Autor Tema: Gulliverova putovanja  (Posjeta: 12518 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Gulliverova putovanja
« u: 10.01.2011. u 00:11:12 sati »
Zanima me kako ljudi doživljavaju ono što pročitaju.

Kako ste doživjeli Gulliverova putovanja (ili koliko ste upoznati s tim putovanjima)? U kakvu biste to književnost svrstali? Što su vama govorili o toj knjizi (ili ekraniziranoj verziji)? Jeli vam zabavna ili ne? Jesu li vam Lilliputanci simpatični ili ne? Što mislite o divovima Brobdingnagima? Znate li kamo je Gulliver došao nakon zemlje divova?

Uzeo sam baš ovaj roman jer mislim da je ovdje propaganda odigrala svoju ulogu. A mislim i da je to najbolji primjer da svatko sam sebe ocijeni koliko pažljivo čita (postove na forumu ili književna djela ili bilo što).

Zahvaljujem unaprijed na odgovorima (nadam se da će ih biti :) ).

Offline eulogy

• AstroPjesnik
Odg: Gulliverova putovanja
« Odgovori #1 u: 10.01.2011. u 09:32:09 sati »
uh davno je to bilo sjecam se samo slikovnice i listanja unedogled te price, bio je i film koji je meni bio bolji nego knjiga tj. slikovnica vise sam vremena provodio gledajuci te dugometrazne crtice i djecije filmove, svrstao bih ga u neku djeciju pustolovnu avanturu u kojoj je svako djete htijelo bit guliver u zemlji liliputanaca .... no uskoro cu se prisjetiti te lijepe price iz djetinjstva

http://www.imdb.com/video/imdb/vi2625476889/    -> trailer nove inacice
SW Maksutov 180/2700 | GSO 300mm aka -TriSTac-
SW NEQ6ProSynScan
WO Binoviewer | WO 2"CF Diagonal
Meade 34mm | Hyperion 24mm | WA 17mm | Baader Ortho 10mm
GSO APO Barlow 2.5x | Astronomik OIII
Canon 600D + staklo
TS 15x70
Think for yourself, question authority

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #2 u: 10.01.2011. u 11:15:21 sati »
Hvala na odgovoru.
Zanima me ima li netko drugačije mišljenje?
(Iako vam možda trenutno nije jasno na što želim ukazati)

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #3 u: 10.01.2011. u 13:43:18 sati »
Hvala na odgovoru.
Zanima me ima li netko drugačije mišljenje?
(Iako vam možda trenutno nije jasno na što želim ukazati)

Kad bi bila u pitanju fizika - Liliputanaca . odnosno fizika proporcionalnog uvečanja ili umanjivanja čovjeka tu bi ti mogao pomoći, kako matematičko fizikalna rješenja dokazuju da realitet divova Brobdingnaga nije moguć i obrnuto koje su posljedice za Liliputance radi  umanjvanja  .Ovako se bojim da nema koristi  od mene.
Rotirajući pozdrav :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #4 u: 10.01.2011. u 15:42:55 sati »
Krivi smjer odgovora.
Treba samo odgovoriti na pitanja!
(A čini mi se da sam u pravu kad mislim da je propaganda te knjige učinila svoje)

Offline Đeno

• AstroBrbljavac
  • *
« Odgovori #5 u: 10.01.2011. u 17:28:43 sati »
Krivi smjer odgovora.
Treba samo odgovoriti na pitanja!
(A čini mi se da sam u pravu kad mislim da je propaganda te knjige učinila svoje)

U redu, nemam ništa protiv ovih konstatacija. Kad neznaš ,neznaš ,triba to iskreno priznat i učit od onih koji znaju.
Neš ti mudrosti , ali problema oko tog priznanja puna vrića ,nema onog ko nezna ?
Jedan rotirajući  :hopla:
Nek samo rotira...

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #6 u: 10.01.2011. u 18:05:58 sati »
Satiricki pogled na svijet...
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #7 u: 10.01.2011. u 23:17:07 sati »
Satiricki pogled na svijet...
To je točno, ali je to samo mali dio.
Gulliverova putovanja su zapravo teška kritika cjelokupnog društva (ili ako baš hoćeš civilizacije). Toliko teška da niti Englezi, koji vole ismijavati svoje društvo, to ne mogu lako progutati. Zato se i proširilo uvjerenje da je to dječji roman i nitko se ne želi više time baviti. Kao, to smo čitali kad smo bili klinci, dječje štivo, itd.
I danas, kad se kaže Gulliver, uglavnom svi misle na nešto veliko i na male Liliputance. Naravno, zgodno je biti u takvom položaju. Tek mali broj ljudi se sjeti da je Gulliver bio jednako malen među divovima, ali to više nije zgodna misao i većina tu epizodu zanemaruje. Razlog: ljudi prihvaćaju ono što žele čuti, a ne ono što im se kaže.
Kamo je Gulliver otišao nakon zemlje divova gotovo nitko ni ne zna. A na tom mjestu slijedi još žešća (i predivna) kritika koja se odnosi na znanost.

Inače, na otvaranje ove teme ponukala me Frankova tema o Prometeju gdje su svi počeli filozofirati o Prometeju kao ličnosti, a ne o značenju te ličnosti.
Ajde malo zanemarite igru na prvu loptu pa ponudite neki odgovor na pitanje 'Zašto su Lilliputanci tako mali?'

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #8 u: 11.01.2011. u 09:36:34 sati »

Ocito je sto te ponukalo, vec na prvi pogled vidjevsi naslov....a sto mislis
   zasto su liliputanci tako mali, zar to u kontekstu nije razumljivo..
pa pod kritikom svijeta sam i mislio sve u globalu od crkve,drustva, do imperijalizma....
    za znanost nisam primjetio,bilo je to davno i bio sam mali i jos vise neuki
      nek sam to danas.  :mrgreen:....daj me prosvjetli da ne moram opet to citati,nije da ne bi al nemam vremena ..
(znanost ili njezinu upotrebu, posto je pisac bio iz religijskih krugova ?)

-gdje sam rekao da je prometej licnost (osim u sali)......on je simbol oslobodjenja od praznovjerja,zabluda - predstavlja ljudski duh zeljan spoznaja,
   zeljan shvacanja samog sebe , svemira i svojeg mjesta u njemu......
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #9 u: 11.01.2011. u 10:56:37 sati »
a sto mislis
   zasto su liliputanci tako mali, zar to u kontekstu nije razumljivo..
Očito većini ljudi nije jasno zašto su Lilliputanci tako mali. Većina to doživljava kao dječju priču. I ja sam do prije deset godina to tako doživljavao jer mi je iz djetinjstva stalno u glavi bila propaganda da je to zabavno dječje štivo. Onda je HTV dao odličan britanski film u dva dijela s isto tako odličnom glumačkom ekipom, a kako to više nisam gledao dječjim očima onda mi je postalo jasna veličina tog djela.
Samo želim napomenuti da ljudi prihvaćaju likove kao osobe, a ni najmanje ne razmišljaju što oni predstavljaju.
Ako Prometeja doživljavaš metaforički (kao i Lilliputance) onda se nemaš što uzrujavati na moj komentar. Za svaki slučaj (ako sam krivo napisao) :103:
Za kritiku znanstvenog dijela ti neću još ništa reći (osim da se radi o načinu djelovanja znanosti) jer me zanima koliko ljudi zna priču do kraja. Za gotovo sve, priča se zaustavlja na odlasku iz zemlje divova. Tu se više ne može muljati da je priča dječja pa je i stoga potisnuta. A ljudi i dalje ne razmišljaju, nego prihvaćaju ono što im propaganda prikazuje. Nije to namjerno zamagljivanje (nekakva teorija urote), to je spontano zanemarivanje suočavanja s kritikom.
Dakle, kamo je Gulliver došao nakon zemlje Brobdingnaga?