Autor Tema: Maxim ili Iris...  (Posjeta: 749 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline yagodinac

• ZvjezdoKrilac
  • **
    • astroblog
Maxim ili Iris...
« u: 27.10.2010. u 20:49:26 sati »
...pitanje je sad. Šta vi koristite?

Namerno sam izostavio DSS iz cele priče, po meni je to softver koji služi samo za stakiranje i ništa više. Prethodna dva (Maxim i Iris) predstavljaju ozbiljnije i svestranije platforme, naravno i nimalo jednostavnije za korišćenje. Moram da priznam da Iris znam da koristim ali u Maximu sam tek početnik tako da poređenje fotosa nije baš validno.
Osim toga obe slike su složene iz 10 pojedinačnih RAW-ova ali se postprocesing u Photoshopu malo razlikovao. Takođe se vidi da je Iris izvukao nešto malo veću graničnu magnitudu uz veće zvezde.
Maxim DL:

Iris:

Dalje, primetio sam i da je svetlina neba kod Maxima u startu dosta niža. Nije bilo potrebe u PS levels podesiti na 110, tačnije nije ni bilo moguće  :lol:
Osim toga Maxim ima i dekonvoluciju, waveletse... Deluje primamljivo?
« Zadnja izmjena: 27.10.2010. u 20:51:43 sati od yagodinac »

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
  • Majstor Svjetlosti
Odg: Maxim ili Iris...
« Odgovori #1 u: 27.10.2010. u 21:33:32 sati »
Po mom mišljenju, u kojem god programu stakiraš, rezultat je isti! Matematička funkcije koje se primjenjuju su iste i ne mogu se intepretirati na različite načine.
Ono što je obrada poslije, to je drugi par rukava.
Meni je put; DSS > PixInsight LE > PS

I svaki puta, iako naizgled obradio sliku identično, konačni rezultat je drugačiji
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #2 u: 28.10.2010. u 08:05:34 sati »
Citat:
I svaki puta, iako naizgled obradio sliku identično, konačni rezultat je drugačiji

Iste fotke? Nije li cilj da voljno možeš ponoviti isti rezultat? Zašto je to tako? To znači da vrlo mala promjena pojedinih parametara ima veliki utjecaj na izlazni rezultat. :109:
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #3 u: 28.10.2010. u 12:38:12 sati »
Iste fotke? Nije li cilj da voljno možeš ponoviti isti rezultat? Zašto je to tako? To znači da vrlo mala promjena pojedinih parametara ima veliki utjecaj na izlazni rezultat. :109:

Opcenito signal koji dobijes snimanjem je velikog dinamickog raspona (zvijezde vs. pozadina). I sada dok samo malo drugacije rastegnes histogram/krivulje, za koje ne mislim da su linearne funkcije (trazio na brzaka, pa nisam nasao odgovor), dobijes poprilicno drugaciji rezultat
Svugdje po malo zadas drugacije parametre, i evo sasvim drugacije fotke
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline yagodinac

• ZvjezdoKrilac
  • **
    • astroblog
« Odgovori #4 u: 29.10.2010. u 17:48:53 sati »
Stvar koja me je malo začudila je činjenica da stack iz Irisa izlazi previše osvetljen, siv, tako da levels moraju da se podese udesno. Kod Maxima toga nema - nebo je u startu skoro pa crno, levels su ok podešeni. Verovatno da ipak postoji razlika u načinu na koji ovi programi izvode stack.