Autor Tema: Budućnost čovjeka u svemiru  (Posjeta: 14527 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Budućnost čovjeka u svemiru
« Odgovori #20 u: 23.02.2011. u 09:36:27 sati »
Bonobo, sto mislis u kojoj su mjeri te faze povezane s postotkom ljudi viseg nivoa svijesti? Pod visim novoom svijesti ne mislim nikakva visa bica, nego samo ljude koji su svjesni svojeg utjecaja na okolis i svoje prave pozicije u poznatom svemiru, ljudi koji znaju razluciti dobro od zla i kojima etika i moral nisu strani pojmovi.
Ako ne, sto mislis na koji ce nacin na daljnji razvoj utjecati sve veci broj svjesnijih ljudi?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #21 u: 23.02.2011. u 09:47:38 sati »
Ovo "svjestan" je vrlo škakljiv izraz jer ga vole koristiti i političari i vjerske vođe, a u novije vrijeme ponajviše prodavači magle iz svijeta new agea. Smatram da je tu najbolje pogledati stajališta Carla Sagana iz razdoblja od početka 70.- ih do kraja njegovog života. Knjiga "Svijet progonjen demonima" dobar je priručnik, iako se sa Saganom ne morate slagati baš u svemu. On sam ne bi podnosio da njegove knjige smatramo svetima. Svijest je važna, što uključuje i obrazovanje, ali i prijateljski odnos prema ljudima i prema okolišu. Ne smijemo zanemariti razvoj znanosti i tehnologije, jer je izlaz samo u budućnosti, iako će i tamo biti nekih novih nama nepoznatih problema. New age zazivači nekakvog prošlog mitološkog zlatnog doba samo nas vuku u govna, ali ih ne treba zbog toga mlatiti pakicama i lopatama. Kjuč je u razvoju demokracije, ma kako nesavršena bila.

"Ako se neki čovjek ne slaže s vama pustite ga da živi. U stotinama milijardi galaktika nećete naći sličnog."

Iz kjnige i serije "Kozmos", 1980. godine, poglavlje "Tko govori u ime Zemlje?"
Ja nisam rasist, ja sam mizantrop.

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #22 u: 23.02.2011. u 09:58:23 sati »
Molim vas, nemojte me uzimati zdravo za gotovo. Ja sam samo jedna nesavršena prosječna dlakava budala :mrgreen: koja znanstvenim metodama nastoji proniknuti kako svijet funkcionira i kakva bi nam otprilike mogla biti budućnost. Vjernik sam, ali i tvrdi evolucionist. U jednome i drugome nastojim biti što racionalniji. Alternativu ne volim, iako će se možda i tamo pokazati u budućnosti nešto vrijedno, ali toga će biti jako jako malo. Bolje je držati se postignuća priznatih faca i strpljivo istraživati.

Ante Radonić je jednom u "Andromedi" lijepo rekao: Prvo nauči osnove, a onda se igraj do mile volje!" 

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #23 u: 23.02.2011. u 10:08:19 sati »
Ovo "svjestan" je vrlo škakljiv izraz jer ga vole koristiti i političari i vjerske vođe, a u novije vrijeme ponajviše prodavači magle iz svijeta new agea.
Buduci da nemam uvid u sve nacine koristenja tog izraza, nisam siguran ni u koju bih se grupu svrstao, ali zato sam pokusao objasniti u par rijeci sto pod time mislim.

Svijest je važna, što uključuje i obrazovanje, ali i prijateljski odnos prema ljudima i prema okolišu. Ne smijemo zanemariti razvoj znanosti i tehnologije ...
Po mom je misljenju nivo svijesti kljucan.
Niti znanost niti tehnologija niti obrazovanje nece napraviti toliko dobra i pozitivnog pomaka koliko razvoj svijesti.
To mislim jednostavno zato sto covjek samo malo viseg nivoa svijesti resurse i svoje znanje koristi na bitno drugaciji nacin. Cini mi se da visi nivo svijesti opce dobro stavlja ispred vlastitog.
Također mislim da obrazovanje ne igra toliko bitnu ulogu. Ima jako puno primjera izrazito obrazovanih ljudi koji svoja znanja i moć koriste u krive svrhe.
Zajednica svjesnijih ljudi (bez obzira na obrazovanje i tehnolosko-znanstvenu razvijenost) zivjet ce puno harmonicnije, mirnije i sretnije nego li ova nasa.
Da li grijesim?
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #24 u: 23.02.2011. u 10:29:36 sati »
"Zajednica svijesnih ljudi", hm! Zvuči lijepo i primamljivo, ali često je to sirenski zov čoporativnosti. Čoporativnost može biti opasna čak i kada se zalažete za pozitivne vrijednosti. Zaboravlja se da smo raznoliki pojedinci i da svijet poćiva na posvemašnjoj raznolikosti. Bitna je ravnoteža između općeg i pojedinačnog. Forsiranje kolektiviteta vodi u različite totalitarizme i kultove  :evil:, dok forsiranje individualnosti vodi u sebičnost i neoliberalistički kapitalizam.I opet imamo ovog malog gadnog: :evil: Shvatite ga, naravno, kao metaforu za slijepu ulicu.

Obrazovanje, demokracija i etika su nerazdvojni. Možemo biti je*ene dobrice, a napraviti teška sr*nja i vjerovati lopovima i beskrupuloznim prodavačima magle ako smo neuki. Ovaj svijet su možda do sada spašavale molitve, ali ga je porast znanja, povećana briga za djecu i zdravlje, te povećanje količina hrane nedvojbeno zadržao na površini.
« Zadnja izmjena: 23.02.2011. u 12:23:11 sati od Danijel »

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #25 u: 23.02.2011. u 10:39:32 sati »
Da uletim vertikalno....

Bila su neka istraćivanja na polju altruizma i gena za altruizam. Možda bi razina svijesti bila upravo razina ispoljenosti te kombinacije gena odgovorne za altruizam. Iz čego proizlazi da bismo na svijest mogli djelovati kao što smo djelovali na prirodni odabir.

Inače altruizam nije evolucijski favorizirani način ponašanja jer često ne dovodi do probitka jedinke.

Individualitam-globalizam. Zanimljivo je to. Zbog globalizacije gubimo posebnosti i stilove razmišljanja pojedinih civilizacijskih krugova. Tako da mišljenje postaje univerzalno te svi skupa rade na jednom tipu problema. A ne više svatko an svojem i u svojem tipu razvoja kao u predglobaliziranom svijetu. Tako na neki način gubimo raznolikost i neke smjerove razvitka. S druge strane individualizam koji se danas propagira znatno utječe na to da se jdinke i zajednice društveno isključuju što opet ne pridonosi bog zna što razvoju. Zaribana stvar kojoj treba pronaći balans.

Upravo je globalizam i uniformacija novi izvor sukoba. U procesu brisanja granica među civilizacijama javlja se opor unutar civilizacijskih krugova koji se smatraju ugroženima. Tako da je opasnost novih sukoba upravo na granicama civilizacijskih krugova najveća. Lijepo je to objasnio Huntington u "Sukobu civilizacija".
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #26 u: 23.02.2011. u 10:56:41 sati »
Možemo biti je*ene dobrice...

Molio bih trunčicu autocenzure, ovdje se nalaze i djeca pa ovakve "škakljive" riječi i pojmove je poželjno ipak izbjegavati, a ako zbog "slikovitosti" ipak postoji potreba pisati ih, koristite džokere (zvjezdice). :251:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #27 u: 23.02.2011. u 12:11:23 sati »
Hvala, administratoru na upozorenju. Problem je u mom starom gadnom običaju da se o teškim stvarima izražavam na težak i grub način. Nadam se da će izraz "zarkeno" u raznim svojim varijantama biti prihvatljiviji.

Frank je opet na dobro na tragu problema. Problem je kako da se društva razvijaju i objedinjavaju, a da ne izgube svoju posebnost. Ni eukariotske stanice, ni višestanični organizmi se ne bi nikada pojavili da je svaka velika prokariotska stanica svaki put sve požderala što bi joj zalutalo unutar staničnih stijenki. Sa ljudskim društvima je stvar, naravno, puno složenija.

Samuel Hundignton i "Sukob civilizacija" nikada mi nisu legli. Naročito od kada sam još tamo 2003. saznao da su omiljeno štivo Georga Busha Juniora.

Da ne bi ispalo da sam sve napisano u ovoj temi izmislio bez pokrića, preporučam sve knjige Carla Sagana, knjigu "Hiperprostor" Michia Cacua (naročito poglavlje "Gospodari Hiperprostora"), Sve što se može naći na internetu o Nikolaju Kardaševu i kozmičkim civilizacijama, zatim "Fenomen čovjeka" francuskog isusovca i geologa- paleontologa Teilharda de Shardena, "Vodič kroz galaksiju za autostopere", cjelokupni ciklus "Svemirske odiseje" Arthura Clarkea koji opisuje u četiri knjige nastanak i razvoj planetarne civilizacije i slična djela. A najbolji od svega je "Crveni patuljak"!

Sorry, draga nacijo, ali sada moram hitro bježati u nove radne pobjede i poraze. 

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #28 u: 23.02.2011. u 13:42:22 sati »
Govoreći o fiktivnim tvorevinama društva, Asimovljeva Geja je jedan zanimljiv primjer istovremenog globalnog i individualnog.

Nije knjiga kriva što se našla u nečijim rukama, već kako je netko interpretirao tu knjigu. Rijetko su ideje krive, nego uglavnom ljudi koji ih provode.

Uf sada si me opremio za čitanje... :)

Nego da bismo mogli govoriti o budućnosti, potrebno je analizairati trendove sadašnjosti. A ako smo realni, nisu obećavajući. Dok s jedne strane znanstveno i tehnološki grabimo velikim koracima naprijed, socijalno-ekonomski propadamo. Baš se ovih dana korak opasnosti našoj svjetloj budućnosti ubrzao. Uz trenutna zbivanja teško je zapjevati starog Frenkija i "The best is yet to come"...
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #29 u: 23.02.2011. u 17:11:45 sati »
Njusim da se ide opet u smjeru diskusije o optimizmu i pesimizmu pa cu stati ovdje.

Nije dobra diskusija u kojoj se neko drugo razmisljanje pobija koristenjem ekstrema kao primjera.
Na taj se nacin svako razmisljanje moze pobiti. No to ne vodi nikuda, to je samo pokazivanje snage.