Autor Tema: Jupiter - udar  (Posjeta: 4452 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Jupiter - udar
« Odgovori #10 u: 13.06.2010. u 21:24:15 sati »
...... jedni ce kao krunski dokaz .....

Što znači krunski dokaz? Jel to kada Krun0 nešto dokazuje?  :mrgreen:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #11 u: 13.06.2010. u 23:18:13 sati »
Što je kad ih ima 4? I imaju li u tim simulacijama divovi mjesto u vanjskom dijelu sustava?

Divovi su u vanjskom dijelu sistema
  ,mislim da se nije spominjalo kad ih je 4...
    trazena je konfiguracija sistema slicnog suncevom
   na taj nacin (masa objekata i udaljenosti)  da orbite planeta
    u zoni pogodnoj za zivot budu stabilne...
  2 diva to postizu 1 i 3 ne (uticaj Urana i Neptuna na unutarnje planete
    mozemo u ovom slucaju zanemariti - kod nas je cak i Saturn na granici)....

Što znači krunski dokaz? Jel to kada Krun0 nešto dokazuje?  :mrgreen:

Ja se bar trudim, dok ti zabavljas Djema   :265:

:103:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #12 u: 14.06.2010. u 09:28:33 sati »
Citat:
Ja se bar trudim, dok ti zabavljas Djema   

:lol: , e kad te samo Đeno čuje.

Citat:
Da li tako nesto stoji?
Meni se cini da kako neke objekte koji idu u smjeru Zemlje skrene s tog puta, tako i neke druge koji idu mimo Zemlje skrene na put prema njoj.

Krenimo redom. Da bi sagledali koja je uloga Jupitera u obrani Zemlje od udara nebeskih tijela prvo valja odrediti što predstavlja najveću prijetnju  i kakvo smo se uopće našli u takvoj poziciji. Asteroidi su mala nebeska tijela najvećim djelom smještena u prostoru između Marsa i Jupitera i kojih ima nekoliko desetaka milijuna. Oni su upravo glavni su izvor te prijetnje.

U početku formiranja sunčevog sustava Jupiter, kao dominantna velika planeta „požderao“ je preko 90% proto mase (prvobitne tvari) tako da su  se unutrašnje planete (Zemlja, Venera, Mars, formirale iz onog što je preostalo i ispale ovako male. U čitavoj priči najlošije je prošao nesuđeni planet najbliži Jupiteru kojem je preostalo toliko malo tvari da se nije mogao niti formirati. Da stvar bude gora  manji komadi  zvani planetoidi u međusobnom sudaranju još više su se usitnili i tako smo dobili pojas asteroida. Dakle Jupiter je stvorio asteroide.

Druga priča. U fazama stvaranja sunčevog sustava velike planete su težile međusobnoj usklađenosti rotacije oko Sunca, takozvanoj rezonanciji. To znači da su polu osi dviju planeta bile u cjelobrojnom omjeru. Tako je u jednom trenutku omjer Jupitera i Saturna bio točno 1:2 U trenutku njihovog godišnjeg poravnavanja toliko su imali snažni gravitacijski utjecaj na asteroide da su im razvlačili putanju oko Sunca, odnosno povećavali ekscentricitet do te mjere da su asteroidi masovno presijecali putanja unutrašnjih planeta.   Došlo je do snažnih učestalih sudara, a posljedicu tog razdoblja jasno vidimo na površini Mjeseca i Merkura. Navodno smo  u tom razdoblju dobili Mjesec, a druge male planete    svoje prirodne satelite. Dakle sigurno je da je u određenom razvojnom trenutku Jupiter upravo prouzročio masovne udare asteroida.

Danas imamo ovakvu situaciju. Svojom snažnom gravitacijom Jupiter i nadalje drži asteroide u rezonanciji. Zbog toga oni nisu homogeno raspršeni u svojem pojasu nego tvore niz pojaseva omjera 1:1, 1:2, 1:3 itd, a između su praznine, takozvani Kirkwood-ovi rascijepi ( u čast astronoma Danijela Kirkwooda koji je načinio njihov proračun). Nešto slično kao i pukotine u saturnovom prstenu, ali nikako potpuno isto! Prema toj raspodjeli najveći dio asteroida grupiran je pojasevima između Marsa i Jupitera, ali ih ima i izvan tog područja. Ono što je nama interesantno za našu priču postoje dvije skupine asteroida; Atene koji su malo udaljeniji od Zemlje i u perihelu  presijecaju zemljinu putanju, te Apoloni koji su bliže Suncu i u ahelu presijecaju zemljinu putanju.  To ukazuje da im orbite imaju veći ekscentricitet od Zemlje uslijed perturbacije (poremećaja) koji je prouzročio  upravo Jupiter.

Dakle ako sumiramo:
-   Jupiter je glavni uzročnik nastanka asteroida
-   u jednom razdoblju razvoja sunčevog sustava prouzročio je masovnu koliziju asteroida sa Zemljom
-   uvjetuju da Atene i Apoloni presijecaju zemljinu putanju

Ako sve rezimiramo ove priče sve ukazuju na to da nam Jupiter po pitanju zaštite od udara donosi više štete nego koristi. Ali ne valja prebrzo suditi!  Oni koji se bave proučavanjem asteroida zacijelo raspolažu s puno više podataka na osnovu kojih su mogli razviti hipotezu da nas danas Jupiter zapravo štiti. Može se napraviti računalski model tako da se načini polje čestica koje se kreću određenom brzinom, u određenim smjerovima i međusobno se privlače. Onda se ubaci jedna čestica s većom silom privlačenja i ovisno o njenim položajima u polju gleda se kako to utječe na raspršenje ostalih čestica i vjerojatnost kolizije. Pretpostavka je da su tako došli do zaključka da je uloga Jupitera zaštitnička.  Pitanje je još uvijek otvoreno.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 14.06.2010. u 09:35:15 sati »
Thx
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #14 u: 14.06.2010. u 10:00:44 sati »
Ako sve rezimiramo ove priče sve ukazuju na to da nam Jupiter po pitanju zaštite od udara donosi više štete nego koristi.

Ova rezimacija je upitna ako uzmes u obzir cijelokupnu sliku..

Bez Jupitera epoha velikih udara ne bi bila ogranicena na pocetak formiranja SS.
   Te bi statisticki bilo vise KT udara u epohi bioloske evolucije Zemlje...
    a ne samo u jednoj kratkoj epohi....

-jos jedna stvar je relativno bitna u cijeloj prici .. kao tijelo sa jacim uticajem
     Jupiter povecava predvidljivost ponasanja asteroida pa nam s te strane
        Jupiter kupuje vrijeme, jer je vjerojatnost predvidjanja putanja asteroida
          za duze vremensko razdoblje pouzdanija.......i to upravo sad
        kad smo na tehnoloskom pragu, kad bi predvidjanje udara za koju godinu unaprijed
        moglo imati stvaran znacaj....
Deus non est !

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #15 u: 14.06.2010. u 10:20:33 sati »
Citat:
Ako sve rezimiramo ove priče sve ukazuju na to da nam Jupiter po pitanju zaštite od udara donosi više štete nego koristi. Ali ne valja prebrzo suditi!
  :wink:

Kaj ti je to SS, ja ti se uopće ne razumijem u te kratice i ne volim ih, a ova mi je posebno antipatična.

Offline Mario

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronomija.pondi
« Odgovori #16 u: 14.06.2010. u 10:52:23 sati »
  :wink:

Kaj ti je to SS, ja ti se uopće ne razumijem u te kratice i ne volim ih, a ova mi je posebno antipatična.

Bit će da je Sunčev sustav

Te bi statisticki bilo vise KT udara u epohi bioloske evolucije Zemlje...

Kilotonskih?
Ad astra per aspera - a rough road leads to the stars

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #17 u: 14.06.2010. u 11:12:58 sati »
OK umjesto SS predlažem da se rabi kratica Gestapo. :mrgreen:
Druga priča. U fazama stvaranja sunčevog sustava velike planete su težile međusobnoj usklađenosti rotacije oko Sunca, takozvanoj rezonanciji. To znači da su polu osi dviju planeta bile u cjelobrojnom omjeru. Tako je u jednom trenutku omjer Jupitera i Saturna bio točno 1:2 U trenutku njihovog godišnjeg poravnavanja toliko su imali snažni gravitacijski utjecaj na asteroide da su im razvlačili putanju oko Sunca, odnosno povećavali ekscentricitet do te mjere da su asteroidi masovno presijecali putanja unutrašnjih planeta.   Došlo je do snažnih učestalih sudara, a posljedicu tog razdoblja jasno vidimo na površini Mjeseca i Merkura. Navodno smo  u tom razdoblju dobili Mjesec, a druge male planete    svoje prirodne satelite. Dakle sigurno je da je u određenom razvojnom trenutku Jupiter upravo prouzročio masovne udare asteroida.
Ovo je još uvijek faza nastanka Sunčevog sustava i tu je još puno nepoznanica. Današnju situaciju si opisao, samo ja pretpostavljam da kad ne bi bilo Jupitera (koji 'drži na lancu' skupine asteroida) da bi u tom području odavno bio formiran planet koji onda ne bi smetao Zemlji. Po tom gledištu Jupiter bi popravljao situaciju koju je prouzročio spriječavanjem formiranja planeta.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #18 u: 14.06.2010. u 11:15:19 sati »
Bit će da je Sunčev sustav

Thanks  :wink:

Citat:
Kilotonskih?

Bit će prije da je kreda-tercijar.  Eto zašto ne volim KR (kratice)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #19 u: 14.06.2010. u 13:06:21 sati »
Thanks  :wink:

Bit će prije da je kreda-tercijar.  Eto zašto ne volim KR (kratice)

je ..... mislio sam na udare asteroida KT tipa (teoretskog)
    ...SS je suncev sistem (solar system)...

sorry na kraticama..no to je stvar navike jos od tamo prije 15 godina pa do
   danas..kad sam bio aktivan prvenstveno na forumima na engleskom (drugih nije bilo),
    i vjerovali ili ne takve pseudo kratice se cesto upotrebljavaju kad su strane
     upoznate o cemu se prica - ubrzava komunikaciju.,...vidim
     da je to tu problem, pa cu se pokusati suzdrzavati ...

Sto se tice hipoteze o Jupiterovom sprecavanju formacije planeta na polozaju danasnjeg
   asteroidnog pojasa treba uzeti u obzir da je ukupna masa svih asteroida
    samo  1/1000 mase Zemlje.. Jasno da Jupiter svakako nije pomogao formaciji
     posto rastavlja asteroide u formacije po rezonantnim orbitama i tockama, no ako
     sudimo po velicini kamenometalnog ostatka materije u tom pojasu ,sama masa
   je bila nedovoljna za formaciju kakvog ozbiljnijeg tijela po bilo kojem modelu...
   (koje bi bilo dovoljne mase za stabilnu putanju i u stanju ocistiti podrucje svoje putanje)
      (nije moje kresisticko misljenje - no slazem se sa njime)

Druga stvar koju treba uzeti u obzir je odmicanje orbite Jupitera u ranim
   danima SS (suncevog sustava) paralelno sa procesom guranja plina i prasine
      solarnim vjetrom u vanjska podrucja .... tj. Jupiter se formirao puno blize Suncu
      od njegovog danasnjeg polozaja....

Tako da u pogledu Jupitera mozemo i trebamo i moramo iznjeti sve moguce hipoteze ,
   jer ni jedna od njih trenutno nije ni vise ni manje vrijedna...
A kao zakljucak mozemo dati samo svoje misljenje
  - IMHO
  Jupiter ima zastitne znacajke u odnosu na unutarasnjost suncevog sistema
     bez obzira sto se moze desiti diskretni fatalni slucaj da udar bude uzrokovan
     bas njegovim uticajem.....

OK umjesto SS predlažem da se rabi kratica Gestapo.

Ojj Arkturuse ...ti si pravi Gestapo...

Po tom gledištu Jupiter bi popravljao situaciju koju je prouzročio spriječavanjem formiranja planeta.

To bi mogao biti slucaj samo ako je danasnji polozaj Jupitera
    isti kao i mjesto njegovog formiranja,i ako bi bez Jupitera doslo da
      ukomponiravanja svih asteroida u nesudjeni planet....
  No vjerojatnost da je to slucaj nije bas velika...

Deus non est !