Autor Tema: Surplusshed optika  (Posjeta: 7190 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
  • Spol: Muški
Surplusshed optika
« u: 17.09.2006. u 16:25:53 sati »
Malo sam razmišljao i odlu?io da kupim optiku sa Surplussheda i probam napraviti svoj prvi scope.  :)
Sad, izbor mi je izme?u :
80mm le?a, F5 ili F11 -29$
i
76mm zrcalo F10 -8$
Ili možda oboje? Jel lakše napraviti reflektor ili refraktor? Pretpostavljam reflektor, zbog dobson montaže?
I još jedno pitanje za nekoga tko je ve? naru?ivao od SS-a :
Kolika bi na kraju bila poštarina za to (oko 20$, ili više)?
Uz navedeno, vjerojatno bi naru?io još par sitnica, okulare i sli?ne stvari.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
Odg: Surplusshed optika
« Odgovori #1 u: 17.09.2006. u 17:42:43 sati »
Ak narucujes,ako nemas nista protiv narucis i nesto za mene,pa podjelimo postarinu......naravno donesem ti novac prije narucivanja......

Zrcalo 79mm ,kad oduzmes sekundar je bar 10% slabije od 80mm akromata....
Ne znam sto ce Beri reci ali ja bi ti za tako mali skop preporucio lecu.....

A F broj ti ovisi kakav zelis da ti bude skop (naravno i duzina skopa)......
            F5 ce imati veliko vidno polje ali nece biti dobar za veca povecanja ,dobit ces kakvih 40x ako ne zelis preveliku CA i deformacije.Za takav refraktor trebat ces bar Plossl okular,a bit ce odlican za zvjezdane oblake MW  i otvorena jata,velike i malo tamnije dso (M31,M42,M27)......

F11 ces moci pogurati do 90X (mozda 120,ovisi o leci) i s time ces moci zamjetiti par detalja na vecim planetama,bit ce dobar za Mjesec i manje i svjetle DSO (kuglasti skupovi ,M57,)......

Stativ se da lako napraviti od drveta....vilicasta alt/az montaza.......pogotovo jednostavna ako tronozac ne treba biti sklopivi......

Beri ce ti najbolje reci..on ima vise iskustva :wink:
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #2 u: 17.09.2006. u 19:53:46 sati »
Ak narucujes,ako nemas nista protiv narucis i nesto za mene,pa podjelimo postarinu......naravno donesem ti novac prije narucivanja...

Može, super ideja.  :D Ja još samo moram odlu?iti izme?u F5 i F11. Kužim sve to s F brojem, ali neznam kaj mi je bolje - DSO ili planeti i Mjesec, pošto nikad nisam gledao kroz teleskop, nemam pravu predodžbu o tome. Kaj bi ti izabrao?

Zrcalo 79mm ,kad oduzmes sekundar je bar 10% slabije od 80mm akromata....
Ne znam sto ce Beri reci ali ja bi ti za tako mali skop preporucio lecu.....

Stativ se da lako napraviti od drveta....vilicasta alt/az montaza.......pogotovo jednostavna ako tronozac ne treba biti sklopivi......

Beri ce ti najbolje reci..on ima vise iskustva :wink:

Meni nekak puno lakše izgleda napraviti dobsonian montažu od alt/az, a nisam baš spretan s alatom, pa mi to izgleda bitno. Al dobro, vjerujem da ne bude veliki problem.
I ja mislim da je bolje uzeti le?u, nadam se da bude Beri još nekaj nadodao.  :)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #3 u: 17.09.2006. u 20:21:50 sati »
hmm...to je tesko pitanje......subjektivna stvar...kad bi kupovao skop bilo bi dobro da cim vise naucis  i isprobas da mozes sam odluciti prema svojim potrebama...no ovako sa 20$ lecom ne mozes fulati ako se vec ne mozes odluciti..ako ti kasnije nije po volji moras promijeniti samo lecu i cijev....fokuser i stativ ostaje..izaberi nesto i uzivaj....kao pocetniku bilo bi bolje F/5 da lakse upoznas nebo,ali s druge strane ako planiras kupiti veliki bino pitanje je koliko ti trebaju dva instrumenta iste namjene......

F/5 80mm,i ako nabavis kvalitetan fotostativ bude full prijenosan
,stane u ruksak  :wink:

Posto ja imam planetarni skop f/9.8 ,ja cu svakako izabrati F/5 ....

vidi si i za okulare f/5 treba plossl,dok na F/11 ide i kellner,a mozda cak i H...
   a mozda i diagonal  :?
Deus non est !

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #4 u: 17.09.2006. u 20:29:43 sati »
,ali s druge strane ako planiras kupiti veliki bino pitanje je koliko ti trebaju dva instrumenta iste namjene......

Ništa od velikog dalekozora zasad, nemam para za to... Zato i naru?ujem ovu le?u, to mi je najjetiniji i najisplativiji izbor trenutno, a plus još budem i nekaj nau?io konkretno o ATM-u.  :wink:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 17.09.2006. u 20:51:02 sati »
A onda moras odluciti izmedju sirokih zvjezdanih polja prepunih sitnih zvijezdica prosaranih otvorenim zvjezdanim skupovima (Plejade ,double cluster,Berenikina kosa,M31 itd) ili Saturnovog prstena ,2 Jupiterova pojasa,detalja na Mjesecu i diskretnih svijetlijih M objekata......

Velim ,izbor je tvoj.....tu ti ne mogu pomoci ,da ti bar mogu pokazati.....

F/5 je vise pocetnicki lako prenosivi skop jace svjetlosne i veceg vidnog polja - lako je s njime baratati i snaci se,dok je F/11 vise univerzalan no u obje kategorije DSO i Planete je minimum od potrebnog....
« Zadnja izmjena: 17.09.2006. u 20:55:24 sati od Krun0 »
Deus non est !

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #6 u: 17.09.2006. u 21:16:02 sati »
A onda moras odluciti izmedju sirokih zvjezdanih polja prepunih sitnih zvijezdica prosaranih otvorenim zvjezdanim skupovima (Plejade ,double cluster,Berenikina kosa,M31 itd) ili Saturnovog prstena ,2 Jupiterova pojasa,detalja na Mjesecu i diskretnih svijetlijih M objekata......

Velim ,izbor je tvoj.....tu ti ne mogu pomoci ,da ti bar mogu pokazati.....

F/5 je vise pocetnicki lako prenosivi skop jace svjetlosne i veceg vidnog polja - lako je s njime baratati i snaci se,dok je F/11 vise univerzalan no u obje kategorije DSO i Planete je minimum od potrebnog....

Da, moram razmisliti o tome. A ,moram i vidjeti koje okulare za to kupiti.

Offline mravic

• Galaktička Zraka
  • obrazovan je onaj koji ima obraza
« Odgovori #7 u: 17.09.2006. u 21:46:52 sati »
Moja preporuka je: sto kraci i deblji, to bolji.
www.univerzumad.com
Astronomska opservatorija Night hawk

Offline Antonio

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #8 u: 17.09.2006. u 21:50:08 sati »
Okulari? Zna?i, mala fokusna duljina, 8mm, 10mm? Bude to dobro za F5?

Offline mravic

• Galaktička Zraka
  • obrazovan je onaj koji ima obraza
« Odgovori #9 u: 17.09.2006. u 22:01:38 sati »
Ja sam malo skeptican za te ATM okulare. Mislim da kvalitetan okular vredi svaki euro koji izdvojis za njega.
Sam izracunas koji ti okular treba. Mislim da ti povecanje i nije toliko bitno koliko je bitna kvalitetna slika i veliko vidno polje.
 :79:
www.univerzumad.com
Astronomska opservatorija Night hawk