Autor Tema: Novi svemirski brod  (Posjeta: 5751 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Novi svemirski brod
« u: 05.09.2006. u 16:03:54 sati »
Amerikanci su posao izgradnje novog svemirskog broda Orion dodijelili Lockheed Martin-u. Odre?eni su i neki vremenski okviri

http://www.astronomija.co.yu/astronautika/NASA/orion/orion.htm
http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5751606

Mene zanima što mislite o odluci da se opet gradi višefunkcionalna letjelica koja bi trebala služiti za let do ISS-a, Mjeseca i Marsa? Da li bi bilo bolje u ovom trenutku odvojeno raditi na jeftinijim projektima za bliske letove u orbiti, a za svaki projekt me?uplanetarnog putovanja složiti poseban program? Svaki pristup ima svojih prednosti i mana, ali po mom mišljenju možda je prerano (tehnološki) razmišljati o pojeftinjenju leta na Mars i Mjesec kad do njih prakti?no nismo ni došli...
Trolor

Offline svrco

• VanZemljak
  • Spol: Ženski
Odg: Novi svemirski brod
« Odgovori #1 u: 05.09.2006. u 18:26:40 sati »
Ameri kre?u u lov na ostatak svijeta koji planira do 2015 do?i do mjeseca,ali mislim da bi ipak prvo trebali usavršiti sigurnu letjelicu do Mjeseca pa onda razmišljati o Marsu.Hm zar nebi bilo bolje napraviti bazu na Mjesecu pa onda od tamo i?i na Mars?
Iako ja osobno obožavam STS.... 8)

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #2 u: 05.09.2006. u 18:51:02 sati »
Žure Ameri postavit na mjesecu sve ono kaj je trebalo ostat od programa apollo :)
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #3 u: 05.09.2006. u 18:53:45 sati »
Ah, dok njihov prvi Orion poleti ruski Kliper ?e ve? biti 5 godina u funckiji ako sve bude po planu

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #4 u: 05.09.2006. u 21:00:12 sati »
Ameri kre?u u lov na ostatak svijeta koji planira do 2015 do?i do mjeseca,ali mislim da bi ipak prvo trebali usavršiti sigurnu letjelicu do Mjeseca pa onda razmišljati o Marsu.Hm zar nebi bilo bolje napraviti bazu na Mjesecu pa onda od tamo i?i na Mars?
Iako ja osobno obožavam STS.... 8)

Baza na Mjesecu ?e se svakako graditi kako bi se usavršile tehnika i tehnologija potrebna za put do Marsa koji može trajati 6-9 mjeseci u jednom pravcu. Na Marsu trebaju preživjeti barem godinu ili godinu i pol dana dok se ponovo ne otvori "prozor" za povratak na Zemlju koji opet traje koliko i prvi. Dakle moraju preživjeti u svemiru barem tri godine. To nije uop?e jednostavno. Put na Mars sa Mjeseca ne dolazi u obzir jer je preskupo i besmisleno. Najviše goriva se potroši prilikom polijetanja i ulaska u orbitu Zemlje. Dakle u Zemljinoj orbiti se od puno modula sastavlja jedna takva kompleksna letjelica kakva ?e biti ona kojom ?e ljudi i?i na Mars. Preskupo bi bilo to slati na Mjesec, tamo ju sastavljati i onda opet lansirati u orbitu Mjeseca. Dakle, sve se radi u orbiti Zemlje jer je tako najjeftinije. Kada se sklopi, pale se motori i ide se ravno prema Marsu, a ne Mjesecu. Na Mjesecu ?e se samo testirati tehni?ka i tehnološka rješenja kako bi se pronašlo optimalno rješenje za ono što ?e biti potrebno da se napravi letjelica koja ide prema Marsu. Danas ne postoji tehnologija koja bi mogla ?ovjeka sigurno poslati i vratiti natrag s Marsa. Previše je nepoznanica koje treba riješiti kako bi ?ovjek preživio takvo nešto. Ljude s Mjeseca možeš u slu?aju potrebe evakuirati za otprilike tri dana. Onima koji idu prema Marsu ne možeš pomo?i, prepušteni su sami sebi i tehnologiji koju koriste. Stoga mislim da su procjene i brojke kojima se razbacuju pojedini izvori, blago re?eno - nerealni.
« Zadnja izmjena: 05.09.2006. u 21:02:53 sati od Danijel »

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #5 u: 06.09.2006. u 09:32:50 sati »
Ah, dok njihov prvi Orion poleti ruski Kliper ?e ve? biti 5 godina u funckiji ako sve bude po planu

Da, u funkciji muzejskog eksponata možda. Osim ako ne naprave hotel u orbiti kojim ?e se financirati... :roll:
Trolor

Offline Koki007

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #6 u: 06.09.2006. u 13:00:51 sati »
Mene zanima što mislite o odluci da se opet gradi višefunkcionalna letjelica koja bi trebala služiti za let do ISS-a, Mjeseca i Marsa? Da li bi bilo bolje u ovom trenutku odvojeno raditi na jeftinijim projektima za bliske letove u orbiti, a za svaki projekt me?uplanetarnog putovanja složiti poseban program? Svaki pristup ima svojih prednosti i mana, ali po mom mišljenju možda je prerano (tehnološki) razmišljati o pojeftinjenju leta na Mars i Mjesec kad do njih prakti?no nismo ni došli...

To je zapravo modularna visefunkcionalna letjelica pa joj se za svaku misiju samo dodaju potrebni moduli, ja mislim da je to rijesenje trenutno najbolje za Amere jer se najbrze da napravit i najjeftijnije je za razvit. Mislim da bi odvojeni projekti ipak bili zajedno skuplji jer bi se svaka letjelica trebala posebno dizajnirati i testirati dok se kod CEV-a samo napravi osnovna letjelica (Crew i service moduli) a onda se po potrebi razviju i ostali moduli za neku misiju.

A sto se tice pojeftinjenja leta, e tu bi se trebalo razviti vise letjelica svaku sa specijaliziranim zadatkom. Meni se najjeftinije cini da jedan brod prevozi putnike ili teret sa Zemlje u LEO (nesto kao Soyuz) a tamo se putnici prebace u drugi brod koji je stalno u orbiti i sluzi samo za prijevoz izmedu Zemlje i Mjeseca. Tako bi zapravo placali samo troskove Soyuz-a i potrosnju broda u orbiti(koja bi bila mala) i brod u orbiti bi se mogao mnogo puta upotrijebit jer nebi morao trpit ogromna opterecenja pri ulasku u atmosferu. Taj model bi mogli po meni primjeniti Kinezi jer imaju novu letjelicu tip Soyuz a Rusi izgleda zele napraviti novu letjalicu (ACTS) jer je Soyuz vec jako star.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #7 u: 07.09.2006. u 23:44:28 sati »
Pozdrav!
Cuh za "Orion", svojevrsni "Apollo na steroidima", kako ga vole zvati...
Ne znam kako bih komentirao taj potez, s obzirom da mi je sam projekt relativno nepznat.
Pitanje je zasto je NASA presla na suradnju s novim partenerom, dosad neiskusanim u svemirskoj tehnologiji.
Jos nakon "Chellinger-a" je bilo jasno da je potrebna nova vrsta letjelica. Tako se jedno vrijeme suskalo o famoznom
X-33, kao revoluciji u nosivosti i dometu, ali je projekt zagonetno utihnuo...
Sada je krenuo "Orion". Mislim da ce trebati prilicno vremena samo da se izade iz test faze, a kamo da se obave letovi u svemir, tako da ce se
oko pet godina trebati sluziti postojecim rjesenjima.

Samo je pitanje sigurnosti trenutnih letova. Nakon "Columbije" i problema oko "Discoveiy-a", kao i odgoda leta "Atlantisa", ne
znam koliko bih se pouzdao u tu tehnologiju. Bojim se jos jedne velike nesrece prije konacnog povlacenja tih letjelica.
Jednostavo je previse srezan NASA-in proracun da bi mogli raditi kvalitetna rjesenja, a i kadar strucnjaka je u vise nego "zrelim" godinama.
Uz mlade strucnjake i pokoju financijsku inekciju jos bi i mogli napraviti sigurnu zamjenu za postojecu flotu unutar nekog razumnog vremena
(sljedecih 5 do 10 godina).

Do tog vremena ce Rusi drzati primat u svemirskim letovima, uz sve veci pritisak Kine, a letovi na Mars i Mjesec ce pricekati jos neko vrijeme.
Za sada su samo robotske letjelice one koje ce poblize istrazivati te svjetove....
To jeravno moje misljenje!
Pozdrav!
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Koki007

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #8 u: 08.09.2006. u 00:54:11 sati »
Pozdrav!
Cuh za "Orion", svojevrsni "Apollo na steroidima", kako ga vole zvati...
Ne znam kako bih komentirao taj potez, s obzirom da mi je sam projekt relativno nepznat.
Pitanje je zasto je NASA presla na suradnju s novim partenerom, dosad neiskusanim u svemirskoj tehnologiji.

Lockheed Martin je vodeca tvrtka u svemirskoj i naprednoj tehnologiji, ona je proizvela Viking sonde, sudjelovala u Hubble teleskop projektu, razvila rakete Trident, Atlas i Titan, hrpu satelita a da su oduvijek na visokom tehnoloskom nivou svedoci i da su razvili famozne avione tipa SR-71 Blackbird (razvijen 1966 i jos ni dan danas nema konkurenciju), F-117 Nighthawk, F-22 Raptor (koji je za dva koplja bolji od svih postojecih aviona, i onih trenutno u razvoju i u planu), i sad novi JSF F35

Citat:
Jos nakon "Chellinger-a" je bilo jasno da je potrebna nova vrsta letjelica. Tako se jedno vrijeme suskalo o famoznom
X-33, kao revoluciji u nosivosti i dometu, ali je projekt zagonetno utihnuo...

Ukinut zbog tehnoloskih problema, koji su sad vec rijeseni

Citat:
Samo je pitanje sigurnosti trenutnih letova. Nakon "Columbije" i problema oko "Discoveiy-a", kao i odgoda leta "Atlantisa", ne
znam koliko bih se pouzdao u tu tehnologiju. Bojim se jos jedne velike nesrece prije konacnog povlacenja tih letjelica.

Da toga se svi boje, po meni je cijeli taj Space Shuttle program potpuni promasaj.

Citat:
Do tog vremena ce Rusi drzati primat u svemirskim letovima, uz sve veci pritisak Kine, a letovi na Mars i Mjesec ce pricekati jos neko vrijeme.

Ja mislim da ce ljudi opet posjetit Mjesec najkasnije do 2015

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #9 u: 08.09.2006. u 11:07:19 sati »
Pozdrav!
Onda je prvi zarib sto se tice svemirskog iskustva. Zaletih se s podatkom koji procitah, a ne provjerih..... :122: :118:
Toliko o nasim novinarima. Dobro da su i onih 1/8 stranice posvetili tome.
Ali s druge strane rijec je o robotskim letjelicama, satelitima i avionima, ali u svemirskoj tehnologiji prijevoza ljudi
nemaju iskustva. Smatram da je taj dio bitan i puno zahtjevniji od satelita i sondi, a avione da ne spominjem.

Konstruktorska i sigurnosna rjesenja su kljuc problema. Kod satelita i sondi ne brine ih povratak, oni odu i ostaju tamo.
Kod letjelica ovakvog tipa jako je vazno, u prvpom redu sigurnost povratka posade, a onda i odnos utroseno-dobiveno.
Mislim da se naredne godine pokazati. I kako je na kraju zavrsio X-33?Ako su problemi rijeseni, zasto je projekat stao?

Pa na Mjesecu bi prvi mogli zavrsiti Kinezi, makar je to relativno nepredvidivo. Ali mislim da prije 2010. ili cak 2015. o tome ne mozemo
niti razmisljati. Trenutno je problem u orbitu, a kamo dalje. Nema vise utrke iz doba 50ih, 60ih i 70ih, niti onakvih proracuna koji bi podrzavali projekte velicine Apolla ili Sovjetskih mu konkurenata. A sto je mozda i najbitnije, nema one utrke za prestiz koja je tada vladala.
Kada bi se to opet ucinilo "pozeljnim" kao 60ih, vjerujem da bi, uz danasnji razvoj tehnike u brzom periodu cuda stvarali...
Pozdrav!
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!