Autor Tema: Prometejeva dvojba  (Posjeta: 13179 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Prometejeva dvojba
« u: 04.01.2011. u 20:53:24 sati »
Evo jednog pitanja za malo razmišljanja. Čisto filozofska disciplina :)

Svi znate mit o Prometeju. Ako ne, živio Google  :mrgreen:

Dakle, ako znate mit, pitanje je slijedeće. Zamislite da ste Prometej. Čovjeku ste dali sva ta divna znanja i kao najvažnije od svega - vatru. Zbog toga ste stotinama godina ispaštali okovani na Kavkaz i svaki dan vam je čupana jetra koja je noću opet zarastala. Napokon ste solobođeni i Zeus vas šalje u današnje vrijeme.

Je li to nagrada ili kazna? Bi li Prometej bio zadovoljan sa svijetom koji bi zatekao? Bi li mislio da smo dobro iskoristili njegove darove, pogotovo onaj najveći - vatru?

Eto, čisto malo da razmišljate :)

Dakle, što bi rekao Prometej?
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
Odg: Prometejeva dvojba
« Odgovori #1 u: 04.01.2011. u 22:15:13 sati »
Mislim da bi rekao da smo dobro ispali. Ušli smo u zlatno doba vrste. Glad postoji još samo u nekim dijelovima svijeta (prije je svugdje postojala). Napravili smo korak dalje od bilo koje vrste. Napredak u odnosu na Prometejevo doba svakako postoji i to je ono što je on želio vidjeti. Broj jedinki populacije ti je sasvim dovoljan dokaz da tako je.
Pitanje je što bi Prometej rekao da ga je Zeus poslao u npr. doba Džingis kana.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #2 u: 05.01.2011. u 12:13:16 sati »
Zlatno doba vrste?
Imas srece,na poslu sam pa te nemam vremena komentirati :)
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Oma Desala

• Galaktička Zraka
  • Spol: Ženski
« Odgovori #3 u: 05.01.2011. u 13:01:07 sati »
Ovo je već jaaako filozofsko pitanje...

Da sam ja Prometej i da me vrate u danasnje doba ne bi bas bila zadovoljna s onim sto vidim. Bez daljneg , covjecanstvo je jako napredovalo, ali mislim da su mu malo prioriteti iskrivljeni. Prevelika je razlika od jednog dijela naseg plavog kamencica do drugog: negdje je jad i bijeda, a negdje obijest...
Vise se novaca (btw novac: koma izum) trosi na oruzje i sredstva međusobnog unistavanja nego na nekakva konkretna i (po meni) puno bitnija znanstvena otkrica. Mozda sam idealist, ali mislim da je covjecanstvo sposobno za puno vise!

Da sam Prometej i imam bozanske moci, vjerovatno bi napravila jednu globalnu lobotomiju covjecanstvu i poslozila im sinapse onako kako se meni cini da bi trebalo :D (ali mozda samo pretjerujem... mozda smo jos samo bebe u pelenama i tek se pocinjemo igrati pravom vatrom dok ne naucimo da je to pec pec)
The universe is vast, and we are so small. There is really only one thing we can ever truly control... whether we are good or evil.

10x50 Olympus
200/1200 SkyWatcher dobson

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #4 u: 05.01.2011. u 13:45:54 sati »
Nije se bas punoi promijenilo.
Kao i danas i prije je bogatstvo bilo u rukama manjine.
Danas koliko toliko postoji i neki srednji sloj kojem je dostupna barem edukacija a samim time i paleta mogucnosti - izbor.
Vecina kao ni onda, nema nikakvog izbora jer se bavi prezivljavanjem.

Nivo svijesti se nije promijenio i to je po mom misljenju osnovni razlog jadu ove civilizacije. To je i razlog zasto su u sustini napravljeni mali koraci naprijed, i mislim da bi i Prometej to mogao ustanoviti.
Dobro je da nam je dao vatru jer bez nje mozda ni tih malih koraka ne bi bilo.

"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #5 u: 05.01.2011. u 14:48:16 sati »
Covjekov karakter ovisi o konstantnoj borbi za ravnotezu izmedju svijesti i podsvijesti.Podsvijest je izvor negativnih drustvenih osobina,posto bioloska evolucija vise ne igra ulogu u razvoju.da bi zakoracili u drustvenu evoluciju svijest bi trebala preuzeti potpuni nadzor nad podsvijescu...no u direktnom sukobu podsvijest je u prednosti,jer mi smo tjelesna bica,a podsvijest ima direktnu kontrolu nad tijelom....samo ignoriranjem podsvjesti ,i time izbjegavanjem podsvjesnih sukoba moze svijest zadrzati potpunu kontrolu nad karakterom.mislim da je covjek daleko od toga,mada ima zabiljezenih dubokih meditacija gdje je postignuto potpuno ignoriranje podsvjesnih poriva  .
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #6 u: 05.01.2011. u 16:52:59 sati »
Napredak u odnosu na Prometejevo doba svakako postoji...

Prometej je bio titan, ne božanstvo kao Olimpijani. On je htio ljude približiti Olimpijanima. I zato im je darovao sva ta znanja i vatru. Dakle poredba nije sa čovjačanstvom u ono doba, već sa Prometejevim zamišljenim idealnim svjetom bogova koji je on htio za ljude postići.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Bobo

• AstroPjesnik
  • http://www.astrobobo.net
    • Astrobobo.net
« Odgovori #7 u: 05.01.2011. u 17:05:59 sati »
Haha pa ondašnji bogovi su bili promiskuitetniji nego pučanstvo  :wink: a sada imamo nekoliko ljudi koji uredno žive par stotina kolimetara više od tadašnjih bogova na Olimpu..daklem bome smo ih i prešišali.
http://www.astrobobo.net
http://www.recenzije.astrobobo.net
Celestron EdgeHD 8", Pentax 105 SDP & 10x50 PCF WPII, Lunt 60mm, Celestron CGEM, Giro GR3, SBIG STL-11000, ZWO ASI 290, Nikon D5100 mod.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #8 u: 05.01.2011. u 19:49:56 sati »
Prometej je bio titan, ne božanstvo kao Olimpijani. On je htio ljude približiti Olimpijanima. I zato im je darovao sva ta znanja i vatru. Dakle poredba nije sa čovjačanstvom u ono doba, već sa Prometejevim zamišljenim idealnim svjetom bogova koji je on htio za ljude postići.
Nadam se da nije mislio ljude približiti bogovima u sat-dva. I dalje mislim da bi bio zadovoljan  napretkom.
+ svijet olimpskih bogova nije bio idealan jer su i bogovi bili podložni promjenama.
Složio bi se s Bobom da mi bolje živimo od olimpskih bogova.
(Nektar za popit imaš u svakoj trgovni od raznih proizvođača, a postali smo i toliko objesni da nam ni ambrozija nije dobra pa ju iskorjenjujemo :mrgreen: )
Zlatno doba vrste?
Imas srece,na poslu sam pa te nemam vremena komentirati :)
Ne kužim tvoju predodžbu 'zlatnog doba vrste'.
Ne znam što bi to bilo ako ne napredak u kojem se vrsta razmnaža puno više nego ikad prije, ako postiže ciljeve koji su bili nezamislivi.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #9 u: 05.01.2011. u 20:11:42 sati »
Krune se obicno vise dojmi ona prazna polovica case.  :wink:
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)