Autor Tema: Off topic - zagonetke iz prapovijesti  (Posjeta: 46268 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ruka

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Off topic - zagonetke iz prapovijesti
« Odgovori #80 u: 22.12.2012. u 14:07:37 sati »
Dr. Primorac je eminentni stručnjak za genetiku pa bi bilo dobro pročitati što on kaže o tome.

Offline orion69

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #81 u: 22.12.2012. u 14:38:27 sati »
(BTW ona prva je mješanka)

Jel postoji ijedan čovjek na svijetu koji nije mješanac ???
...be open minded, but don't be stupid...

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #82 u: 22.12.2012. u 15:14:27 sati »
Problem oko boje očiju proizlazi iz toga što je boja očiju zapravo poligensko svojstvo (određeno sa ekspresijom više gena istovremeno), a prividno se ponaša kao monogensko, a i upečatljivo je pa se često spominje. Zamislite da se spominje primjerice nasljeđivanje pojedinih  enzima ili proteinskih produkata, sama misao bi bila neshvatljiva bez prethodnog znanja samog konteksta u kojem se nalazi pojedini protein. Naravno u pojednostavljivanju se uvijek izgubi nešto podataka, ali je ipak preostalo dosta podataka da se zadrži glavna misao.

Što se tiče dominantnosti određena je na različite načine ovisno o pojedinom genu, često mogu zapravo postojati i više načina za isti gen.
dalekozor 7x50, 7.1°

“We cannot change the cards we are dealt, just how we play the hand.”
R. Pausch

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #83 u: 22.12.2012. u 17:09:04 sati »
Jel postoji ijedan čovjek na svijetu koji nije mješanac ???
:mrgreen:
Ma dobro, na ovoj se vidi da je zebra. Ni crno ni ljubičasto.

Problem oko boje očiju proizlazi iz toga što je boja očiju zapravo poligensko svojstvo (određeno sa ekspresijom više gena istovremeno), a prividno se ponaša kao monogensko, a i upečatljivo je pa se često spominje. Zamislite da se spominje primjerice nasljeđivanje pojedinih  enzima ili proteinskih produkata, sama misao bi bila neshvatljiva bez prethodnog znanja samog konteksta u kojem se nalazi pojedini protein. Naravno u pojednostavljivanju se uvijek izgubi nešto podataka, ali je ipak preostalo dosta podataka da se zadrži glavna misao.

Što se tiče dominantnosti određena je na različite načine ovisno o pojedinom genu, često mogu zapravo postojati i više načina za isti gen.
Pa da, zapravo što se dublje ulazi u genom ispostavlja se da je sve više osobina poligenetsko. Mislim da je vjerojatno da su i sve osobine poligenetske. Zato i je tako komplicirano.

Pokušat ću slikovito reći. Čini mi se da, dok nam je u matematici bitno da imamo beskonačno brojeva na brojevnom pravcu, u genetici nam je bitno da imamo beskonačno kombinacija brojeva.

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #84 u: 22.12.2012. u 17:36:46 sati »
Pa da, zapravo što se dublje ulazi u genom ispostavlja se da je sve više osobina poligenetsko. Mislim da je vjerojatno da su i sve osobine poligenetske. Zato i je tako komplicirano.

Pokušat ću slikovito reći. Čini mi se da, dok nam je u matematici bitno da imamo beskonačno brojeva na brojevnom pravcu, u genetici nam je bitno da imamo beskonačno kombinacija brojeva.

Tako zapravo i ispada. No uvijek se nađe i onih primjera gdje je jedan gen odlučujući faktor, primjerice bolest cistična fibroza. Ona je autosomno recesivna, a zahvaća samo jedan gen "CFTR", štoviše u našoj populaciji se najčešće radi odeleciji jednog kodona odgovornog za ugrađivanje aminokiseline fenilalanina u protein.
Da ne bi bilo sve tako jednostavno, postoji jos oko 450 mutacija tog gena koje mogu uzrokovati cističnu fibrozu, sa različitim stupnjem težine same bolesti.
dalekozor 7x50, 7.1°

R. Pausch

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #85 u: 22.12.2012. u 18:36:48 sati »
.......se najčešće radi odeleciji jednog kodona odgovornog za ugrađivanje aminokiseline fenilalanina u protein.......

Pa da, baš sam si to mislio.  :D
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline easy156

• Jahač Kometa
« Odgovori #86 u: 22.12.2012. u 19:57:50 sati »
Pa da, baš sam si to mislio.  :D

Haha  :zubo:
dalekozor 7x50, 7.1°

R. Pausch

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #87 u: 22.12.2012. u 20:55:57 sati »
...
Ne znam kako stojimo s genom za dlakavost
...

Stojimo nakaradno, tamo gdje nam dlake ne trebaju, ima ih previše (leđa, brada, guzica, genitalije, prsa, pazuha...) otežavaju higijenu, smrdimo, znojimo se više gdje ne treba itd, a tamo gdje ih trebamo (glava), otuda ispadaju pa me po zimi zebe, a po ljetu peče. [66*

Moj tata je na lijevoj ruci imao 6 prstiju, a ja sam već na obje ruke imao po 6 prstiju pri rođenju. Da imam potomke tko zna kako bi oni falično izgledali. Očito je da sam genetski poremećen odnosno da se pri miješanju genetskog materijala dogodio poremećaj koji je moj otac prenio na mene. Zbog toga sam ja odlučio da ga neću prenijeti više nikome jer ne želim "kazniti" živo biće nečime što može krenuti po zlu.

Genetika je za*ebana stvar [09*

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline snhelix

• Astronaut
« Odgovori #88 u: 23.12.2012. u 08:56:39 sati »
a imaš te mutacije pod normalno u ljudi,i repova se nađe isl,to samo priroda testira da li je štogod pogodnije da progura vrstu dalje u evoluciji,naposljetku nismo uvijek bili niti uspravni pa vidi sada.što se tiče boje očiju i kože i sličnijih starijih gena,oni su dominantni iu kombinaciji sa recesivnijim,slabijima,uvijek pobjeđuju a da bi se ispoljio slabiji mora se opet pomješat sa barem sa nosiocom recimo tamnih očiju koji ima i gen za svjetle oči,jer u svakom od nas čuči ih mnogo ali se samo pojedini ispoljavaju ,a to su oni dominantni.
sjećam se jednom na jamajci žena crna ko ugljen,lijepa ko grijeh ;)) a oči zlatno zelene,gotovo neprirodne,nisam izdržao pitati je da ne nosi slučajno leće.
eto kako je priroda kreativna ;))) ,naravno nisu bile leće ;)))
Reflektor GSO 150/900 f6
Refraktor Skywatcher EDO80/600

EQ3
fotić Canon EOS 1000,
razina znanja :astro vrtić :))

Offline ediglavas

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #89 u: 23.12.2012. u 16:24:26 sati »
Citat: Danijel
... Zbog toga sam ja odlučio da ga neću prenijeti više nikome jer ne želim "kazniti" živo biće nečime što može krenuti po zlu.
Genetika je za*ebana stvar ...

Žao mi je što sam otvorio ovu podtemu.

Tim više što sam uvijek mislio i mislim da je važnije što ćemo ljudima oko sebe prenijeti od našeg znanja, stava prema životu, dobrote.
Pa će drugi to moći nastaviti s nama ili bez nas.