Autor Tema: Off topic - zagonetke iz prapovijesti  (Posjeta: 42649 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
Odg: Off topic - zagonetke iz prapovijesti
« Odgovori #70 u: 22.12.2012. u 09:21:52 sati »
Priroda ne prepoznaje jače i slabije gene po svojoj strukturi. Nema dominantnih gena. "Jači" geni mogu biti samo oni koji svojem nosiocu daruju sposobnosti koje im omogućuju bolju mogućnost preživljavanja. Bar toliko za sada zanamo o tome.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #71 u: 22.12.2012. u 09:56:29 sati »
Ako je tako kako kazes, da li ti se ne cini da kod mijesanja evropejskog tipa covjeka s drugim rasama, obicno te druge dominiraju u prvom koljenu potomaka (po vanjskim karakteristikama).
Ne bih se usudio ništa govoriti o tome jer nemam konkretnih podataka, a činiti se može i ovo i ono.
Međutim jasno mi je što te muči. Npr. gen za smeđe/zelene oči je dominantan nad genom za plave oči. A plave oči su uglavnom karakteristika evropskih sjevernijih naroda. Nemaš ni jednog predstavnika negroidne skupine s plavim očima i mješanje ova dva gena uzrokovat će uvijek da potomak ima oči ne europejske skupine. Tako se čini da je gotovo cijeli genom ne europejaca dominantan. No okolnosti ne zahtjevaju uvijek da se gledaju samo najuočljiviji detalji vanjštine i kad bi gledao prilagođenost nekim drugim uvjetima opstanka, možda bi ti se činilo da su svi važniji geni, koji određuju vanjštinu, dominantni kod europejskog tipa ljudi.
Ne znam kako stojimo s genom za dlakavost, ali onako na prvi pogled mi se čini da je on dominantan i da je karakterističniji za europejce nego za negroide. Možda sam u krivu, nije bitno, ali samo ti želim skrenuti pažnju da ono što ti se čini ne mora biti tako kako ti se čini.
BTW  svojedobno sam vidio neku neobičnu mutaciju, jer su negdje uspjeli pronaći jednog negroida s plavim očima.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #72 u: 22.12.2012. u 10:01:48 sati »
Priroda ne prepoznaje jače i slabije gene po svojoj strukturi. Nema dominantnih gena. "Jači" geni mogu biti samo oni koji svojem nosiocu daruju sposobnosti koje im omogućuju bolju mogućnost preživljavanja. Bar toliko za sada zanamo o tome.
Dominantnim genima se označavaju oni geni koji u kombinaciji s drugim genima za istu osobinu 'provode' svoju odluku. U tom smislu postoji dominantni i recesivni gen.
No slažem se da u krajnjem zbroju je 'jači' gen onaj koji daje bolju mogućnost preživljavanja.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #73 u: 22.12.2012. u 11:43:59 sati »
Ne treba zaboraviti da se uopće ne radi o tome koliko ćeš i kako živjeti nego o nalaženja partnera i dobivanja potomka s njim. Moraš se više sviđati drugom spolu u prvih 15, 25, 35 ili tako nešto godina, zapravo.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #74 u: 22.12.2012. u 12:22:42 sati »
Ne treba zaboraviti da se uopće ne radi o tome koliko ćeš i kako živjeti nego o nalaženja partnera i dobivanja potomka s njim. Moraš se više sviđati drugom spolu u prvih 15, 25, 35 ili tako nešto godina, zapravo.
James Doohan (Scoty iz star treka):

Doohan was married three times. He had four children—Larkin, Deirdre, and twins Christopher and Montgomery—with first wife Janet Young before a 1964 divorce. His marriage to Anita Yagel from 1967 to 1972 produced no children. In early 1974, he was introduced to 17-year-old fan Wende Braunberger at a theatre performance, later marrying that same year when she was 18 and he 54, on October 12, 1974, with Star Trek actor William Campbell serving as best man.[23][24] Doohan and Braunberger had three children: Eric, Thomas, and Sarah. Sarah was born in 2000, when Doohan was 80 years old.
:mrgreen:

O kako smo svi mladi. Život je pred nama. :hopla:

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #75 u: 22.12.2012. u 12:32:28 sati »
nastavljam svoju misao:     Ili je to malo preusko gledanje na genetiku?
Jer, ako ćeš materijal samo prenositi a ništa drugo od značaja u životu napraviti... :111:

Ma da Arkturuse, imaš pravo, danas su se okolnosti malo promijenile u odnosu na vrijeme od prije 28.000 godina
« Zadnja izmjena: 22.12.2012. u 12:36:13 sati od ediglavas »

Offline ruka

• AstroPjesnik
« Odgovori #76 u: 22.12.2012. u 13:17:25 sati »
Nemaš ni jednog predstavnika negroidne skupine s plavim očima...
BTW  svojedobno sam vidio neku neobičnu mutaciju, jer su negdje uspjeli pronaći jednog negroida s plavim očima.

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #77 u: 22.12.2012. u 13:33:12 sati »
..... Moraš se više sviđati drugom spolu u prvih 15, 25, 35 ili tako nešto godina, zapravo.

Rodu ili spolu?  :zubo:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #78 u: 22.12.2012. u 13:52:53 sati »
A čuj, čini se da su u smislu očuvanja života (pa tek onda vrste) granice bile prilično široko postavljene...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #79 u: 22.12.2012. u 14:02:12 sati »
Je ruka u pravu si, vidil sam i ja. Ali pred kvarat stoljeća to je bilo prvi puta nešto takvo otkriveno.

Ipak, to nema puno veze s onim što sam htio reći. Pravilo o dominantnosti jednog gena nad drugim ostaje, a mi premalo znamo o tome kako se može dominantnost isključiti. Jel to uz pomoć ostalih kombinacija gena ili mutacijom ili na neki drugi način. :111:

(BTW ona prva je mješanka)