sati »

Ne znam da li sam  imalo bio od  koristi i uspio ovu priču bar djelimice rasvijetliti ili sam vas samo umorio.
To su teška, granična pitanja i osobno ne volim s time previše mučiti glavu.  Da parafraziram njemačkog filozofa 20.stoljeća Wittgensteina : O čemu se ne može govoriti, o tome treba šutjeti. Bar za sada.   :wink:  

Ovo je svakako veoma korisno objasnjenje..

I upozorenje svima koji su naklonjeni krešizmima da bi trebali prvo bar pokušati dokučiti o čemu se tu radi.. pa ako ne mogu razumjeti (a to nije nikakav grijeh.. Einstein nije dobio Nobela zbog lijepih ociju.. trebalo je tu napraviti puno vise od obicnog kavanskog cavrljanja uz pivicu ili kavicu), da bar ne lupaju :-)  
Komentari na dnu te stranice su jako dobra ilustracija ovome sta sam rekao gore ... 90% od diskutanata pojma nema o cemu se tu zapravo radi, ali ipak imaju svoje misljenje o tome  :wink:  

« Zadnja izmjena: 12.06.2010. u 02:00:47 sati od bojan »
Amater

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #9 u: 12.06.2010. u 10:42:33 sati »
Dakle njegova jednadžba opisuje sva geometrijska svojstva nekog prostora pod utjecajem kuglaste mase. 
Ako znamo da pulsar pod utjecajem rotacije mora biti vrlo spljošten onda bi se moglo pretpostaviti i da CR mora biti spljoštena masa. Ali onda ne bi nikakva jednadžba, do sada napravljena, vrijedila za bilo što u vezi CR jer ista ne bi bila kuglasta masa.
Tog smo se već dotakli kod jednog od Dagovih pitanja.
Možda sam u krivu, ali čini mi se da se u osnovi griješi.