Autor Tema: Hobi  (Posjeta: 9117 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Hobi
« Odgovori #20 u: 15.09.2006. u 08:39:46 sati »
eh, kako sam pametan uzet ?u zrcalo iz obi?nog pove?ela ha, zar nije loša idea

Nemoj me krivo shvatiti,ali nije to sve ipak tako banalno,neke osnove optike ipak trebas prije savladati......
Npr,razlika izmedju zrcala i lece,ravnog i parabolicnoi ili sfernog zrcala,fokusna duljina,vrste leca itd.....nije ti uopce losa ideja otici na KATM izbrusiti si neko malo zrcalo,nabavis kanalizacijsku cijev,malo drvenarije...........
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #21 u: 15.09.2006. u 10:44:26 sati »
On je valjda mislio na ovo a ja ?u pokušati nešto napraviti pa vam javim kak mi ide a za zrcalo to ?u nekeko na?i i nešto izmisliti možda uzmem neko zrcalo od starog retrovizora ili mislim da sam takvo zrcalo vidio negdje doma nemogu se sjetiti gdje ai nešto ?u napraviti

Joj ak' ti Pixel vidi kako si ovo napisao... :201:
:mrgreen:
Trolor

Offline HrAstro

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Majstor Svjetlosti
« Odgovori #22 u: 15.09.2006. u 11:07:19 sati »
 :82:
.............:HrAstro:. - http://www.hrastro.com/..............

Offline Tin

• Zvjezdani Skakač
  • *
  • Ništa nije tako ?udesno da ne bi moglo biti
    • astronomija.izhr.com
« Odgovori #23 u: 15.09.2006. u 15:11:24 sati »
Da slažem se s vama a ovo za taj KATM i nijwe tako jednostavno. kolko znam to je teek druge godine i neznam baš. Ah ništa to je ipak malo pre komplicirano za mene. Odustajem  :( 

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #24 u: 15.09.2006. u 16:01:04 sati »
Zasto odustati....kupis lecu sa SS 80 F/4,jedna cijev....ja ti dam nacrt za stativ kojeg ti braca s lakocom mogu izraditi iz drveta,napravim ti fokuser, kupis jedan okular PL20-15mm za 250 kn i imas mali rich-field refraktor za velike DSO.............s ovom izradom steknes malo prakticnog iskustva i spreman si za KATM druge godine..........mozda :? IMHO

No dobro nemoj se siliti da ne izgubis volju...vremena imas (imas tek 12g)....prvo upoznaj nebo s time sto imas,jedan jeftini dalekozor bi ti u tome puno pomogao  8)

Deus non est !

Offline Tin

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • astronomija.izhr.com
« Odgovori #25 u: 15.09.2006. u 18:43:15 sati »
Pa uz tvoju malu pomo? mogao bi ga bez pobrema napraviti samo mi bi trebali ti nacrti okulare ve? imam ali neznam gdje kupiti to zrcalo to je najve?i problem evo ovaj vikend ako imaš vremena svrati do mene i sve ?emo se dogovoriti.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #26 u: 15.09.2006. u 19:13:09 sati »
Koje okulare imas,ako mislis od ovog skopa,mislim da su H okulari a to ne bude islo na akromat F/4...mora biti u najmanju ruku Plossl....pogledaj kaj pise na okularima......i izmjeri promjer.....

Nije u pitanju zrcalo nego leca 80mm F/4 ,ja to nisam narucivao...mozda bi te trebali uputiti oni koji jesu...mislim da je igor napravio takav RF teleskop?i?......

pogledaj post o Surplusshed 80/400.....mozda njega da pitas kako naruciti i koliko dodju dijelovi.......sad zavisi sto te interesira....mozes raditi i varijantu F/10...to bi bilo vise za planete,a tu bi mozda i pasali tvoji H okulari   :?
Deus non est !

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #27 u: 15.09.2006. u 19:20:48 sati »
BTW....trebas jos toga puno nauciti....odi na optimus.hr...ima tamo negdje par dokumenata o osnovama teleskopa ,u pdf formatu (trebas akrobat reader),  pa malo to prouci...... :wink:
Deus non est !

Offline Tin

• Zvjezdani Skakač
  • *
    • astronomija.izhr.com
« Odgovori #28 u: 15.09.2006. u 19:25:39 sati »
Koje okulare imas,ako mislis od ovog skopa,mislim da su H okulari a to ne bude islo na akromat F/4...mora biti u najmanju ruku Plossl....pogledaj kaj pise na okularima......i izmjeri promjer.....

Nije u pitanju zrcalo nego leca 80mm F/4 ,ja to nisam narucivao...mozda bi te trebali uputiti oni koji jesu...mislim da je igor napravio takav RF teleskop?i?......

pogledaj post o Surplusshed 80/400.....mozda njega da pitas kako naruciti i koliko dodju dijelovi.......sad zavisi sto te interesira....mozes raditi i varijantu F/10...to bi bilo vise za planete,a tu bi mozda i pasali tvoji H okulari   :?

Nisi mi odgovorio na pitanje ho?eš li do?i kod mene doma. I da imam H okulare. Ako možeš do?ia a bilo bi mi drag da do?eš sveee bi se dogovorili. BILO BI MI DRAGO

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #29 u: 15.09.2006. u 19:52:54 sati »
Gle ovako.....ja nemam vremena samo tako dolaziti....no kad se ukaze potreba doci cu.........prvo trebas:

Npr.odluciti se da li, s obzirom na cijenu komponenti,hoces nesto raditi...
        naravno cijena ovisi o onom sto ti treba....npr da li hoces skop s lecom ili zrcalom ...lece imas na Surplusshedu,narucuje se internetom (zamoli igora s foruma da ti objasni detalje jer ja to nikad nisam narucivao),zatim moras odluciti da li zelis skop za siroka vidna polja,promatranje otvorenih skupova ili za Mjesec ,planete i manje objekte....o tome ti ovisi kakvu fokusnu duljinu lece trebas....e sad ako ne mislis kupovati okulare PL,nego koristiti H onda to treba biti druga varijanta s lecom F/10,jer za manje F brojeve trebas bar Plossl okular..

Ako se odlucis i narucis lecu kad stigne trebas pronaci cijev s odgovarajucim promjerom i duzinom....nakon toga ja ti napravim fokuser i pomognem oko stativa......

ono sa Optimusa obavezno skini i prouci.....

Dakle prva stvar je odluciti se  s obzirom na cijenu komponenti i tvoj postojeci skop da li i sto raditi.......

Deus non est !