Autor Tema: Andromeda, emisija o svemiru...  (Posjeta: 19788 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Andromeda, emisija o svemiru...
« u: 30.08.2006. u 22:02:59 sati »
Vjerojatno svi znate, a možda ste i slušali ovu zanimljivu emisiju u kojoj Ante Radoni?, iz Tehni?kog muzeja u Zagrebu, govori o svemiru, svemirskim istraživanjima i svemu što je uz to vezano. Emisija ide svaki utorak na drugom programu Hrvatskoga radija u 20:35 - 21:00 sati. Ponekada u njoj gostuju i drugi znanstvenici ili puste intervjue s njima. Emisija je uvijek zanimljiva, a tko nije slušao ili je propustio koju, može ih skinuti u mp3 formatu i poslušati.  [71*
« Zadnja izmjena: 30.08.2006. u 22:06:00 sati od Danijel »

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Andromeda, emisija o svemiru...
« Odgovori #1 u: 31.08.2006. u 01:11:27 sati »
Je , Ante Radonic je zakon....ali usprkos sto i do tri puta ponovi i objasni ono sto je rekao, vecina ljudi koja zove na telefon , postavlja debilna pitanja..... [37*
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #2 u: 31.08.2006. u 02:15:38 sati »
A ?uj, ne slušaju svi sve emisije, rijetki su oni koji to redovito prate. Zatim, ve?ina ljudi su laici pa su im takva i pitanja, a kako Ante voli govoriti, nije mu teško opetovano ponavljati. Kako vidim, zovu i bakice i djeca, nemaju svi istu razinu znanja, netko nešto propusti i eto ?u?enja, pa onda mora nazvati i pitati. E sad, kako sro?iti pitanje i kako pitati nešto što ne znaš kako pitati, to je nešto drugo, svi smo se našli barem jednom u toj situaciji. Meni je to pomalo simpati?no, pogotovo što Ante to ne uzima za zlo nego sve lijepo objasni na zadovoljstvo svih. Ja mu se divim, ima dara neznalcu pojasniti i najzamršenije "tajne" svemira. Osim toga, iza sebe ima dugogodišnji staž u tim vodama pa kao voditelj planetarija je imao prilike odgovarati na svakakva pitanja. I još uvijek redovito prati što se doga?a u svijetu astronomije i astronautike. Kako vidim, gotovo svaki puta se pobrine na?i zanimljivosti, bilo to to?no vrijeme kada ?e se vidjeti blijesak Iridiuma, bilo prelet ISS-a, zanimljivi položaj Mjeseca i neke zvijezde ili planeta... Nama je to svakodnevica, no ljudima koji se time ne bave i o tome ne znaju gotovo ništa, njima je to nevjerojatno zanimljivo. Pogotovo kada to Ante prezentira. Ima dobre primjere za usporedbu. Ante je legenda  :207: [47*

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #3 u: 31.08.2006. u 08:44:33 sati »
Slažem se, svaki pokušaj popularizacije znanosti u Hrvatskoj je hvalevrijedan. Da samo znaš koliko pozitivnih kritika dobija recimo "Na rubu znanosti". Za ne vjerovat...

....ali usprkos sto i do tri puta ponovi i objasni ono sto je rekao, vecina ljudi koja zove na telefon , postavlja debilna pitanja.....

Da bi se razumjeli barem osnovni mehanizmi astrofizike potrebno je odre?eno predznanje fizike i matematike koje ogromna ve?ina ljudi nema. Zato njihova pitanja naj?eš?e znanstveno nemaju smisla ili su krivo postavljena. Ta ista pitanja filozofe mu?e ve? tisu?e godina, zato mislim da je debilno malo teška rije??  [37*
Možda da povedemo raspravu o sustavu obrazovanja u kojem 99% srednjoškolaca ne zna rudimentarne zakone fizike? Nabubetaju za ispit i otprhne iz glave za sva vremena... Kad je zadnji puta u nekom kvizu bilo pitanje o recimo drugom zakonu termodinamike? Op?om kulturom se smatra pro?itati Baudelaireovo "Cvije?e zla" ali Keplerovi zakoni kretanja planeta se smatraju domenom freakova.  :(
Previše je napisano SF pri?a o stroju koji ima sve odgovore ali nema nikog da postavi pravo pitanje.  :79:
Trolor

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #4 u: 31.08.2006. u 13:34:05 sati »
Previše je napisano SF pri?a o stroju koji ima sve odgovore ali nema nikog da postavi pravo pitanje.  :79:

[47* ?ini se da je uživanje u  :124: vina probudilo filozofa u Todoru. Moram i ja po?eti  :124:

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #5 u: 31.08.2006. u 14:40:06 sati »
Bah nekako je mrtva sezona otkako se Frank ne javlja pa rekoh možda isprovociram nekoga na raspravu. ?ini se da ništa, nitko ne hvata mamac.

:250:
Trolor

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #6 u: 31.08.2006. u 14:53:25 sati »
Strpi se Todore. ?ovjek dolazi u subotu nave?er pa ve? u nedjelju ili ponedjeljak možeš o?ekivati raspravu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #7 u: 31.08.2006. u 14:57:00 sati »
Ah ipak je rijec samo o provokaciji,nego to je emisija iskljucivo za siroke mase....dodje mi muka kad mi tamo neko pita kako je moguca pomrcina Sunca kad je Mjesec puno manji od Sunca...nadam se da su u mp3 samo izlaganja gosp.Radonica bez onih poziva slusatelja  [52*
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #8 u: 31.08.2006. u 15:41:20 sati »
Prošle godine sam slušao redovito emisiju i moram priznati da mi je bolji dio predstavljao upravo pitanja gledatelja, pa onda ono zastajkivanje "što ovaj sad uop?e pita" pa onda se ubaci urednica sa ne?im što nema veze ni sa pitanjem ni sa temom emisije pa onda jadan ?ovjek ne zna ho?e li prvo riješiti urednicu ili slušatelja... Meni je bilo zakon. I drago mi je da netko želi odgovarati na takva pitanja. To je zapravo jedini na?in da ljudi preko telefona do?u u priliku kontaktirati sa nekim tko se zapravo razumije u znanost. Ono što pro?itaju u novinama je sme?e; ono što vide na dokumentarcima na televiziji moraju prvo "provariti" a dokumentarac ne odgovara na pitanja...
I još jedna stvar koja se mora uzeti u obzir da se normalni i obrazovani ljudi gotovo nikad ne javljaju u emisije (ne samo Andromedu nego bilo koju emisiju na TV ili radiju) putem telefona. To su gotovo isklju?ivo "pacijenti"... Kako se zvao onaj živ?ani iz South Parka :91:
Trolor

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #9 u: 31.08.2006. u 19:40:01 sati »
....dodje mi muka kad mi tamo neko pita kako je moguca pomrcina Sunca kad je Mjesec puno manji od Sunca...nadam se da su u mp3 samo izlaganja gosp.Radonica bez onih poziva slusatelja  [52*
Pa to je zanimljivo pitanje. Za onoga tko nije upoznat s odnosima veli?ina i udaljenostima, te prividnim veli?inama i mehanizmima pomr?ina, njemu je to zaista logi?no pitanje. Nemaju svi potrebna znanja, a uostalom, nije im niti trebalo :wink:
Emisije su kompletne, zajedno s pitanjima slušatelja. Ili gledatelja :?: :!:

...moram priznati da mi je bolji dio predstavljao upravo pitanja gledatelja
[42* :90: :215: