Autor Tema: Željeznica  (Posjeta: 113687 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Željeznica
« Odgovori #40 u: 18.11.2010. u 18:42:19 sati »
A jel imate vi u toj elektronici lokomotive kakav GPS da vam mjeri brzinu i kad vlak proklizava?

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #41 u: 19.11.2010. u 07:54:08 sati »
A jel imate vi u toj elektronici lokomotive kakav GPS da vam mjeri brzinu i kad vlak proklizava?

Nemamo to. Jer proklizavanje se obicno dogodi pri manjim brzinama i na vrlo kratkim potezima. Jedino kad ti namazu prugu sa REDARDINJOLOM onda se vozis ko Franz Klammer.
I nisu sve lokomotive jednako opremljene. Neke nemaju niti RDU (radio dispecerski uredjaj).
Bit znanosti je u tome što ona ispravlja samu sebe - Carl Sagan.

I'm a Jedi, like my father before me...

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #42 u: 19.11.2010. u 12:04:09 sati »
Pa zar je opremljenost tako loša?

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #43 u: 19.11.2010. u 13:03:14 sati »
Pa zar je opremljenost tako loša?

Los je cijeli HZ koji ne moze igrati trzisnu utakmicu. Zato je podijeljen na drustva u Holdingu. Tako ce i strane Vuce Vlakova moc vozit po nasim prugama a pruge su HZ Infrastruktura.

Offline McPrdo

• Biser Galaktike
« Odgovori #44 u: 19.11.2010. u 14:01:56 sati »
Ha, ha. Ali nije. To su u nasem terminu nazvana PLOSNATA mjesta na kotacima iliti "flahsteli". Flaštele napravi neoprezni strojovodja koji ne zna kocit lokomotivu ili vlak. A plosnata mjesta na kotacima cete napravit prevelikom silom kocenja a tracnice su mokre. Tada dolazi do proklizavanja lokomotive ili citavog vlaka a onda se tare celik na celik. I blokirani kotaci dobiju ravno mjesto na okruglom kotacu.
Nama su na faksu spominjali i nepostojanje diferencijala na osovini kao jedan od uzroka zaplošnjavanja - zbog različitog puta vanjskog i unutarnjeg kotača, a brzina okretanja im je ista - jedan od kotača mora proklizati i ošteti i sebe i tračnicu ispod. Tako stvoreno ostecenje uzrokuje povecanu vjerovatnost da ce se sljedece proklizavanje dogoditi tocno na istom mjestu  i na tracnici i na kotacu - mi astrofotografi bi rekli da se radi stackiranje ostecenja  :mrgreen:

To je moje mišljenje, sa drugim se ne slažem pa se nemoj trudit.(Kreso)
Nije potreban margarin za zatupljivanje ljudi, ko sto vidis vec sasvim solidan posao obavi internet, televizija, novine... (Lord Spirit)

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #45 u: 19.11.2010. u 14:54:37 sati »
Nama su na faksu spominjali i nepostojanje diferencijala na osovini kao jedan od uzroka zaplošnjavanja - zbog različitog puta vanjskog i unutarnjeg kotača, a brzina okretanja im je ista - jedan od kotača mora proklizati i ošteti i sebe i tračnicu ispod. Tako stvoreno ostecenje uzrokuje povecanu vjerovatnost da ce se sljedece proklizavanje dogoditi tocno na istom mjestu  i na tracnici i na kotacu - mi astrofotografi bi rekli da se radi stackiranje ostecenja  :mrgreen:

Radi toga moze doci do veceg trosenja vijenca bandaza jer u krivini se sva vucna sila odrzava upravo na toj povrsini. Gazna povrsina kotaca tada ne strada i vjeruj mi da se kotaci doista okrecu ali trenje na vijencima je doista pogubno. Zato postoje mazaci koji se u  krivini malog radijusa aktiviraju kada prolazi vlak i mazu vijenac (ne citav kotac ili prugu nego samo vijenac bandaza). Americke lokomotive koje mi imamo a firme GM imaju grafitni podmazivac vijenca bandaza. Pogledajte koliko trpe kotaci na poznatom HORSE SHOE u američanskim državama, tocno se cuje kak sve cvili:

http://www.youtube.com/watch?v=g_i9GohXyrk

Offline Acheron

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • SkyWatcher 300/1500 GoTo
    • Zvjezdopisi
« Odgovori #46 u: 19.11.2010. u 15:01:42 sati »
Garlica za predsjednika :hopla:

Offline garlic

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #47 u: 19.11.2010. u 15:50:55 sati »
Garlica za predsjednika :hopla:

Pa jesam...predsjednik "kucnog savjeta" tj predstavnik stanara u zgradi gdje zivim. Ajde molim te....bas danas sam polozio redoviti 5-godisnji ispit kojeg mora polagati svaki strojovodja. Uopce nema veze sto radis i gdje vozis - moras znati citav signalni i prometni pravilnik. A to su dvije dosta DEBELE knjige! Ispitna komisija bila je od tri clana (jedan gori od drugog ;-) a nas trojica smo odgovarali. Malo smo se znojili jer moguce je postaviti tisuce pitanja a sa nekim stvarima u sluzbi nismo se sreli mozda 10 godina.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #48 u: 19.11.2010. u 16:06:40 sati »
Sad to moraš proslaviti, postavi na tračnice one eksplozivne naboje i naleti na njih punom brzinom, nek se čuje na daleko da je ispit uspješno položen :hopla:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline Beorn

• Moderator
  • AstroUmotvorac
  • *
« Odgovori #49 u: 19.11.2010. u 16:38:11 sati »
Željeznicu  sam do sada shvaćao zdravo za gotovo, a sve ove informacije su mi pravo malo otkriće. Fascinantno!
Teleskopi: Antares - Celestron C11 XLT, Anglachel - Equinox 120ED APO, Beba - StarTravel 80, Lutonja - Meade 5000 80mm triplet
Dalekozori: Lunt LE 7X50 Magnesium, Bresser 10X50
Montaže: Skywatcher EQ6Pro SynScan modificirana, Losmandy GM8
Kamere: ATIK 383L+, Canon 600D, QHY5L-IIm