Autor Tema: FAQ o okularima  (Posjeta: 40322 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline m a r k o

• Jahač Kometa
  • Spol: Muški
Odg: FAQ o okularima
« Odgovori #240 u: 13.10.2015. u 18:39:49 sati »
Nisam ga uspoređivao na f/6 sa plosslom, ali dobiti ćeš mrvu veće stvarno vidno polje sa mrvu manjom pupilom. Probaj pa ako ti ne paše prodaj ga meni, treba mi za bino.
Mala povećanja imaju smisla za promatranje većih maglica sa UHC ili OIII, dosta koristim takvu kombinaciju.
Svemir je puno veći od Zemlje i puno veći od Sunčevog sustava i puno veći od naše galaksije i dugujemo sebi da to primjetimo. - John Dobson

Offline Auriga

• AstroMeteor
« Odgovori #241 u: 13.10.2015. u 22:21:35 sati »
Što misliš, bi se mogla dva Hyperiona zooma koristiti na binovieweru? Čini mi se kao idealan okular za taj zadatak.
Najviše me brinu njihove fizičke dimenzije.

Pa gle, ovdje na linku slika prikazuje da može:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p466_Baader-Hyperion-Zoom-Mark-III--8-24mm--eyepiece---1-25----2-.html

E sad, ovisno o širini nosa promatrača i drugim značajkama lica, ne znam kako bi pasao  :111:

"That's one small step for a man, one giant leap for mankind".

Neil Armstrong, Moon, 2:56 UTC July 21, 1969

Offline m a r k o

• Jahač Kometa
« Odgovori #242 u: 14.10.2015. u 06:39:58 sati »
Ach, nisam osobno isprobao ali imam iskustva prijatelja koji isto ima William Optics bino. Ako nemaš jako uski razmak između očima i veliki nos stvar je super. Gornji dio okulara se može odšarafiti i tako ostane uži a pogled bez blackouta i velike izlazne leće omogućuju udoban pogled.
Zamjerka mu je bila da se prilikom zoomiranja vrte i diopteri na binovieweru pa se ne može vrtiti oba okulara odjednom, potrebno je pridržati rukom jednog pa drugog. Po meni sitnica.

Sa 2x korektorom za bino imaš raspon od 4-12 mm, pupilu od 0.8-2.4 mm i povećanja od 130-380x na tvom teleskopu. Sve što ti ikad treba za planete.

A trenutna cjena od 200€ za komad je nevjerojatna s obzirom kakav se okular dobije.
Svemir je puno veći od Zemlje i puno veći od Sunčevog sustava i puno veći od naše galaksije i dugujemo sebi da to primjetimo. - John Dobson

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #243 u: 14.10.2015. u 07:42:17 sati »
Meni dimenzije nosa nisu problem, ima ga :)

Offline eulogy

• AstroPjesnik
« Odgovori #244 u: 07.07.2016. u 12:33:53 sati »
ajmo svaki po 100kn  :zubo:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=6aoE5MUch1Y[/youtube]
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #245 u: 07.07.2016. u 13:53:19 sati »
Jel to men treba?

:mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline AD Livno

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #246 u: 07.01.2018. u 16:25:52 sati »
Pozdrav!
Ima li netko iskustva s SkyWatcherovim maksutom 180/2700 i montažom HEQ5 treck? Kupujem uskoro opremu i za sada sam zapeo na ovoj kombinaciji. Hvala!
zvjezdogledač

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #247 u: 08.01.2018. u 10:13:50 sati »
Pozdrav AD Livno.

Cijenili bi smo malo detaljnije predstavljanje u rubrici "Novi članovi, predstavite se". Samo otvorite novu temu i dajte nekoliko riječi o sebi.
Pretpostavljam iz naziva da je riječ o Astronomskom društvu iz Livna i bilo bi vrlo lijepo da se malo upoznamo i s vašim djelovanjem.  :D

Večeras ću i ovaj upit prebaciti u novu temu, ali s obzirom da ste novi, nek ostane tijekom dana dok se malo ne familijarizirate s forumom.

Glede teleskopa...
Možda malo granična kombinacija za HEQ5. Taj teleskop ima vrlo veliku fokusnu udaljenost i potkapacitiranost montaže se vjerojatno osjeti.
No kako i sam koristim jednu nesvakidašnju kombinaciju (C11 i Losmandy GM8)  mogu reći da se ipak ta kombinacija vjerojatno može koristiti za vizualno promatranje.

Heq5 je dokazana uredna montaža koja za manje teleskope (primjerice SW ED80 i sl) vrlo dobro odrađuje i astrofotografski dio posla.
Za SW Mak 180 mogu reći da se optički pokazao kao kvalitetan. Mehanički mu je nedostatak način pričvršćenja šine na teleskop. Sve to nije dovoljno čvrsto i dolazi do laganih uvijanja što se osjeti prilikom promatranja uz pokretanja i fokusiranja. To u kombinaciji s ipak graničnom nosivošću montaže možda neće pružiti maksimalnu ugodu pri promatranju.

Za ovu montažu bih preporučio ili manji SW Mak 150, ili bih išao na EQ6 uz Mak 180.
Ne bi bilo loše staviti u razmatranje i kombinaciju C8+HEQ5.

Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline AD Livno

• Mjesečar
  • *
« Odgovori #248 u: 12.02.2018. u 12:15:18 sati »
Pozdrav Beornu!
Evo koju rečenicu o nama. Mi smo potpuno novi u ovome i želimo znati što više. Osnovani smo tek lani mada sam ja,Damir, to planirao čak od srednje škole a od toga je prošlo 20 godina. Što reći osim zaboraviti i ići dalje. Za sada imamo 7 stalnih članova i ovo  s nama je tek u povojima.
Hvala ti na informacijama za ovu opremu. Nju smo već naručili mada me mučilo to što nismo išli na EQ6. Htjeli smo to ali je razlog smo u novcima. Za ovu jeftiniju opciju je bilo povuci potegni. Iako razlika u cijeni nije prevelika ostali smo na HEQ5 za sada. Za Maksuta  180 sam čuo za takve moguće defekte pa ću voditi računa o njima. Prema tehničkim podacima Mak je 8 kg a nosivost montaže je 13,7 kg pa sam računao da je i više nego dovoljna. Ili ne znam nešto što sam trebao znati? Teoretski još mogu reagirati. Opremu još nismo dobili mada je plaćena.
zvjezdogledač

Offline veljac

• AstroNavigator
« Odgovori #249 u: 12.02.2018. u 14:56:03 sati »
Kako Beorn kaže, kombinacija je malo knap, ali za vizualu i planetarnu fotografiju, trebalo bi funkcionirati. Nadam se da ćete se javljati s fotkama  :106:
T: Maksutov 127, SW ED 80
M: AZ-EQ5, Nexstar SLT
K: Qhy8c,  ASI120MC
F: Canon M10, 15-45 mm
+ nešto stakla