Autor Tema: IYA 2009. - izvješće  (Posjeta: 20495 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
    • Zvjezdarnica
Odg: IYA 2009. - izvješće
« Odgovori #20 u: 19.11.2010. u 10:42:43 sati »
E Bobo, ovako, ti onda napiši što ste ti osobno ili AD Beskraj radili za MGA, makar samo natuknice za početak, pa ću ja onda na osnovu toga izbaciti sav višak sa onog popisa. Isto tako, čekam Arkturusa da se konzultira s Antom Radonićem i da mi javi kako je odlučeno, idu li i redovite aktivnosti u Tehničkom muzeju pod MGA ili ne, na taj način ćemo profiltrirati podatke kako bi bilo što manje nepotrebnoga. Molim i ostale da pregledaju taj popis i jave ako vide da u njemu ima nešto što se tamo ne bi trebalo nalaziti ili nešto što nedostaje.

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #21 u: 19.11.2010. u 12:10:00 sati »
Eto, dobio sam i stav iz Tehničkog muzeja da se sve njihove redovite i vanredne aktivnosti iz astronomije smatraju i kao aktivnosti povodom IYA 2009. jer su ih tako i najavljivali na svojim plakatima, dakle na svima se nalazio logo Međunarodne godine astronomije. Ovo se uklapa u ono što smo ranije zaključili, da ćemo naše aktivnosti u 2009. godini smatrati i kao aktivnosti povodom IYA 2009. Naravno, nismo imali novaca za plakate :wink:

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #22 u: 19.11.2010. u 12:34:16 sati »
Uistinu je teško razlučiti što je povodom IYA a što nije. Da li je dovoljno nalijepiti naljepnicu negdje i reći ovo je povodom IYA da bi bilo. Eto i ja sam održao jedno predavanje, a na prsima sam imao forumsku iskaznicu sa oznakom Međunardne godine astronomije. Je li se to onda broji?

Jedina logična priča bi trebala biti da se vidi koliko je primjerice aktivnosti na promoviranju astronomije i edukaciji vršilo tijekom 2009, i onda se to usporedi s prethodnim godinama, pa bi vidjeli povećanje u odnosu na prosječne aktivnosti, ali teško da je takva analiza u praksi moguća.

Ovako si za svaku redovnu aktivnost mogao nalijepiti naljepnicu MGA i eto je u popisu, a prave razlike u odnosu da nema takve naljepnice nema.
Logično mi je da su sve aktivnosti u 2009. godini bile u sklopu te godine, sve su doprle do određenog broja ljudi, bez obzira da li su imale logo MGA ili ne.
Aktivnosti poput 100 sati astronomije i sl. su izuzetak, one su inicirane u sklopu centralnog projekta IYA 2009, i može ih se jasno identificirati kao dio ovog projekta, a kod većine drugih projekata je crta između IYA i redovnih aktivnosti tanka koliko i debljina papira s natpiosom IYA2009 kojim se ta aktivnost uključila u MGA.
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #23 u: 19.11.2010. u 13:47:55 sati »
A gle, to smo raspravili na samome početku, pogledaj ovdje, prisjetio sam se svega jer sam to opet morao sve pročitati da bih dobio sliku stanja. Štos je da je početak obilježavanja IYA 2009. u Hrvatskoj bio takav da nitko nije prstom mrdnuo, da nismo znali ni tko pije ni tko plaća, bili smo totalno obezglavljeni pa smo sve morali sami. Kako nije bilo nikakvih službenih smjernica ni od koga, započeli smo sve od čiste nule i rekli da ćemo u 2009. godini sve naše aktivnosti predstavljati (i) kao aktivnosti povodom Međunarodne godine astronomije jer nismo imali nikakvog koordinatora za to. U hodu smo se povezali s Dankom i HAD-om, a to je ono vrijeme kada je postojalo veliko nepovjerenje u odnosima između amatera i profesionalaca. Kasnijih mjeseci uspjelo se dogovoriti zajedničke aktivnosti amateri - HAD i to se je održalo zajednički. Dio toga imate ovdje na forumu i na Zvjezdarnici, a dio se nalazi na stranicama MGA.

No, osim zajedničkih aktivnosti, postojalo je puno onih koje su bile isto posvećene Međunarodnoj godini astronomije ali se nisu posebno naglašavale kao takve. Na primjer, održavala bi se predavanja i na njima bi se istaknulo da je ta 2009. godina, Međunarodna godina astronomije, no ostatak predavanja je imao svoju temu i više se ne bi spominjala IYA. Takve aktivnosti nisu bile u uskoj vezi s planiranim akcijama nacionalnog koordiniranja, ali je imalo veze s amaterima i s IYA. Jednostavno, imamo premalo vremena analizirati svaki pojedinačni slučaj i raspravljati je li to spada ili ne spada u konkretno obilježavanje IYA po "pravilima". I zato kažem, pregledajte popis i odlučite, kao što je to napravio Bobo, ono čime ste se bavili, vi najbolje znate je li svaki vaš konkretni slučaj aktivnosti bio ili nije povodom IYA.

Ja sam iz popisa izostavio one aktivnosti u kojima nije bilo građana, znači ona astronomska promatranja koja radite i danas "za svoj gušt". Sve drugo sam stavio na uvid vama pa vi sada to pregledajte i izdvojite ono što tu ne pripada. Isto tako, ako ste radili nekakva promatranja ili snimanja i objavili ih u javnosti, i ona mogu biti promicanje IYA 2009, ako se uz njih navelo da su napravljena u Međunarodnoj godini astronomije 2009. I to smo također rekli na početku.

Ljudi, imamo svega desetak dana da to sve prikupimo i pošaljemo, nemojmo opet diskutirati o onome što smo diskutirali prije gotovo dvije godine. Sve vam piše na linku koji sam dao, uzmite si pola sata vremena i pročitajte to da ne gubimo dragocjeno vrijeme kojega nemamo puno. Idemo to odraditi kako treba, najbolje što možemo jer i to će biti više nego što je sada.

Trenutno službeno stanje je: U Hrvatskoj nitko ništa nije radio niti napravio povodom Međunarodne godine astronomije 2009. Treba li nam takva slika o nama u svijetu?

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #24 u: 19.11.2010. u 14:07:10 sati »
Hajde ljudi pišite, nemojte se opterećivati. Sve astronomske aktivnosti koje su bile vezane za popularizaciju astronomije u 2009 godini, dakle aktivnosti u kojima je sudjelovalo građanstvo spada u IYA aktivnosti. Idemo, pero u ruke.  [03*
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #25 u: 19.11.2010. u 14:30:45 sati »
Dakle, svaki projekt treba imati nekakav rok. Recimo da je rok za dostavu materijala 25.11.2010. godine. Mislim da je to dovoljno vremena da pripremite sve što imate. Nakon toga, ide završno usklađivanje i slanje izvješća.

Offline Danijel

• Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #26 u: 19.11.2010. u 17:33:24 sati »
Još jedno pitanje za Bobu i Acha, a valjda i za Franka, što je sa Zvjezdoznancima, idu li i oni u IYA ili ne?

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #27 u: 19.11.2010. u 17:56:11 sati »
Evo dakle što se tiče AD Beskraj:

21.01.2009. Zvjezdoznanci - Tema emisije je IYA 2009.

03.03.2009. Prezentacija povodom Međunarodne godine astronomije - Pentax i Vanguard u fotoklubu Zagreb (prikazane astrofotografije Borisa Štromara)

15.03.2009. - Astro party u KSET-u (glazba sa astronomskom tematikom) + projekcija dokumentarca "Seeing in the Dark"

04.04.2009. - javno opažanje Mjeseca i planeta sa Trga Bana Jelačića i Dolca za građane, u suradnji sa HAD i ZG Zvjezdarnicom, u sklopu manifestacije 100h astronomije

08.-20.04.2009. Tehnički muzej - Izložba astrofotografija Astronomskog društva Beskraj. Izložbu otvorila dogradonačelnica Zagreba Ljiljana Kuhta Jeličić.

14.10.2009. Izložba astrofotografija članova AD Beskraj u Galeriji Kupola u knjižnici na Starčevićevom Trgu u Zagrebu. Izložbu otvorio g. Ante Radonić.

30.10.2009. U sklopu Međunarodne godine astronomije i Galileijevih noći, u suradnji AD Beskraj s Gradom Velika Gorica organiziralo se javno promatranje pod nazivom "Galilejeve noći u Velikoj Gorici".

Izložbe astrofotografija, predavanja i opažanja noćnog neba u gradovima oko Petrove Gore:

25.10. Gvozd
02.10. Vojnić
16.10. Glina
30.10. Hrvatska Dubica
20.11. Hrvatska Kostajnica

10.-15.12.2009. Izložba astrofotografija i predavanje na 6. Velesajmu kulture (tema: SVEMIR, povodom MGA)

Budžet iskorišten za manifestacije povodom MGA: 4.000 kn
Procjena ukupne posjećenosti manifestacija povodom MGA: >7.000

http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline davor

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #28 u: 19.11.2010. u 18:17:54 sati »
Još jedno pitanje za Bobu i Acha, a valjda i za Franka, što je sa Zvjezdoznancima, idu li i oni u IYA ili ne?

Ukoliko je emisija startala u 2009. godini može se u izvješću napisati da je u Međunarodnoj godini astronomije na web studentskom radiju (ili kako se već zove) pokrenuta emisija o svemiru koja ove godine slavi prvu obljetnicu.
IMHO
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #29 u: 19.11.2010. u 18:32:46 sati »
Ne sjećam se da smo govorili o MGA kad smo dogovarali emisiju..meni svejedno, nek se dogovore sadašnji voditelji.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.