Autor Tema: Google Lunar X PRIZE i Hrvati!  (Posjeta: 17247 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: Google Lunar X PRIZE i Hrvati!
« Odgovori #20 u: 02.12.2010. u 22:05:43 sati »
Evo, pregledao sam prilog. Iz toga vidim koliko je teško neupućenima, poput novinara, objasniti što se tu zapravo događa, što je Google Lunar X PRIZE, što je Synergy Moon, što su timovi, što je maketa, a što "pravi" rover, što je lander, tko je tko, i što je gdje...

Iznenađen sam na kraju što su novinari u biti dosta dobro odradili svoje vijesti. Ima nekih nepravilnosti no to pripisujem onima koji su se malo pogubili u tome svemu. Ne znam što su imali u tim svojim materijalima na CD-ima (bih li i ja mogao dobiti jedan takav CD?), no vjerujem da im je to pomoglo.

Prateći ta sva događanja oko ove objave u medijima, stekao sam dojam da ima puno skeptika da će se to na kraju i dogoditi, to jest, da će to odletjeti uopće u svemir, a kamoli na Mjesec. Posvuda se može pročitati nešto poput, ne može ovo, ne može ono, i uopće puno je tih ne može. No, vrlo malo je onih koji vjeruju da nešto od toga može.

Ne znam otkuda toliko puno negativnosti u vezi ovoga, i ne znam zašto ljudi nemaju više pozitivnosti? Zašto su ljudi toliki skeptici prema čitavoj stvari? Zar smo doista uvjereni da nismo u mogućnosti napraviti nešto što bi se moglo mjeriti sa svjetskim postignućima? Jednostavno, okruženi smo tolikim negativnim mnijenjem oko sebe da smo izgubili svaki pozitivni naboj oko bilo čega.

Pa ako je ova ekipa ušla u tim Synergy Moon, onda valjda zaista nešto i vrijedi. Pa ne bi ljudi iz cijeloga svijeta ulagali u nešto što je u naprijed osuđeno u propast. Pa ako oni vjeruju da je moguće to napraviti, zašto mi ne vjerujemo da je to moguće? Zatim, svi su odmah skočili kritizirati i ismijavati, a nitko nije ponudio makar verbalnu podršku ekipi. Pa, riječ je o hrvatskoj ekipi koja ravnopravno učestvuje u trci na Mjesec sa cijelim svijetom. Zar ne bismo trebali biti ponosni na tu činjenicu i pružiti im podršku da ustraju, bez obzira na krajnji rezultat?

Na newsima, na Facebooku, na webu, čitam samo kritike. Samo pljuvanja. Samo podsmjeh. No, nigdje ne čitam volju da im se netko pridruži, da pomogne savjetima, da ih pita može li im nekako pomoći u bilo čemu što im treba. Ili, što je u zadnje vrijeme ovdje jako popularno, pojavio se zid šutnje, kao nikoga to posebno ne zanima, baš kao i kada se trebalo raspravljati u slučaju IYA. Oni koji inače uvijek imaju svoje mišljenje o bilo čemu, sada su odjednom zašutjeli. Zašto moramo biti sluge niskih strasti i ne možemo otvoreno podržati dobre ideje, pogotovo one koje nas u svijetu mogu prikazati u pozitivnom svjetlu?

Skloni smo pljuvati po svemu i svima, ali nismo u stanju nešto poduzeti i pokrenuti se. Uvijek je lakše kritizirati. I znate što, i sam se pronalazim u tome svemu, nije me sram priznati, ali želim se promijeniti i izdići iz svega toga jer mi je već dosta da sve oko sebe gledam isključivo kritičkim očima. To izjeda pozitivni duh, troši mi energiju na nešto što ne bi trebalo biti važno i oduzima ju od onoga gdje bih ju mogao puno bolje upotrijebiti. Kakvi smo mi to ljudi postali i zašto nam je toliko teško potapšati ljude po leđima i čestitati im na hrabrosti što su se usudili napraviti taj veliki korak dalje? Zašto u svemu vidimo opasnost za svoje pozicije i prešutno ili iza leđa moramo nekome željeti neuspjeh? Hoćemo li tada mi postati veći?

I zato, reći ću ovo javno, divim se tim ljudima koji su u ne samo u timu Synergy Moon, nego svima koji su se usudili postaviti u one 23 ekipe iz cijeloga svijeta, da ponovo osvoje Mjesec, da krenu putem koji vodi napretku, i na posljetku, ponosan sam što i Hrvatska ima ljude koji učestvuju u ovoj avanturi, a neke od njih i osobno poznajem!!! Divim im se i zbog toga što sam nemam hrabrosti poduzeti nešto slično, ljut sam na sebe što nemam dovoljno znanja da im pomognem (fakultetskog, akademskog, tehničkog...) jer ja sam samo jedan običan - amater. No, uopće ovdje nije važno hoće li oni zaista napraviti rover, hoće li on stići do Mjeseca, nije važno ni to imaju li novca i hoće li osvojiti nagradu. Važno je to da su imali hrabrosti učestvovati u ovoj novoj utrci na Mjesec! Na kraju ćemo opet svi imati korist od toga, ovako ili onako.

Možemo se mi ne slagati što to radi baš Marino Tumpić, što je tu Miroslav Ambruš Kiš, što je u tome Astronomska udruga Vidulini, no osim njih, nemamo nikoga više, nema nikoga drugoga tko bi nas predstavljao u svijetu u bilo kojem od tih timova, nitko od njih ne dolazi iz Hrvatske i nitko ne predstavlja Hrvatsku. Samo oni. Nema nikoga iz Ruđera, nema nikoga iz HAD-a, nema nikoga iz bilo kojeg ministarstva, nema nikoga iz bilo koje ustanove, nema nikoga iz hrvatske znanosti, nema nikoga iz... Samo su oni. I upravo baš ta činjenica čini cijelu ovu stvar još značajnijom i važnijom. A uspiju li na kraju u svojim zamislima, oko njih će se skupiti sva sila ulizica i pokušat se prikazati kako su baš oni bili ti koji su ih podržavali. I zato, podržimo ih sada jer su oni predstavnici Hrvatske, jer su oni naši kolege - amateri i zaboravimo na svoje netrpeljivosti, na sukobe interesa, na neslaganja i sve one naše zločestoće. Imamo nešto što mnogi oko nas nemaju, budimo ponosni na to!

PS. možda ovo iskoristim za kakav članak u budućnosti...
« Zadnja izmjena: 02.12.2010. u 22:10:56 sati od Danijel »

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Koki007

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #21 u: 02.12.2010. u 22:16:11 sati »
pa i ići će na Mjesec, sletjet će u blizini sletanja Appola 17.,hh., pogledaj si na astroviziji cijelo predavanje, zanimljivo je., baš mi je drago da će nešto takvo biti na Mjesecu iz Hrvatske., svaka čast

Kiš je na svom blogu napisao da ce Veli Joze biti prototip za ukrainski lander koji ce ici na Mjesec... malo me ovo zbunjuje..

http://blog.vecernji.hr/miroslav-ambrus-kis/2010/11/15/misija-vidulini-kastelir-i-veli-joze/

Offline Tona

• VanZemljak
« Odgovori #22 u: 02.12.2010. u 22:30:19 sati »
Nisam se javljao dosta na ovom forumu, ali čuvši za ovaj pothvat naših ljudi iz AUV-a i Miroslava Ambruša Kiša morao sam škicnuti šta ima na forumu :). Vidim ljudi su dosta skeptični no ja mislim kako je ovo nešto ravno spuštanju amerikanaca na Mjesec za nas Hrvate, da čovjek ne povjeruje ;), stvarno sam ostao ugodno iznenađen, nije bilo tako dobrih vijesti jaaako dugo vremena, ma mislim kako nitko nije ni sanjao da će se jedan ovakav projekat realizirati tako brzo. Stvarno moram skinuti kapu svima koji su uložili truda u ovako nešto! I mislim kako mi imamo dovoljno kompetentnih ljudi za riješavanje bilo kakvih problema vezanih uz izradu samoga rovera, tako da samo naprijed i jedva čekamo prve rezultate !
Grossfeld 10X50

Offline D@rius

• Biser Galaktike
    • Astrovizija
« Odgovori #23 u: 02.12.2010. u 22:54:49 sati »
Kiš je na svom blogu napisao da ce Veli Joze biti prototip za ukrainski lander koji ce ici na Mjesec... malo me ovo zbunjuje..

http://blog.vecernji.hr/miroslav-ambrus-kis/2010/11/15/misija-vidulini-kastelir-i-veli-joze/

Ne, ukrainci će raditi lender koji nosi rover...dakle lender je samo škatula iz koje izlazi Veli Jože ili onaj drugi koji se radi u Irskoj. Dakle kako sam skužio trebala bi biti dva rovera za svaki slučaj....no da se nadovežem na komentar od Danijela. Mislim da nije sve u superturbonano tehnologiji i hightech znanju iako je to poželjno već u ovom slučaju njihove aktivnosti vidim i kao poticaj. Poticaj mlađima da počnu maštati o tome da jednoga dana i oni krenu u takve projekte i poticaj onima koji su sasuli drvlje i kamenje da za dišpet nešto slično naprave da "pokažu" kako to treba izvesti. Kako god okrenete nešto se događa. Čak i da sve propadne što naravno nebih volio mislim da je bolje napraviti nešto pa makar krajnje amaterski i na svoj način nego sjediti sa strane i filozofirati kako bi se to trebalo napraviti. Čini mi se da će ova ekipa trebati dosta pomoći sa strane što bi oni koje to zanima trebali prepoznati i priključiti im se. Dosta važnu ulogu će igrati odnosi u timu i u tom smislu im želim sreću... 8)

Citat:
Ne znam što su imali u tim svojim materijalima na CD-ima

Na cdu su dokumenti i fotke od tima Synergy Moon i AUV te rovera. Ima i par videa. Prvi je ovaj:http://www.youtube.com/watch?v=hoEqDkFehiU a zadnji je poruka pokojnog Arthura Clarke-a povodom X-prizea... :wink:
« Zadnja izmjena: 02.12.2010. u 23:16:12 sati od D@rius »
Astrovizija - Vaš pogled u Astronomiju!

Offline Arkturus

• AstroOtkrivač
« Odgovori #24 u: 03.12.2010. u 00:14:54 sati »
To je sve zato jer je HR daleko od svijeta. Ne po stručnosti ili radu nego po razmišljanju. Zavist je na prvom mjestu, a nitko da shvati da wineri rade po drugom principu. Nitko ne želi shvatiti bit.
Ovo za Mjesec je jedna mala utrka. Ima dosta kompanija koje su uključene i neće sve uspjeti. Ali i one koje ne uspiju uspjele su. One guraju one kompanije koje će uspjeti. To je zdrava konkurencija i tako se napreduje. Svatko radi što može i ako ne uspije ide radit nešto drugo, ali zna da je pokušao, da je vredniji od onog koji nije pokušao. I ni na čemu mu se nesmije prigovarat.
Samo neodgojen i primitivan čovjek neće cijeniti onog koji se trudi nešto napraviti. Posebno kad nečiji rad nikom ne šteti.
Ali mi smo društvo luzera i zato je situacija takva. Svi jedva čekaju da nekome nešto ne uspije. No zato, ako rad u ovakvom okruženju poluči uspjeh, onda će taj uspjeh biti neizmjerno velik. Ako ne uspije nek se gubitnici samo naslađuju jer to im je ionako jedino zadovoljstvo u životu.
Oni koji rade uvijek će moći biti ponosni na sebe.

Offline galileo

• AstroOdisej
  • **
« Odgovori #25 u: 03.12.2010. u 08:34:17 sati »
Potpisujem Danijelovo, Arkturusovo i pozitivna razmišljanja ostalih kojih je u Hrvatskoj premalo da okrenu "našu lađu" pozitivnim smjerom. Koje smo mi društvo!? Što se sve nataložilo i kad ćemo se riješiti kojekakvih rekla-kazala od onog u zabitom selu pa do vrhova društvenog života? Niste li i vi ikada u svojem životu čuli jednu poučnu(?) izreku "Ako ne budeš učio ("u prijevodu" - "ako ne budeš uspješan u školi"), morat ćeš u životu raditi!". Koliko je u našem društvu tipova koji svojim školskim/fakultetskim postignućima zauzimaju "zaslužene pozicije" i žive od svojih sinekura, od svojih titula i slanja enciklika u kojima samo pljuju po svemu zbog čega bi u budućnosti i njihova "postignuća" mogla biti revidirana ili relativizirana? Zbog takvih i jesmo tu gdje jesmo...  Zato treba skinuti kapu Kostelićima, Vlašićima i mnogim drugim znanim i neznanim junacima koji su na vrijeme dekodirali i odlučno odbacili takav pristup koji nam se nameće, slučajno ili ne?!

Jutros je na HTV1 u emisiji Dobro jutro Hrvatska jedna psihologinja rekla da novu priliku, ako izgube posao, prvi pronalaze oni koji se nadaju, koji traže, pa ako treba i hrabro promijene stvari u svojem životu u smislu da rade stvari koje im prije nisu ni padale na pamet. Ostalima koji to nisu u stanju preostaju lijekovi za depresiju, a nažalost prebrzo i lijes...

S najboljim željama cijeloj ekipi i suradnicima!
Ponavljam izreku "Sreća prati hrabre!"
« Zadnja izmjena: 03.12.2010. u 08:56:07 sati od galileo »
Ivica Skokić: SUNČANI SATOVI U HRVATSKOJ
http://www.celestialscenes.com/sundials/index.php?location=Home

Offline Locutus

• AstroOdisej
  • **
  • eyes in the space
    • Luka Balkovic Photography
« Odgovori #26 u: 03.12.2010. u 09:27:23 sati »
potpis na Danijelovo i Arkturusovo! Sve ste rekli!  [15* [15* [15*

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #27 u: 03.12.2010. u 09:35:18 sati »
Jedino mi nije jasno, zasto svugdje pise da ce taj rover ici na Mjesec? O.o

zato jer medijima nikada i nikako nemozes objasnit neke stvari makar i nacrtao stvar...oni napisu kako misle da treba cak i kada te vise puta zovu za info, ali i to je ok, tu ima puno posla da se napise ono sto je, a NASLOV clanka "mora" biti takav da proda tekst..naravno, tada treb aprocitat tekst

m
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #28 u: 03.12.2010. u 10:01:37 sati »
hvala na potpori ljudi!

da, kljucni je problem sto je netko NESTO napravio ili odlucio uhvatiti se u kostac s necim novim i zahtjevnim...tu je bit svega i hvala sto ste to u gornjim postovima prepoznali...nase ce se drustvo mijenjati samo i jedino onda kada se ne budu radili pomaci vec koraci...uzurpirat cu sada u ime svih clanova / suradnika AUV dijelic javnog prostora ovdje...

da mi smo poprilicno nekonvencionalni, ali imamo jedan veliki grijeh/nazivnik

zamislimo/pozelimo/odradimo

(neidemo onim drugim putem tipa; "mogli bi" i "moglo bi se"

uostalom, znam da je tesko prihvatiti neke korake koje smo napravili, ali pogledajte ih iz perspektive...ima li nesto da nije napravljeno sto smo reki da cemo napraviti...

naravno, neke stvari traze jos vremena...

i na kraju, pljuvanje po AUV roveru ili necem drugom sto ima AUV potpis je nesto kao kada bi popljuvali ruse ili amere zato sto sputnjik ili vanguard nisu imali HD kamere u boji...radi se i radit ce se, a vrijeme ce pokazat sve ostalo...

nazalost, nase drustvo nece izaci nigdje u pozitivu, cak i u trenutku kada HISTROHOD provoza po mjesecu i tada ce se naci ekipa koja ce imat primjedbu na boju njegovih kotaca...neka!

drugi iz te iste ekipe htjet ce se slikat uz AUV logo i imati ce puna usta kako je hrvatska omogucila i ima vrhunsko "stogod" (astroloski rover?!)

a prava je istina da smo svi mi (vi+mi=svi) ukljuceni, na ovaj ili onaj nacin, potrebno je samo pozeljeti i naraviti a ne reci mogli bi i "zatuci" nekog jer se odvazio

m

m

"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #29 u: 03.12.2010. u 10:43:36 sati »
To je sve zato jer je HR daleko od svijeta. Ne po stručnosti ili radu nego po razmišljanju. Zavist je na prvom mjestu, a nitko da shvati da wineri rade po drugom principu. Nitko ne želi shvatiti bit.
Ovo za Mjesec je jedna mala utrka. Ima dosta kompanija koje su uključene i neće sve uspjeti. Ali i one koje ne uspiju uspjele su. One guraju one kompanije koje će uspjeti. To je zdrava konkurencija i tako se napreduje. Svatko radi što može i ako ne uspije ide radit nešto drugo, ali zna da je pokušao, da je vredniji od onog koji nije pokušao. I ni na čemu mu se nesmije prigovarat.
Samo neodgojen i primitivan čovjek neće cijeniti onog koji se trudi nešto napraviti. Posebno kad nečiji rad nikom ne šteti.
Ali mi smo društvo luzera i zato je situacija takva. Svi jedva čekaju da nekome nešto ne uspije. No zato, ako rad u ovakvom okruženju poluči uspjeh, onda će taj uspjeh biti neizmjerno velik. Ako ne uspije nek se gubitnici samo naslađuju jer to im je ionako jedino zadovoljstvo u životu.
Oni koji rade uvijek će moći biti ponosni na sebe.

Moj potpis na ovo .... :amen:

I moja podrska projektu   [71*.....

Vi barem nesto radite..
..drugi se samo prepucavaju preko medija ,
   kritiziraju,tuzakaju i zale na nedostatak paznje ...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.