Autor Tema: Zablude oko povećanja na teleskopima  (Posjeta: 12968 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Alien

• AstroPripravnik
  • **
  • Spol: Muški
Odg: Zablude oko povećanja na teleskopima
« Odgovori #20 u: 29.10.2010. u 18:32:32 sati »
Ja kod Planeta i Mjeseca uvijek ostajem ispod formule promjer x 2.
« Zadnja izmjena: 29.10.2010. u 18:34:14 sati od Alien »
Clear sky Alien!

Offline Miha

• Biser Galaktike
« Odgovori #21 u: 29.10.2010. u 19:01:02 sati »
Jučer sam konačno gledao kroz mrcinu (C9.25, nije moj već od prijateljovog djeda iz njemačke). Naravno na redu je bio Jupiter,  pa sam redom krenuo od Hyperion 13mm, bilo je vau, prekrasno puno detalja, konačno sam mogao u miru gledati dok je montaža fino pratila i jupiter je uvjek bio u centru. Nakon 10 minuta došao je na red HR 7mm, jupiter je izgledao prilično uvečano :D i u trenu sam zaboraio na Hyperion :mrgreen:, ali zadnji je opet bio Hypi :mrgreen: 5mm  :hopla: Ovo se nade opisat riječima :shock: Detalja ko u priči, moram i napomenuti sa je seeing bio fantastičan (7/10)

Za kraj priče bih rekao da je puno veći užitak gledati na večem povećanju, vjerojatno tu igra i vrlo dobri seeing koji me je pratio pa je sve bilo na nivou više :wink: 

Kao što se vidi iz priloženog prijateljev deda voli Hyperion okulare, tako da je imao pun kofer tih okulara  :mrgreen:

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #22 u: 29.10.2010. u 19:10:53 sati »
E vjerujem da si uživao i hvala ti da si to podjelio s nama. Nema što djeda je zakon  [71*
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
« Odgovori #23 u: 29.10.2010. u 19:52:29 sati »
... je seeing bio fantastičan (7/10)

Je, prošlu noć je bilo vrlo dobro!

Offline Alien

• AstroPripravnik
  • **
« Odgovori #24 u: 29.10.2010. u 21:43:58 sati »
Kod nas je i danas odlično, Jupiter je bio fenomenalan a onda sem krenuo u napad na h i hi u Perzeju i na kraju sa dalekozorom na Plejade. Imam 20 mm, 10 mm Celestron, 6 mm Super plossl imam i 4 mm Super plossl kojeg sam inače kupio za promatranje Mjeseca ali ga ne upotrebljavam, jer mi je bolje i na Mjesecu ostati ispod formule promjer x 2.
Clear sky Alien!

Offline Stefano

• Važna Osoba
  • AstroOtkrivač
  • ... tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi !
    • DeepSkyHunter
« Odgovori #25 u: 29.10.2010. u 21:46:05 sati »
Kod nas je i danas odlično, Jupiter je bio fenomenalan a onda sem krenuo u napad na h i hi u Perzeju i na kraju sa dalekozorom na Plejade. Imam 20 mm, 10 mm Celestron, 6 mm Super plossl imam i 4 mm Super plossl kojeg sam inače kupio za promatranje Mjeseca ali ga ne upotrebljavam, jer mi je bolje i na Mjesecu ostati ispod formule promjer x 2.

Danas je bilo dobro, al noćas je fakat odlično  :wink:
...na nebu niske bisera...

Offline Sarajevo

• Biser Galaktike
« Odgovori #26 u: 05.04.2015. u 19:06:24 sati »
Kakva je situacija kad spojim dslr sa teleskopom. Ima li smisla govoriti o uvecanju ili samo o fokusima?
Negdje sam citao da ako stavis objektiv 50mm na dslr da je to opticko uvecanje oko 1x, 200mm je 4x i sl. Vec sam se raspitao oko ovoga kod kolega ali inam jos neke dileme

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #27 u: 05.04.2015. u 19:19:42 sati »
A šta ako staviš objektiv od 8mm? Jel to uvećanje ili je to umanjenje? Vidim da si opterećen tim povećanjima, ne zamaraj se time, piši ono što koristiš i sve je uvijek jasno, počneš li to pretvarati brzo ćeš se zaplesti u zamku pa više nećeš znati što je bilo. Ne piše se bez razloga fokus, a ne povećanje. Kako kod teleskopa tako i kod fotoaparata, nisu svi objektivi isti niti su svi fotoaparati isti. Ono što je kod jednog teleskopa određeno povećanje, na drugom će biti sasvim drugo povećanje. Zato se kaže, teleskop taj i taj, okular taj i taj, možeš navesti povećanje u tom slučaju ali kad taj i taj okular dođe na teleskop onaj i onaj, to će dati sasvim drugačiji rezultat povećanja. Staviš li fotić u fokus teleskopa onda to tako i napiši, nemoj pisati da je teleskop dao xx povećanje na fotiću jer to ne znači ništa smisleno. Ili da si snimio sliku od xx povećanja teleobjektivom. Staviš li fotić na okular (tzv. okularna projekcija) to tako napiši ali i tu nema smisla pisati povećanje jer nije isto ako je senzor fotića od okulara udaljen 2 cm ili 10 cm, razlika projekcije slike na njemu je drastična.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Zocky

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • www.advega.hr
« Odgovori #28 u: 05.04.2015. u 22:10:00 sati »
Kakva je situacija kad spojim dslr sa teleskopom. Ima li smisla govoriti o uvecanju ili samo o fokusima?
Negdje sam citao da ako stavis objektiv 50mm na dslr da je to opticko uvecanje oko 1x, 200mm je 4x i sl. Vec sam se raspitao oko ovoga kod kolega ali inam jos neke dileme
Kao što i Danijel kaže, nemoj se time opterećivati, jer nema nikakvu svrhu. Ako imaš teleskop određene fokusne dužine i okular određene fokusne dužine, onda znaš i povećanje koje ti može biti korisno. Kod fotoaparata to ne funkcionira na taj način. Za dobiti povećanje potrebno je raditi izračune, a nema praktične koristi. Kod DSLR-a i CCD kamera koristi se pojam vidnog polja (FOV).
HEQ5 pro; SW ED 80/600, FF/FR x0.85, 9x50 finder/guider, ALccd5
SBIG ST-8300M, FW5, Baader filteri: LRGB, Ha7nm
Canon EOS 50D
Bresser 10x50
www.advega.hr
https://www.flickr.com/photos/zoran-novak/

Offline Sarajevo

• Biser Galaktike
« Odgovori #29 u: 05.04.2015. u 22:31:39 sati »
Gledam kako da iskoristim dobsona 1200mm f8 i refraktor 900mm f7,5 na najbolji nacin da snimam jupitet i saturn...