Autor Tema: Google Lunar X PRIZE i Hrvati!  (Posjeta: 18075 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline D@rius

• Biser Galaktike
    • Astrovizija
Odg: Google Lunar X PRIZE i Hrvati!
« Odgovori #40 u: 05.12.2010. u 03:18:43 sati »
Ahoj MAK... :mrgreen:  dobro te čitati i ovdje... 8)
Moj prijedlog i dalje stoji samo se treba dogovoriti za mjesto i vrijeme susreta.Ostavljam sudionicima skupa da to obave a ja bih došao kao prenositelj informacija. Naravno bilo bi idealno imati nekog moderatora ili voditelja pa ako netko želi preuzeti tu ulogu neka mi se javi... :wink:
Čitamo se...
Astrovizija - Vaš pogled u Astronomiju!

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
    • Astronautika
« Odgovori #41 u: 05.12.2010. u 08:41:56 sati »
opa mak!
lijepo te vidjeti i ovdje-dobrodosao!

da ekipa iz t-portala je posao prihvatila kako treba, bas onako kako treba susrela se s informacijama i pitala kako stvari stoje

odlicna ideja / prijedlog

marino
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #42 u: 05.12.2010. u 08:45:17 sati »
Dobrodošao ovdje MAK [10*

Sviđa mi se ideja, mislim da bi to razjasnilo puno nepoznanica i krivih predodžbi o cijelome projektu :106:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #43 u: 05.12.2010. u 13:52:25 sati »
Citat:
Što mislite?
Oko ove teme digla se  vrlo velika prašina i došlo je do polarizacije nabijene  jakim emocijama. To je bilo potpuno nepotrebno, ružno i besplodno.  Kako bi se zaustavio daljnji trend takvih zbivanja hvalevrijedna je inicijativa da se sjednete za stol sa skepticima i  u konstruktivnom razgovoru izađe na čistac o čemu se zapravo radi. Ako se uspije krajnje jasno obrazložiti priroda, metodologija i doseg ovog projekta, te potvrdi njegova opravdanost pridobiti će se i podrška  znanstvene zajednice što je za mene od  neupitne važnosti za njegov uspjeh.

Kako bi se smanjile tenzije i raspršila skepsa vrlo je važno ono što je napomenu Edi, a to je krajnje realno i redovito izvješćivanje o onome što se radi. Marketinška potpora je nužna, ali ona mora ostati u okvirima zbilje i biti na čvrstim činjeničnim temeljima.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Koki007

• ZvjezdoZnanac
« Odgovori #44 u: 05.12.2010. u 15:06:07 sati »
Citat:
'Nisam stručnjak za svemirska putovanja, no kao fizičar mogu reći da je već i let u orbitu koji je ostvario SpaceShipOne izuzetno zahtjevan', rekao je dr. Bosanac za tportal.

Nevezano uz samu pricu, al stvarno bode u oci. Iskreno se nadam da znanstveni savjetnik na Institutu Ruđer Bošković ipak nije to izjavil nego da je novinar malo krivo "preveo" njegove rijeci.

Citat:
Međutim, otići na Mjesec i spustiti se tamo daleko je teža stvar. Da je to mačji kašalj, već bi to Europa napravila.

Ovo isto bode, ocito ne prati bas sto se desava u Europi. Ne fali Europi ni znanja, ni novca, jedino sto joj fali je inicijativa, jedino od cega su se razlikovali od Amera i Rusa koji jesu to napravili, pred 40 godina. (Al zato su uspjeli spusitit sondu na Saturnov mjesec Titan)

On-topic, nasao vremena da odgledam cijelu prezentaciju, vidim novinari su bili posteno zbunjeni, ocito prvi put uopce culi za Google Lunar X PRIZE. Jos jedno "bravo" za hrvatske medije.

Znaci idu dva rovera i (jedan?) lander i "hrvati" imaju za sad prototip i krecu u izgradnju verzije sposobne prezivjeti uvjete na Mjesecu? Jedino me zanima, oboje ce se spustit jednim landerom ili ce svaki imat svoj lander? Kakvi ce uopce lander biti? Nasao neke slike ali ne znam dal su samo koncept za medije ili bi tak trebo izgledati.

Nadam se da ce biti dva jednostavnija nego onaj jedan kompliciraniji na slici, jer se meni osobno u cijeloj toj prici najkriticniji i najproblematicniji dio cini samo spustanje landera, gdje bi jako puno toga moglo krenut po zlu. Slijetanje tipa kao sto je NASA-a napravila sa roverima Spirit i Opportunity - sa balonima za mortiziranje udarca mi djeluje nekako najmanje riskantno. I dopada mi se jednostavnost Tesla landera.

Puno srece u natjecanju! (i u godinama nakon natjecanja :) )
« Zadnja izmjena: 05.12.2010. u 19:32:52 sati od Koki007 »

Offline Mali princ

• Astronaut
« Odgovori #45 u: 05.12.2010. u 15:44:48 sati »
Pogledao sam cijelu konferenciju iz Pule (hvala Dariju, sreća što imamo Astroviziju!).
Dečki su pokrenuli pravi astronautički val o čijoj će se pjeni dugo i daleko slušati :-)
I pokazali su pri tome veliku hrabrost i odvažnost!
Srdačne čestitke MAKu, Marinu i konstruktoru Željku Mogorušu !
MAKu čestitke na odgovornoj i časnoj dužnosti jer je postao voditelj velike međunarodne ekipe "Synergy Moon".
To je zaslužio neumornim i velikim radom ovdje i po svijetu, objašnjavajući i povezujući mnoge ljude.
Možda na samoj konferenciji nisu bili dovoljno istaknuti svi najvažniji akteri pa ljudi nisu shvatili tko će lansirati kroistan teret, tko će ga dovesti do Mjeseca i tko će ga meko spustiti na površinu Mjeseca.
U svakom slučaju javnost putem medija nije mogla dobro sagledati stvar u cjelini.
I zato se i nisu mogli očekivati objektivni komentari javnosti.
Zato su mnogi odmahnuli rukom u smislu: "a poslat će vozilo na Misec... moš si mislit... malo sutra..."
Oni koji imaju određena fundamentalna znanja, bez dovoljno pravih informacija, pogotovo su tako odmahnuli rukom, jer znaju što to znači poslati nešto na Mjesec.
Zato bez brige, samo naprijed dečki :-)
Ante
« Zadnja izmjena: 05.12.2010. u 16:40:32 sati od Maliprinc »

Offline Mali princ

• Astronaut
« Odgovori #46 u: 05.12.2010. u 16:04:27 sati »
Može ići samo jedan lander. Ali dobro je što će moći ponijeti dva rovera.
Naime, raketa neće moći poslati dva landera.
Dodatni bi lander zahtijevao još jednu raketu nosač.
Planirana raketa "Neptun 1000" trebala bi moći ponijeti oko jednu tonu tereta u orbitu.
Ali prema Mjesecu će moći poslati oko 190 kg tereta.
Znači, lander je jako ograničen sa masom!
Ukupna masa landera je znatno manja od starog američkog "Surveyora"
a skoro 10 puta manja od ruske "Lune 9".
Naravno, danas je moguće sve daleko minijaturnije napraviti.
Inače, raketa "Neptun 1000" imati će 33 modula vezana u svežanj i ukupno 32 raketna motora!
Samo da ta raketa bude sigurna i uspješna !

« Zadnja izmjena: 06.12.2010. u 14:56:12 sati od Maliprinc »

Offline Mali princ

• Astronaut
« Odgovori #47 u: 05.12.2010. u 16:29:53 sati »
Naravno, ne može se program za "Google Lunar X PRIZE" uspoređivati sa ciljevima i mogućnostima agencije ESA. ESA nije htjela u znanstvenom smislu ponavljati nešto što je napravljeno (spuštanje na Mjesec na uobičajenim "lunarnim širinama", u mjesečevim ravnicama) ali je bio znanstveni prioritet istraživati površinu Titana što je bilo od izuzetno velikog značaja (a ovo je pak ostvareno jer je bila prilika za to u okviru međunarodne suradnje).
Naravno, Europi je izazov spuštanje na brdovito područje oko južnog pola Mjeseca ali to je zahtijevno i to bi se moglo ostvariti tek najranije 2018. godine, imajući u vidu postojeće planove i budžet.
« Zadnja izmjena: 05.12.2010. u 16:32:10 sati od Maliprinc »

Offline 2001

• AstroBrbljavac
  • *
    • Astronautika
« Odgovori #48 u: 05.12.2010. u 19:18:22 sati »
hvala na konstruktivnoj pomoci...
m
"Nitko nije učinio veću grešku od osobe koja nije učinila ništa jer je mogla učiniti malo"
Edmund Burke

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #49 u: 06.12.2010. u 12:19:24 sati »
Bolje da se za tih 2000€ koliko je potrošeno na maketu postavio kontenjer negdje u Lici i teleskop kraj njega.
Malo mi je teško povjerovati da ljudi koji nisu mogli balon na 30km poslati mogu složiti rover za po mjesecu.

BTW, gdje su obećani podatci iz GPS uređaja s balona?

Skeptik i dalje