[- ASTRONOMIJA -] > KORISNI LINKOVI

Preleti satelita - kada i gdje?

(1/2) > >>

serwox:

Postoji web stranica na kojoj možete pogledati kada ?e se iznad našeg (vašeg) mjesta promatranja vidjeti prelet satelita, sa puno podataka i parametara. Npr. koliko ?e biti sjajan, iz kojeg ?e smjera doletjeti i sli?no. Stranica se zove Heavens-Above! Želite li znati kada i gdje, vidjeti, snimiti ili pratiti prelete satelita, onda je ovo NEIZOSTAVNA web adresa!  :shock:
Osim toga, tu možete vidjeti i trenutnu lokaciju iznad Zemlje me?unarodne svemirske stanice Alpha - ISS. Zna?i, tu možete na?i i kada ?e to?no ISS preletjeti iznad naših glava.

Heavens-Above! je popularna lokacija i za one koji žele pratiti bljeskove satelita Iridium jer bez tih podataka - ništa od snimanja  :wink:

serwox:
Gle!   [09*    I ja sam uspio skužiti kako se stavljaju slike  [42*

Danijel:
Naravno, stranica Heavens-Above! je prava lokacija za to. Da nadodam kako je preporu?ljivo registrirati se na njoj jer u tom slu?aju, svaki puta kada do?ete tamo, ulogirate se, a kako registracija sadržava vašu lokaciju, ne morate više tražiti i upisivati koordinate ili ime mjesta nego se ti podaci automatski prepoznaju iz vašeg logina i dobijete prikaz gdje je što, kada i odakle ?e preletjeti (doletjeti). Isto tako imate mogu?nost prikaza na karti i to isprintati što olakšava rad na terenu.  :wink:

mali:
predivna stranica, jako zanimljivo....samo da jos znam  citat one kordinate i stupnjeve  :roll:

ako se netko kuzi od vas ovdje da malo ovo pojasni ako ima volje (ako sam uopce dobro doso i do ovoga...)

voyager:
Stvar je jasna. Upisao si podatak da si iz Virovitice i on ti je dao koordinate (zemljopisnu širinu i dužinu). Ako imaš to?ne podatke za tvoje mjesto na kojem se nalaziš, dobit ?eš to?nije podatke. Na primjer, uzmeš GPS ure?aj - Global positioning system i pomo?u njega odrediš svoju poziciju to?no u metar i te koordinate postaviš za upit. No, to sada nema veze s tvojim pitanjem.

Servis ti je dao podatke za: Your Location:  Virovitica (45.834°N, 17.387°E). Na karti vidiš da se trebaš orijentirati prema sjeveru. Prilikom prolaska satelita pod imenom Iridium 15, koji ?e pro?i s tvoje lijeve strane, dogodit ?e se refleksija Sun?eve svjetlosti od njegove lijeve antene, a najintenzivniji sjaj ?e se vidjeti na njegovoj stazi koja prolazi od tebe s lijeve strane, na udaljenosti od 4700 metara. Prolazak satelita ?e biti u 04 sata, 48 minuta 08 sekundi. Sjaj (magnituda) na tvojoj lokaciji ?e biti -7, a na onoj "pravoj" lokaciji ?e biti ja?i i iznosit ?e -9. Zna?i biti ?e sjajniji za dva reda veli?ine. Prividna visina na kojoj ?e pro?i biti ?e na 66 stupnjeva u pravcu zapad-jugozapad na 248 stupnjeva.

Sada da imaš zvjezdanu kartu neba, mogao bi to?no odrediti i zvijež?a i zvijezde pokraj kojih ?e pro?i pa bi ti bilo lakše za odrediti. Nemoj se zamarati time ako želiš samo gledati, a ne snimati. Kada se to dogodi, ako si u mraku i nema svjetala koja bi ti smetala, vidjet ?eš vrlo jasno, bljesak (refleksiju) koji ?e se dogoditi prilikom prolaska. I to ti je to. Uglavnom, što imaš preciznije svoje koordinate, to ?eš dobiti precizniji odgovor, a vrlo su to?ni, vjeruj mi, provjereno je preko nekoliko puta  :wink:

Navigacija

[0] Lista Poruka

[#] Slijedeća stranica

Idi na punu verziju