Autor Tema: Off topic - zagonetke iz prapovijesti  (Posjeta: 50636 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Odg: Off topic - zagonetke iz prapovijesti
« Odgovori #10 u: 08.09.2006. u 11:44:53 sati »
Jesi neozbiljan....:)

Ti si prva zivotinjica koja to trazi....:)

Opet ste mi ubili temu!!!
Nitko nije odgovorio i komentirao napisano!

Izgleda da me jedino Danijel ozbiljno shvaca...

Pozdrav!

Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #11 u: 08.09.2006. u 11:53:44 sati »
Eh, ova tvoja tvrdnja mi komplicira život, sada ?e ispasti da tebe cijenim i izdižem iznad drugih, a ovdje ionako vlada mišljenje da sam neozbiljni terorist na forumu :shock: 8) [02*
No ovo polako ode u off topic. Dakle, vratimo se na po?etak, pitam se je li mogu?e prona?i životinju dovoljno o?uvanu za bolju analizu, kao što sam vidio u filmu Jurski park, da se komarac o?uvao u jantaru? Je li mogu?e da postoji i cijela životinja, ne mislim na velikog dinosaura, koji bi mogao upasti u tako neku smolu, i ostati sa?uvan do danas? Ili možda u ledu, ako je led mogao ostati smrznut milijunima godina... :(

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #12 u: 08.09.2006. u 11:56:06 sati »
pobrisao sam ono, al si, Frank, bio prebrz i pro?itao moje "male životinjice koje su izgubile mamu i tatu"

Ma slažem se sa podforumom na temu arheologija.. mislim, gledao sam tisu?u i jedan dokumentarac na tu temu (arheologija, a ne životinjice :)) i ziblja mi je nevjerojatno da su ljudi toliko znali, a sa takvim "primitivnim pomagalima".. precizni kalendari, kad ?e pomr?ina...
a dobro, može i koja na temu "arheologija ne na temu astronomije" :)

E, frank ima kukca u jantaru!! htio sam mu ga ukrast, al..
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #13 u: 08.09.2006. u 12:18:29 sati »
Ma u redu je, moram i ja malo bosti. Zadnje vrijeme ste se svi uneozbiljili....
Vidim vina na litre ovdje, a i smile-icha (koje uglavnom kao bijele prekrizene kvadrate vidim) na tone....

Ma ne trazim je poseban tretman, vec samo pokusavam pokrenuti zanimljive rasprave i podici aktivnost i zabavnost foruma...
Ali vratimo se na temu...

Za led je tesko, ako ne i nemoguce. Prevelike su klimatske i geoloske promjena u zadnjih 65 milijuna godina za takvo sto.
Mozda kakav vid mumufikacije u jezerima katrana, naslagama pijeska ili nekakvim specificnim uvjetima je moguc.
Mislim da su pronadeni sacuvani djelovi misicnog tkiva dinosaura, ali to je informacija koju jos moram provjeriti i potraziti detalje u arhivi...

Ono iz Jusrkog parka je krv dinosaura iz koje je onda vaden DNK i nadopunjavan u djelovima koji nedostaju u svrhu kloniranja tih bica.
Nesto slicno je probano sa mamutima, ali nakon pocetne euforije vijesti o istrazivanju su zamrle.
Navodno da nije uspjelo zbog manjkavosti pronadenih genetskih podataka, tj. njihove lose ocuvanosti.

Evo jednog zanimljivog podatka: Rusija je jedan od vecih izvoznika bjelokosti, iako na njenom teritoriju ne zive slonovi.
Odgovor, naravno lezi u velikom broju smrznutih mamuta diljem Sibira, cije se bjelokost vadi i prodaje...
Pozdrav!

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #14 u: 08.09.2006. u 12:50:45 sati »
Todore, ptice su srodnici dinosaura, ne obrnuto.

Lapsus, valjda ste shvatili što sam htio re?i.

Kako mislis da hladnokrvne zivotinje imaju vecu sansu prezivjeti?
Hladnokrvnim zivotinjama temperatura zavisi od temperature okolisa. S druge strane odredene enzimske, metabolicke i ostale tjelesne reakcije moguce su samo u odredenom temperaturnom rasponu i stoga je hladnokrvnim zivotinjama potrebna stalna temperatura ili dnevna doz izlaganja suncu. I danas ima vrsta koje vec uvecer postaju usporene zbog manjka energije uzrokovanog padom temperature. Tako da nuklearna zima bas i nije dobar uvijet za prezivljavanje gmazova. Mislim da je okolis u koje mzive bio bitniji za Krokodile od temperature.

Voda je medij koji najsporije mjenja temperaturu, pa je razumljivo da su gmazivi koji su u vodi živjeli i preživjeli. Naravno ono dovoljno mali i razvijeni da si osiguraju izvor hrane i reproduciranje.

Hladnokrvna bi?a ?esto imaju sposobnost hibernacije. Neke žabe mogu se ?ak i potpuno zamrznuti pa onda otopiti i nastave skakutati kao da ni?eg nije bilo.
Postojali su dinosauri i u vodi (ihtiosauri i sl.) koji nisu preživjeli pomor. Zbog toga ne prolazi teorija o vodi koja sporo mijenja temperaturu. Teorija kojoj sam ja sklon je da su se krokodili zakopali u mulj i "hiberniraju?i" (naime nema hibernacije u klasi?nom smislu potpunog usporavanja metabolizma) preživjeli do ponovnog zatopljenja. Nešto o tome sam našao na web siteu PBS Nova kanala sa dokumentarcima...
http://www.pbs.org/wgbh/nova/crocs/dinosaurs/dinosaurs2.html
Trolor

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #15 u: 08.09.2006. u 19:31:32 sati »
Slazem se s hibernacijom, to je najveca prednost gmazova, ali i vodozemaca.
Samo i period hibernacije je ogranicen zalihama hrane pohranjenim u organizmu, kako site kaze na oko godinu dana.
Ali niti moja teorija vode nije za baciti u vjetar. Iz Wikipedie:

One interesting note about the K-T event is that most of the larger animals that survived were to some degree aquatic, implying that aquatic habitats may have remained more hospitable than land habitats.

Sama K-T granica je jos uvijek prilicna misterija. Izumiranje nije posljedica samo udara asteroida prije priblizni 65 milijuna godina, ali se vjeruje da je on pridonio tome. Razmatra se i simultani udar vise asteroida kao kod udara Shoemaker-Levy 9 kometa u Jupiter. Tome u prilog idu i slijedeci krateri:
Boltysh krater (24 km diam., 65.17 ? 0.64 mil. god. ) - Ukrajina
Silverpit krater (20 km diam., 60-65 mil. god.) - Sjeverno more
Eagle Butte krater (10 km diam., < 65 mil. god.) - Alberta, Kanada
Vista Alegre krater (9.5 km diam., < 65mil. god.) - Paraná, Brazil.

Bilo kako bilo, izumiranje je period koji je trajao zadnjih 10 milijuna godina Krede, prije samog K-T granice. Takoder glavni krater-krivac je 300 000 godina mladi (prethodi) K-T granici. Tako da razloge izumiranja treba traziti u ukupnom slijedu promjena, kako geoloskih ( takozvani Deccan traps), tako i klimatoloskih, bioloskih, itd., kojima je udar iz svemira samo pripomogao u onome sto je za posljedicu imalo K-T granicu.
Pozdrav!

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #16 u: 11.09.2006. u 08:38:13 sati »
Slazem se s hibernacijom, to je najveca prednost gmazova, ali i vodozemaca.
Samo i period hibernacije je ogranicen zalihama hrane pohranjenim u organizmu, kako site kaze na oko godinu dana.

"Hibernacija" na koju sam mislio je zakopati se u mulj i hraniti lešinama i eventualno drugim gmazovima. Na taj na?in krokodil bi mogao preživjeti dosta godina... Tama im ne smeta, lešine se mogu jesti... Ne klasi?na hibernacija za koju krokodili niti nisu sposobni.
Trolor

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #17 u: 08.10.2006. u 14:58:24 sati »
Hibernacija je zanimljiv pojam koji se vec godinama sustavno istrazuje.
Postoji vrsta zaba u Kanadi koja se doslovno zamrzne (ekstremna hibernacija) preko
zime i onda na proljece ponovno otopi i nastavi zivjeti.
Taj se sistem sada istrazuje ne bi li se mozda mogao primjeniti na covjeka.

Sto se tice K-T granice ,dogadaji tog razdoblja su obavijeni velom tajnosti.
Postoji poprilicno bioloskih, geoloskih i vanzenljanih faktora koji su oblikovali taj period.
Sustavno istrazivanje sto se tada dogodilo bi moglo pomoci boljem razumjevanju svijeta koji nas okruzuje
i pomoci nam da sprijecimo da se isto ponovi.

Postoji na iskonu clanak o utjecaju vulkana na klimu. Zanimljivo je da polarni drugacije utjecu od tropskih.
U to se vrijeme Zemlja pokrenula, aktivnost pojacala.U vrijeme K-T-a imamo fenomen tkz. "Dekan traps".
Jesmo li danas usli u slican proces sam vec pokusao pokrenuti kao raspravu...

Takoder je prisutna klimatska promjena koja za sobom povlaci izumiranje vrsta (i danas imamo promjenu klime).
I na kraju svega kao konacan udar postojanju vrsta je udar iz svamira (sto je pitanje vjerojatnosti, ne obrazac ponasanja - to je jednostavno bio peh dinosaura
koji je ubrzao njihovo izumirnje koje je vec tada bilo neupitno). Mislim da sam i o udarima kao ubrzavacima evolucijetakoder vec pisao.

Ima li Zemlja neki ciklus autoobnove?Ulazimo li mi u njega?
Pozdrav!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #18 u: 08.10.2006. u 15:40:16 sati »
Ima ciklus autoobnove..mislim da smo pisali o tome,ali mislim da ljudi ne ulaze u njega....zbog cega.....zato jer Zemlja mora ukloniti uzrok neravnoteze,a da bi to napravila mora eliminirati covjeka.....vjerojatno ce preostati kakve bakterije...a onda sve ispocetka  :mrgreen:

Ok ovo je polusala na brzinu....napisat cu nesto ozbiljnije,sad nemam vremena
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #19 u: 09.10.2006. u 15:40:34 sati »
Ima li Zemlja neki ciklus autoobnove?Ulazimo li mi u njega?

Nema ciklusa samoobnove. Život je samo niz prilago?avanja na promjene u uvjetima na Zemlji; mi ljudi, skakavci i štakori smo najbolje prilago?eni trenutnim uvjetima...
Trolor