Autor Tema: Lansiranje sondi  (Posjeta: 25011 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Lansiranje sondi
« Odgovori #150 u: 07.12.2010. u 13:29:44 sati »
E, a sad sam vidio i na onom dijagramu s tvog linka ne stoji ono što je navedeno na početku.

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #151 u: 07.12.2010. u 13:34:30 sati »
Arkturusov pristup je dobar po onoj "Ljubav nas veže i spaja.... "
Evo jedne laganice Gent/Belgija-Virovitica/Hrvatska na temu dokle ide belgijski balon iz vremena 60-tih kad još ni na vidiku nije bilo GPS-a, a Armstrong nije znao ono što mi danas znamo:

Citat:
"Sve je, kako to obično biva, počelo slučajno. Ili možda s namjerom, iako Karlo i Tereza te 1966. godine kada su u zrak pustili balon sa svojom adresom nisu znali gdje će ga vjetrovi odnijeti i hoće li ga ikada itko pronaći. U Oostakeru, prigradskom naselju velikog Genta gdje su živjeli prve nedjelje u listopadu održava se lokalna svečanost, nešto kao naš kirbaj. Običaj je se puštaju baloni napunjeni helijem koji se mogu vinuti do 4 tisuće metara visine, a žive samo 24 sata. Karlo i Tereza nisu moglo odoljeti izazovu pa su na njemačkom, engleskom, francuskom i flamanskom jeziku napisali: «Tko pronađe ovaj balon neka nam se javi na našu adresu». Balon je na svojoj njivi u Okrugljači, 1600 kilometara od Genta, berući kukuruz s bratićem Ivom, pronašao Franjo Bartolić. Misleći da je riječ o karticama s oznakom sorte pšenice koju su radnici tadašnjeg PIK-a sijali u blizini, Franjo je otišao seoskoj učiteljici Katarini Sokač. Učiteljica je poruku prevela i pomogla napisati pismo. Na Karlov odgovor nije trebalo dugo čekati i prijateljstvo Bartolićevih i Vercuyssijevih je rođeno..."

Više na:
http://www.virovitica.net/karlo-i-tereza-proslavili-50.-obljetnicu-braka-i-40-godina-prijateljstva-s-viroviticanima/2224/
« Zadnja izmjena: 07.12.2010. u 13:36:32 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #152 u: 07.12.2010. u 14:57:04 sati »
oki.
slazem se ajmo spustit tenzije, evo osobno cu rec da se ne ljutim i da nikome nista ne zamjeram, kritike prihvacam...za podmetanja ne garantiram ;) ali probam se izdignut iznad toga..

na taj nacin svima bude bolje, losije nikako

i dvije opservacije...ponekad moras naciniti odluku u trenu (npr kao i polusamoubojstveno /po sondu/ rezanje padobrana) ona bi mozda bila drugacija kada bi imao vremena no u trenutku je ta i takva jedina i ispravna pa ma kakva bila

mediji hoce naslov, moji tekstovi (sada i nevezano za HISTRIONe) nerijetko imaju naslov na ivici dobrog (ili loseg) no u tekstu se stvar dovodi u red (ok znam ja pobrkat mjesece samo tako :) )

primjer (sada zaista pitam bez losih primisli)
1) smatrate li da bi tekstovi i naslovi prije objavljivanja morali proc recenziju ovdje?
2) naslov;
Skokom u dalj preskocili cak 212cm! PROLAZI, objavit ce se a u tekstu se objasni sto je to

istovremeno, potpuno ista stvar, vazna i vrijedna (vrijednija od tko je koga i komu)

Skokom u dalj preskocili tek 212cm! NE PROLAZI, nikog ne zanima i nece se objaviti ma sto god i kako god da je u tekstu opisano

e sad? napraviti prvo, drugo ili sutit i plakat da su mediji puni tko je kupio parcele na mjesecu, meni osobno je informacija da je jedno dijete pogledalo mjesec kroz teleskop puno vrijednije i vaznije od milijunskog transfera nogometasa..

(mozda admin i ovo prenese negdje drugdje?!)

m
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #153 u: 07.12.2010. u 22:13:21 sati »
...(mozda admin i ovo prenese negdje drugdje?!)

m

Nema potrebe, vezano je za temu pa neka se tu raspravlja, ako se pokaže potreba, lako se prebaci negdje drugdje.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #154 u: 07.12.2010. u 22:34:32 sati »
mediji hoce naslov, moji tekstovi (sada i nevezano za HISTRIONe) nerijetko imaju naslov na ivici dobrog (ili loseg) no u tekstu se stvar dovodi u red)

Mediji hoće naslov ili ti radiš naslove za medije??

Citat:
1) smatrate li da bi tekstovi i naslovi prije objavljivanja morali proc recenziju ovdje?

Glupost.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #155 u: 08.12.2010. u 07:40:37 sati »
ok, super
dvije smo stvari rijesili
m
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Koki007

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #156 u: 03.02.2011. u 10:12:57 sati »
Vjerujem da ce vam ovaj video biti zanimljiv:

http://www.youtube.com/watch?v=gfgOYsWnisk

iz clanaka: http://www.shef.ac.uk/mediacentre/2011/1834-video-earth-edge-space.html

Zanimljivo, i oni su imali probleme sa GPS uredajem:

Citat:
Alex said: "We decided to do it essentially because we´d seen it was possible. Although we tried to plan for as much as we could, we were still very lucky that things worked in our favour on the day.

We were concerned when we didn´t receive a signal from the GPS tracker on the device during the whole flight, as it turned out only to work when on the ground. Even once it landed we struggled, as putting the coordinates into the Iphone only got us to the nearest road."

Offline Mladen

• AstroOtkrivač
« Odgovori #157 u: 03.02.2011. u 11:00:33 sati »
Vjerujem da ce vam ovaj video biti zanimljiv:...

Krasan filmić. :shock:

Offline xEnomania

• ZvjezdoKrilac
  • **
« Odgovori #158 u: 03.02.2011. u 23:20:13 sati »
Vjerujem da ce vam ovaj video biti zanimljiv:

http://www.youtube.com/watch?v=gfgOYsWnisk

Bolji brijem video iz svemira nisam vidio od ovog.
« Zadnja izmjena: 03.02.2011. u 23:22:32 sati od xEnomania »
Konus Newtonian 114/910 EQ2, f/8, Kellner 10mm i 25mm, 15mm GSO SuperView, 2x Barlow sa 2 filtera

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #159 u: 27.04.2015. u 17:20:15 sati »
Bok,
Ja sam novi na ovoj stranici, inače idem u srednju tehničku Ruđer...
Zanima me kako se ustvari izrađuju ove meteo sonde, ako ima neko neku stranicu ili da mi objasni bio bih mu vrlo zahvalan.
Pozdrav

Nemoj pisati jedno te isto po forumu, dovoljno je jednom. Predstavi nam se ovdje, a nakon toga će ti netko već odgovoriti na tvoje pitanje. [10*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |