Autor Tema: Bitka s podacima...  (Posjeta: 3334 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Spol: Muški
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
Bitka s podacima...
« u: 20.02.2011. u 22:34:12 sati »
Prenosim zanimljivi članak o procjeni količine podataka s kojom baratamo. Posebno su mi interesantne one usporedbe s brojevima :)
Zanimljivo je da je unatoč svemu tome još uvijek veliki problem čuvanje podataka.

Članak:
http://www.znanost.com/clanak/globalna-pohrana-podataka-procijenjena-na-295-eksabajta
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
Odg: Bitka s podacima...
« Odgovori #1 u: 21.02.2011. u 14:53:46 sati »
Mislim da je zapravo najveći problem kvaliteta podataka. Kvantiteta zagušuje kvalitetu.
A to je općeniti problem čovječanstva. Koliko samo stručne literature je napisano nestručno, pa višak podataka (riječi, rečenica...) zasjeni ono bitno. Ili se moraš mučiti i tražiti svaku pedesetu rečenicu koja će ti dati dobru informaciju ili odustat od čitanja određene knjige. Naravno da je nemoguće da svaka rečenica ima svrhu, ali ih previše nema svrhu.
Pa sve da su i svi podaci na internetu korisni, ko bi više našao baš ono što mu treba. No to je tako i malo što se može promijeniti.
Mislim stoga da je upotrebljivost veći problem od čuvanja podataka.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #2 u: 21.02.2011. u 15:47:05 sati »
To je istina, slažem se.

Iako je danas i problem obrade svih silnih podataka koje skupimo. Nevojerojatne su količine podataka koje svakodnevno pristižu...
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Delboy

• Zvjezdani Skakač
  • *
« Odgovori #3 u: 21.02.2011. u 17:25:44 sati »
Kod znanstvenih podataka je najveći problem brzina obrade i njihova interpretacija (prezentacija). Podaci dobiveni npr. na CERN-u i LSST-u obrađivat će se još godinama nakon spremanja, a ovo je samo jedan od pokušaja da se slični proračuni ubrzaju http://boinc.berkeley.edu/

Što se tiče interneta i općenito medija, danas je najveći problem filtriranje informacija. Još uvijek je najbolje učiti iz dobrih knjiga i tako će vjerojatno i biti još neko vrijeme, a da bi našli dobre knjige često vam je potreban internet :mrgreen: Danas je mladež zatrpana informacijama. Pristup glazbi i filmovima nikad nije bio jednostavniji i kod mene je to ponekad znalo izazivati depresiju, jer jednostavno nisam znao gdje da počnem. Samo traženje onoga što bi trebalo skinuti oduzima previše vremena. Ubrzo nakon skidanja traži se već nešto drugo, jer imaš osjećaj da ćeš nešto propustiti ili postoji nešto bolje. Na kraju ti vrlo malo vremena ostane da se stvarno posvetiš skinutim informacijama. To može dovesti do paradoksa da uz više informacija manje naučimo (barem manje korisnih stvari) jer smo jednostavno prezatrpani i to ne samo informacijama već i obvezama pošto je područje ljudskog djelovanja otišlo jako u širinu. Evo jedan dobar blog na temu kako povećati produktivnost kroz pojednostavljenje svakodnevnih aktivnosti http://zenhabits.net/start/.

Dalo bi se još puno pisati i razmišljati o ovoj temi, ali mislim da je najvažnije da se upravo djeca ne zaštite od informacija (jer danas takvo što ne postoji), već nauče organizirati vrijeme i posvećivati pažnju onome što je stvarno bitno, a tu najveću ulogu igraju roditelji i kasnije društvo (s time da će i društvo vjerojatno birati prema vrlinama koje im ugrade roditelji).

Offline davor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
« Odgovori #4 u: 21.02.2011. u 18:13:45 sati »
Vrlo lijepo sročeno Delboy, sve potpisujem.
Ja se ne želim raspravljati, samo hoću kazati da sam u pravu.

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #5 u: 22.02.2011. u 09:13:21 sati »
Zanimljiva, ta ogromna količina podataka o nama samima. A je li to, barem količinski dovoljno da pređemo sa tipa nula na tip jedan? Kvalitetu informacija da ne spominjem. Morat ću u "The Cosmic Connection" pogledati što je o tome napisao Carl Sagan još davne 1973. godine. Mislim da smo još uvijek oko 0.7 do 0,75. Prebrzo smo odbacili Kardaševa, barem kada onako okvirno razmatramo naš vlastiti razvoj. Bojim se da nam prijeti zagušenje golemom količinom beskorisnih podataka.
Ja nisam rasist, ja sam mizantrop.