Autor Tema: Budućnost čovjeka u svemiru  (Posjeta: 16931 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
  • Spol: Muški
Odg: Budućnost čovjeka u svemiru
« Odgovori #30 u: 23.02.2011. u 18:42:09 sati »
imao bi svasta tu za reci ali na zalost ne mogu naci vremena...

prvo sto je to pseudo religija?

tehnoloski i drustveni napredak su povezani samo uticajem jednog na drugi,
  ne znaci da tehnoloski napredak automatski znaci napredovanje i u drustvenim
   odnosima....
Kljucnu rolu oblikovanju stadija naseg drustva je imala tehnoloska revolucija,
   upravo oni wati po glavi stanovnistva.....no ti vati ni u kom slucaju ne mogu
    sami po sebi uzrokovati drustvenu evoluciju.to se mora dogoditi u nasim glavama.
Spoznajom samoga sebe ,svemira i naseg mjesta u njemu....
    tek kad nam ciljane vrijednosti postanu intelektualno prirodne mozemo reci
       da smo napravili korak u evoluciji svijesti....

zajednica svjesnih ljudi ne znaci coporativnost....kad ciljamo na svijest ljudi govorimo o
   samostalnom osvjestenju i skup takvih jedinki onda tvori zajednicu svjesnih ljudi...
     potpuno suprotno od onog sto vidimo u religiji gdje se do osvjestavanja nastoji doci
      uticajem na masu...(osobna vjera je nesto sasvim drugo)

globalizacija je problem samo zato sto se radi po nacelima profita i trzista..tj.ne brisu se one granice
  koje bi se civilizacijskom logikom trebale, s druge strane brisu se granice koje trenutno
    jos nisu spremne da se brisu, i tu zbilja onda postoje razne vrste ugroza
  - ako treba moze pojasnjenje, no mislim da bi to trebalo biti jasno...i tu je onda realan izvor sukoba.
(ne radi se o pravoj pozitivnoj globalizaciji ,nego jos jednom koraku u promjeni drustva uzrokovanom razvojem tehnologije)

Sa Dagom i Frankom se mogo sloziti po puno pitanja....

BTW ne radi se nikad o pesimizmu i optimizmu, radi se o pokusaju objektivnog sagledavanja situacija
  po cinjenicama koje su iz odredjene perspektive dostupne...dakle, misljenje.. ne optimizam ili pesimizam..

krize se javljaju ritmicki u trenutno aktualnom dominantnom svjetskom sistemu....
   ponuda /potraznja kao i krize umetno izazvane jedan su od temelja njegovog ustroja..

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #31 u: 23.02.2011. u 22:33:51 sati »
Ekstrema?

Ovdje se iznose mišljenja, a ne uvjerava ili preobraćuje. Svatko može iraziti svoj stav i braniti ga argumentima. I optimističnim i pesimističnim :mrgreen:
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #32 u: 24.02.2011. u 08:53:30 sati »
Frenki da li stvarno ne razumijes ili me zafrkavas?
To da se ne uvjerava ... hmm ne bih dao ruku u vatru.  :lol:
Ako ti ja kazem da je bolje voziti se kocijom nego autom jer je manje opasno zbog brzine, a moj mi sugovornik na to odgovori da je kocija opasnija jer kad zatrubi vlak i konji se preplase, svi putnici mogu ispasti, lupiti glavom u rinzol i onda biti pregazeni konjima koji su se prepali, gubim volju za diskusijom.
To je jedan moguci scenarij, ali je ekstreman i ne dokazuje ili pobija bas nista. Ne kaze se uzalud da izuzetak potvrđuje pravilo.
Da li sam sada bio jasniji?
« Zadnja izmjena: 24.02.2011. u 08:55:09 sati od dag »
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #33 u: 24.02.2011. u 09:24:01 sati »
Frank ima pravo. I ja samo iznosim jednu svoju hipotezu, a vi ste tu da je procijenite. Kao i svaka hipoteza, i ova neizbježno mora imati grešaka. Drago mi je, Frank, da si spomenuo razvoj altruizma, očito referirajući se na Dawkinsa i "Sebični gen". Moramo širiti altruizam sa svoje obitelji, preko nacije, do vrste i čitavog planeta, korak po korak, bez preskakanja stepenica. Tada ćemo naučiti i kako da, npr., teraformiramo Mars, bez da ozbiljnije naudimo mogućem bakterijskom životu na njemu.

Frank, one knjige nisam spominjao kao nešto što se obavezno mora pročitati kao da je riječ o lektiri, već sam samo htio pokazati da moje čudne ideje nisu tek proizvod blesavog uma. Također sam jutros iz biblioteke ponovo nakon dugog vremena posudio "Sukob civilizacija". Ima tu dobrih stvari, ali i opakih promašaja. Jedna grupa od tri promašaja tiče se opisa rata na Balkanu. Slab sam ja domoljub, ali se je Huntignton ipak mogao bolje informirati. Kako da znam ima li grešaka i u vezi sa drugim krajevima, kada sam ih našao u vezi sa temom koja mi je dobro poznata? Druga velika greška je kada poziva Zapad, naročito SAD, da s pravom štiti svoje vrijednosti, ali da se nikako ne miješa u razvoj drugih civilizacija, ali istovremeno predlaže mnoštvo elemenata koji baš uključuju miješanje i izazivaju paranoju i zavist kod ovih drugih. Tu je ispao dvosmislen kao Stari zavjet, a dobar dio kršćanske Amerike još se bori neuspješno kao da izađe na kraj s dvosmislenošću Starog zavjeta. Zato i ne čudi da je i kreacionist Georg Bush mlađi shvatio "Sukob" kao poziv na križarenje. Naročito jer je knjizi pozitivne recenzije dao i jedan mračni Henrry Kissinger. Huntington je imao dobre namjere, ali ga vrijeme i događaji već dobro gaze. Njegove civilizacije neće moći međusobno živjeti u miru bez miješanja, suradnje i nekakvog labavog povezivanja, jer nijedna sama za sebe neće moći riješiti ništa. samo će prizvesti novi hladni rat.

Dawkins je dobar znanstvenik i dobar čovjek, ali skroz mi je šašav i nepotreban njegov radikalni ateizam. Njime može samo izgubiti one prijatelje na koje se poziva u svojoj knjizi "Iluzija o Bogu". Ja inače podržavam debelo najveći dio te knjige, a onaj manji ne jer je u njemu podlegao neobjektivnosti i selektivnosti. Dosta je reći da vjerujemo, da ne vjerujemo ili da ne znamo, bez da organiziramo agresivne kampanje. Svi smo ionako ljudi.

Što se tiče odgovora Dagu o svjesnosti ljudi, mislim da sam mu na to pozitivno odgovorio kada sam napisao da je svijest važna, te da uključuje znanost i obrazovanje, kao i prijateljski odnos prema ljudima i okolišu, ali i razvoj demokracije. Osobno mi je draži izraz "osviještenost", i tu ne smijemo preskakati stepenice, ali je žurba poželjna, koliko je moguća. ne želim ispasti učitelj, mentor ili, ne daj Bože, tamo nekakav "duhovni" učitelj ili guru! Svašta se danas trpa pod duhovnost! Možda sam malo preoštro reagirao jer izraz "svijest" često se danas rabi u psudoreligiji, a što je ona jasno je ako ste promatrali kakve se face i kakva su sve razmišljanja prošla kroz emisiju "Na rubu znanosti". Pseudoreligija obično stiže iz iste new age kuhinje kao i pseudoznanost.
 Kada sam se sinoć kasno po buri vratio kući s posla, cura mi je rekla kako je baš to popodne u jednoj emisiji na HTV-u bilo govora kako su sekte i kultovi postali ozbiljan problem u Evropi i u Hrvatskoj, pa čak i u pogledu kriminala i javne sigurnosti. Ništa čudno!

Optimizam i pesimizam? Pa optimist sam na duge staze, inače nebih istraživao budućnost. Realistički pesimizam u vezi sa bliskom budućnošću sam jasno iskazao kada sam naglasio da smo na početku još jednog evolucijskog faznog prijelaza, jer nismo naučili da se mijenjamo mirno i kontinuirano. fazni prijelaz u evoluciji Zemlje ili svemira je cool i ludilo, ali u ljudskim društvima je to hod po mukama.
Već sam na jednu drugu temu rekao da će tek ljudi rođeni krajem prošlog i početkom ovog stoljeća promatrati uspon jednog fenomenalnog svijeta, ali samo ako se mi danas dobro potrudimo. Ne bih želio da se ovo niti izbliza postovjeti sa onim bljezgarijama o 2012. i Nibiruu, jer riječ je o jednom procesu, a ne o hokus- pokusu.

Administrator Danijel ima donekle pravo kada kaže da ne treba razmišljati dalje od sto godina unaprijed. Zato sam ja razmišljanje o civilizaciji ograničio na hodu ka planetarnoj. Zahtjevi pristojnosti i tolerancije koji su postavljeni na ovom forumu, na prvi pogled djeluju komično, ali su dio elemenata neke buduće takve civilizacije tipa jedan. Naravno, pozitivno je i ono pozdravljanje novih članova foruma, iako djeluje pomalo američki.

O tome kako bi možda mogla izgledati planetarna civilizacija pisat ću naknadno.  
Ja nisam rasist, ja sam mizantrop.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #34 u: 24.02.2011. u 11:09:16 sati »
Da, uvjerava se u svoje teze ali ne prisiljava da ih prihvatiš. Uvjeravanje je proces, više ili manje uspješan. Zavisi o argumentima. U svakom slučaju mora biti nenasilan.

Daljnjem velikom napretku, po meni, je najveća opasnost sociološko-ekonomski krah. To bi moglo ozbiljnije ugroziti ovaj strahoviti znanstveno-tehnološki uspon. Kada bi situacija bila donekle mirna, na temelju znanstveno-tehnološkog rasta bismo mogli procjenjivati sjajnu budućnost. No s trenutnim zbivanjima ona postaje neizvjesna.

Evolucija svijesti i novi politički poreci ne nastaju tokom noći. A trenutna zbivanja se odvijaju gotovo pa preko noći. I tu se javlja raskorak koji nas ugrožava. Pljuvali mi po Americi ili ne, njihov ekonomski pad je izazvao globalne probleme. Amerika nestaje sa scene svjetske velesile kakva je bila do 90-ih. Tj grčevito se bori da opstane ali joj baš i ne ide. Trenutno nema izražene sile koja bi dominirala svjetskom politikom kao što je to Amerika radila više od pola stoljeća. Takav gubitak dominantne sile/a uzrokuje kaos koji se očituje kroz uspon i jačanje kojekavih režima i ideja koje vode danjim sukobima umjesto napretku. Europa koja nikada nije popravo zaživjela ne može uzeti ulogu Amerika. Kina i Rusija imaju svojih problema da bi se igrali svjetskog policajca i gasili požae uokolo.

A požari sukoba izbijaju na najosjetljivijim točkama - energetskim čvorištima. No to ide oveć u politiku. Ne želim tamo voditi raspravu. Možda preko PM ako netko baš hoće.

Uglavnom sociološki razvoj ne prati znanstveno-tehnološki i to čini jedan raskorak koji je najopasniji za budućnost čovječanstva. A trenutno se  taj raskorak ubrzano povećava. IMHO

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #35 u: 24.02.2011. u 11:25:25 sati »
Sve je to točno. Ali sva su društva u krizi, ne samo Zapad i Amerika. Možda je problem što bi mnogi sada htjeli biti globalne ili regionalne sile. Ali mene muči nešto što nije politika, a tiče se zajedničkih svojstava svih civilizacija tipa nula, od onuh od prije nekoliko tisuća godina do ovih danas: Pokušavale su stvoriti visok nivo civilizacija, ali na razmjerno primitivnoj tehnološkoj osnovi. Posljedica toga je bila daje uvijek visoki standard bio dostupan samo manjem broju ljudi. Mi smo se tu popravili, ali čini mi se da još  uvijek oko 30- 40 % zemljana živi na račun siromašnije većine ( naravno, ako ne uzmemo u obzir da i među onom sretnijom manjinom ima puno onih koji moraju raditi za druge). tako se piramida moći sve više na vrhu izdužuje, postaje šiljatija, na stranama usukanija, dok baza postaje sve šira i bliža dnu. kako da se ta piramida moći nekako raširi i zaobli, ali na način koji bi bio što bezbolniji i u što kraćem vremenskom roku? Kada si spomenuo Asimovljevu Geu, sjetio sam se trilogije o Fondaciji i nastojanja njenih znanstvenika da skrate vrijeme kaosa i potaknu uspon Federacije na ruševinama Galaktičkog carstva. Moram ubaciti malo SF-a, ipak je ovo Astroforum.

Ni ja nisam htio puno o politici i religiji, ipak to nije tema ovdje, a nije ni osobito interesantna.

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #36 u: 24.02.2011. u 11:29:22 sati »
Da, kod Asimova Hari Seldon ima plan, matematičku metodu predviđanja trendova, kojom pokušava na ruševinama Galaktičkog carstva izgraditi novu i bolju Fondaciju.

Mi trenutno pokušavamo, makar deklarativno, smanjiti broj siromašnih, radimo donju korekciju. Po meni bi trebalo raditi i gornju korekciju. S obije strane pritisnuti prema sredini da se dostupni resursi bolje rasporede. Jer ne može se samo ići prema vrhu. Ne mogu svi imati kao oni na vrhu. IMHO

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #37 u: 24.02.2011. u 11:35:13 sati »
Točno, ako bogatiji nisu spremni pružiti primjer u štednji i promjeni ka smanjenju ekološkog otiska planeta, zašto onda zabranjivati ostalima da se razvijaju na slično glup način kao što to rade bogati. ne znam da li je previše utopijski, ali može li se težiti da se sadašnji ekološki otisak planeta Zemlje smanji sa 2, 3 hektara po stanovniku (održivo je trenutno oko 1,8) što bliže jednom hektaru u sljedećih 50- 100 godina? Možda je sve samo stvar volje?

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
« Odgovori #38 u: 24.02.2011. u 11:42:36 sati »
Kada dođemo do takve teme uvijek se sjetim Nietzschea i Volje za moći. Kako se niti jedan koji je steka omoć neće dobrovoljno odreći te moći. Svojedobno je i Clinton izjavio da bi ga iz Bijele kuće iznijeli samo u lijesu kada zakon ne bi ograničio na 8 godina.

Još uvijek u nama vladaju životinjski porivi za dokazivanjem, teritorjalnošću, kompeticijom... To ograničava odricanja, po meni. Možda altruizam kao svojstvo može pomoći u tome. Ako je gentska stvar, kako neki predlažu, onda bi trebalo cijepiti na neki način altruizam jer mislim da sam od sebe biološki se neće ispoljavati na većoj masi ljudi. A obziro mdasmo već toliko utjecali na vlastitu evoluciju, takav pothvat bi bio utemeljen. U biti svaki sljedeći pothvat glede čovjeka svodi se na genetiku. Konvencionalna medicina polako, vrlo polako odumire.

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #39 u: 24.02.2011. u 12:02:15 sati »
Čini mi se da to s altruizmom ne funkcionira tako loše i bez genetike. Treba ljudima pružiti šansu. Suradnja je već kod bakterija značajan faktor evolucije, a ne samo kompeticija. Uvjeren sam da smo osuđeni na suradnju. Jednomje Miroslav Radman na predavanju u Zagrebu rekao:" Skupina altruista ima veće šanse za opstanak nego skupina egoista." Mislio je naravno, da prirodna selekcija forsira one prve.
Genetika je dobra što se tiče liječenja teških , osobito nasljedih bolesti. Ale bolje je ne koristiti je za poboljšanje naših duševnih svojstava. Nikada ne možemo biti potpuno sigurni kako će se geni skompati međusobno, a i tu smo već na terenu eugenike. Nju je, usput rečeno, utemeljio Darwinov rođak Francis Galton, htijući ispasti faca, a mnogi su kasnije bezrazložno optužili Darwina, iako se on protivio eugenici.
Duboko sam uvjeren da se altruizam može razvijati i čisto kulturološkim metodama, neka svako društvo preispita sebe i potraži ono što misli da je najbolje, pa neka onda ponudi drugima da to vrijednuju. Samo bez ljutnje. Do nekog konsenzusa bi se moglo doći.

Moram sada nešto prigristi, pa na rabotanje, ai porilično je ledeno u ovoj sobi gdje mi je kanta uštekana na internet. Hebi ga, i grijanje je sve skuplje. neki astrofizičar je jednom rekao da je svemir bio posljednji besplatni ručak.
E pa pogodio je kao pijani vozač u prometni znak! Brrr! A nisam čak ni zimogrozam...