Autor Tema: Off topic - zagonetke iz prapovijesti  (Posjeta: 46139 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Spol: Muški
  • Keptn Todr
Odg: Off topic - zagonetke iz prapovijesti
« Odgovori #60 u: 20.12.2012. u 20:30:31 sati »
O razdoblju dinosaura ne znam ništa zapravo

Pa ni mi a to nas nije spriječilo da napišemo 6 stranica teksta kojeg je netko izvukao 6 godina poslije da nam gurne njuškicu u to  :mrgreen:

Kako ta činjenica koju znamo o miješanju neandrtalaca i homo sapiensa utječe na Frankovu teoriju o crtanju grafa evolucije pojedine vrste?
Trolor

Offline Katarina

• Astronom
  • Spol: Ženski
  • Celestron 120/1000
« Odgovori #61 u: 20.12.2012. u 20:46:05 sati »
Pa nije mi jasno zapravo kaj s tim grafom želite reći. Evolucija vrste, ok, kužim. Na x os bi i ja stavila vrijeme, kaj bi stavila na y os to je već malo teže.
Kaj se tiče neandertalaca i Homo sapiensa, neki ljudi su prije tog istraživanja smatrali da su oni dvije različite vrste; dakle Homo neanderthalensis i Homo sapiens, dok su drugi neandertalce smatrali podvrstom - Homo sapiens neanderthalensis. E sad, kolko ja znam, tim istraživanjem, koje je obuhvaćalo i fosile iz Krapine i Vindije, došlo se do zaključka da današnja populacija ljudi izvan Afrike ima neandertalske gene, i to, ako sam dobro shvatila 1-4%, dakle da je nekakvog miješanja bilo. Opet bi to istraživanje potvrdilo da su neandertalac i Homo sapiens ista vrsta. Neandertalci su izumrli prije oko 38 000 godina, odnosno, mi nemamo fosile mlađe od tog datuma (najmlađi neandertalci općenito su pronađeni u Vindiji), dok su najraniji fosilni ostaci Homo sapiensa u Europi pronađeni u jednoj pećini u Rumunjskoj i stari su oko 38 000 godina. Zato je Vindija važno nalazište jer je datirana u vrijeme zamjene neandertalaca anatomski modernim ljudima, odn. Homo sapiensom.
Postoji nalaz jednog djeteta u pećini Lagar Velho u Portugalu koji ima miješane karakteristike neandertalaca i anatomski modernih ljudi, odnosno Homo sapiensa.

Dakle, ono kaj hoću reći je vjerojatno to da su neandertalci definitivno utjecali na razvoj vrste Homo sapiens i to neposredno, miješanjem s njima i razmjenom znanja i vještina izrade kamenih alatki, a najčešće pitanje znanstvenika jest tko je koga naučio ukapati svoje mrtve.
« Zadnja izmjena: 20.12.2012. u 20:54:53 sati od Katarina »
Eppur si muove.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #62 u: 20.12.2012. u 23:18:17 sati »
E sad, kolko ja znam, tim istraživanjem, koje je obuhvaćalo i fosile iz Krapine i Vindije, došlo se do zaključka da današnja populacija ljudi izvan Afrike ima neandertalske gene, i to, ako sam dobro shvatila 1-4%, dakle da je nekakvog miješanja bilo.
Ne znam je li to ispravan zaključak. Neki geni dalekog pretka mogli su se razviti u obje vrste neovisno (ne radi se o cijelom genomu). Prilagodba istim uvjetima uvjetuje sličan razvoj. Ja bih to pitanje miješanja i dalje držao otvorenim.

Offline Katarina

• Astronom
  • Celestron 120/1000
« Odgovori #63 u: 21.12.2012. u 13:12:45 sati »
Ne znam je li to ispravan zaključak. Neki geni dalekog pretka mogli su se razviti u obje vrste neovisno (ne radi se o cijelom genomu). Prilagodba istim uvjetima uvjetuje sličan razvoj. Ja bih to pitanje miješanja i dalje držao otvorenim.

U pravu ste. Neki znanstvenici osporavaju čak i same rezultate koji su dobiveni tim istraživanjem.
Eppur si muove.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #64 u: 21.12.2012. u 14:05:19 sati »
Ma ljudi dajte molim vas, ja kao Neandertalac da vidim jednu zgodnu Sapiensicu, odmah bi se pozelio izmijesati nas genetski materijal. To mi se cini dosta normalno I dosta vjerojatno.

Da li ce nasi potomci vise sliciti na moje ili na njene? Ciji je materijal jaci? Jel se moze uopce na taj nacin promatrati?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #65 u: 21.12.2012. u 14:35:07 sati »
Izdajico! Viši ti nisu ovce dobre!

Offline Katarina

• Astronom
  • Celestron 120/1000
« Odgovori #66 u: 21.12.2012. u 14:35:51 sati »
Na to ti nažalost ja ne mogu odgovoriti jer mi genetika nije jača strana. Na arheologiji se studira više materijalna kultura.
Eppur si muove.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #67 u: 21.12.2012. u 17:29:42 sati »
Ok, hvala.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #68 u: 21.12.2012. u 20:10:04 sati »
Da li ce nasi potomci vise sliciti na moje ili na njene? Ciji je materijal jaci? Jel se moze uopce na taj nacin promatrati?

Mislim da se na taj način ne može promatrati. Mislim da nema 'jačeg' materijala u pojedinačnom slučaju. Odn. jači materijal je onaj koji je prilagođeniji trenutnim uvijetima opstanka, ako gledaš cijelu populaciju. U prirodi će nastradat oni koji su manje sposobni izbjeći opasnost.
Na pojedinačnoj razini nema borbe genetskih materijala, neće jedan pojesti drugog. Ako se mi neandertalci možemo križati s kromanjoncima onda znači da su nam geni ovisni o praktički istim aminokiselinama i onda je samo pitanje je li gen na određenom mjestu dominantan ili recesivan. A gen koji je na određenom mjestu dominantan bit će takav neovisno nalazi li se kod nas ili kod ljudi.

Isto kao da se pitaš, što ako se križaš s nekom idiotkinjom, čiji bi genetski materijal bio jači? Ničiji. Jednako su vrijedni. To je i smisao evolucije. Ako bi nečiji materijal bio 'jači' onda ne bi bilo promjene nastale kombiniranjem dva genoma i evolucija bi stala.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #69 u: 22.12.2012. u 01:56:00 sati »
Nisam mislio u evolucijskom smislu nego samo vezano za nasljednost I slicnost ovom ili onom tipu.

Ako je tako kako kazes, da li ti se ne cini da kod mijesanja evropejskog tipa covjeka s drugim rasama, obicno te druge dominiraju u prvom koljenu potomaka (po vanjskim karakteristikama).

Sto bi tome moglo biti uzrokom? Ja sam si to naivno protumacio kao da se radi o dominantnijim genima.