Autor Tema: Budućnost čovjeka u svemiru  (Posjeta: 15802 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • Spol: Muški
  • uglavnom bezopasan
Odg: Budućnost čovjeka u svemiru
« Odgovori #50 u: 25.02.2011. u 11:56:15 sati »
Jes, znanstveno- tehnološke revolucije su vrlo pozitivna stvar. Još ako iza njih stoje ljudi koji nisu samo znanstveni velikani, već su i veliki u tzv. malim stvarima, npr. tolerantni prema neistomišljenicima, ekološki i socijalno osviješteni, mirotvorni, a ponajprije blagi i tolerantni unutar svoje obitelji, onda je to kombinacija koja ne može fulati.

Krešo dobro primjećije da znastveno- tehnološki napredak ne mora obavezno pratiti veća etička svijest. Dobar primjer je nacistička Njemačka, ali i ne samo ona. Tu su i SAD- u nekimsvojim gadnim devijacijama, ali i današnja Kina. Kinezi grabe ogromnim koracima, ali istovremeno sebi izmiču tlo pod nogama uništavanjem vlastitog okoliša, ograničavanjem prava pojedinaca i nacionalnih manjina, te kupovanjem poljoprivrednog zemljišta u Africi.
Ipak, bez znanstveno- tehnološkog napretka neće ni etička komponenta nikada doći do izražaja. Ideje iz Propovijedi na Gori ili one socijalista- utopista nikada ne bi mogle  uhvatiti pravi korijen u jednom predindustrijskom društvu koje ne razvija znanost. To ne znači da i u drugim civilizacijskim sustavima nema sličnih vrijednosti, npr. u islamu, budizmu, taoizmu, konfucijanizmu, judaizmu itd. Koliko će se te pozitivne vrijednosti unutar Zapada i drugih društava dalje razvijati ovisi značajno o snazi evolucijske lomponente unutar različitih vjersko- filozofskih i političkih sustava. Ako je evolucijska komponenta slaba, onda dolazi do zastoja i nazadovanja, a tek utjecaj sa strane može ponovo potaknuti razvoj. Tako je usnulom Zapadu nakon ranog srednjeg vijeka jako puno pomogao utjecaj Istoka, napose islamske znanosti i kulture, ali je i unutar tadašnje kršćanske civilizacije već postojala spremnost za prihvatanje i dalnji razvoj znanstvenih i civilizacijskih novotarija. naravno, bilo je i zadrtih budala. Ali oni su na kraju ispali gubitnici.

Etičke vrijednosti se mogu razviti i u društvu bez znanosti i tehnologije, ali to je uvijek u pravilu mala zajednica ili komuna, najčešće na stupnju prvobitne zajednice lovaca i sakupljača, ili jednostavnih poljoprivrednika, bez postojanja istaknute političke, vjerske ili hijerarhijsske strukture. Moramo imati na umu na hijerarhijske strukture lako mogu razviti represiju, naročito u velikim strogo centraliziranim sustavima ili u malim zajednicama zatvorenim u sebe po principu "Mi smo dobričine, čitavi vanjski svijet je loš!"

Krešo, nitko te nije proglasio pesimistom. Imamo svi razloga za razumni pesimizam na kratke staze, ali to nam ne smije biti izgovor da dižemo ruke od svega filozofski lamentirajući o pokvarenosti svijeta. Ali dugoročno moramo razmišljati i raditi optimistički, jer nam ništa drugo ne preostaje.
Ja nisam rasist, ja sam mizantrop.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #51 u: 25.02.2011. u 12:03:52 sati »
Krunu ti nazoveš baš Krešo od svih imena na ovome svijetu :mrgreen:
Imali smo jednog Krešu na forumu, on ti je kod nas pojam - teško je to objasniti, McPrdo ima njegov citat u potpisu pa pogledaj. Mi ostali ga pokušavamo zaboraviti osim onih dva-tri puta godišnje kad se on nama vrati pod različitim nickovima.
Trolor

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #52 u: 25.02.2011. u 12:10:41 sati »
Ovaj Krešo me baš voli selektivno i pogrešno hvatati za riječ. I moja stara ima Bibliju kod sebe u prizemlju. Ja sam tu knjigu čak i pročitao, ali puno više mi je legao onaj Novi zavjet, nego onaj Stari ( što nikako ne znači da sam ja antisemit). Osim uobičajenih stvari, u Starome mi ne paše ono majmunsko i ucjenjivačko( a G.B. Junior ga je rado ponavljao poslije rušenja Tornjeva kapitalizma) "Tko nije sa nama taj je protiv nas", kao ni "Oko za oko, zub za zub". Nasuprot tome, u Novome imamo "Tko nije protiv nas, taj je sa nama". E, to je nešto skroz drugo. To je poziv na suradnju.

Već poprilično kasnim. Nastojat ću se javiti preko vikenda, iako je tada gužva za ovom elektroničkom kantom, a i imam posla u vrtu. Pokušajte pronaći nešto o Nikolaju Kardaševu i kozmičkim civilizacijama na internetu, te o Carlu Saganu i o ukrajinskom radio- astronomu Josifu Šklovskom. Ja ću nešto pripremiti kada budem imao vremena. Sva sreća da sam ranoranioc, pa ću to moći izvesti u miru i tišini. Izgleda da toga imamo sve manje. Valjda zato što je Veliki prasak bio posljednji besplatni objed, dok je sve ono kasnije imalo svoju cijenu. Ajd, živjeli mi svi vi!

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #53 u: 25.02.2011. u 12:13:58 sati »
Kruno oprosti! I meni je toga tipa puna kapa. Ali ne možemo ga lopatom po kostima ili uličnim bejzbolom. Treba tu biti vrlo lukav i uporan. Čak i Krešo je ljudsko biće, vjerovali ili ne.

A sada žurim kao teška panika!

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #54 u: 25.02.2011. u 12:27:20 sati »
Treba tu biti vrlo lukav i uporan. Čak i Krešo je ljudsko biće, vjerovali ili ne.
Nije li rečeno da se ne trebamo uvjeravati bez argumenata? :zubo:

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #55 u: 25.02.2011. u 18:32:05 sati »
A cuj, najteze je prepoznati Kresu u sebi.. ova diskusija predefiniranih stajalista vise zvuci
  na njegova uvjeravanja nego logicko razglabanje...zrcalo i malo maste tu moze jako pomoci.

Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Danijel

• CEO of research space operations at the Observatory Apollo
  • Administrator
  • AstroVeličanstvo
  • *
    • Zvjezdarnica
« Odgovori #56 u: 26.02.2011. u 01:25:52 sati »
Krešo je bolest, a ja sam lijek :twisted:

To je iz nekog filma :mrgreen:

| Teleskopi: SkyWatcher MAK 127 / 1500 i Celestron 11 SCT 280 / 2800 |
| Fotoaparati: EOS 450D i 650D | Astrokamera: Astrolumina QHY 5-II-c |
| Montaža: NEQ-6 PRO GoTo SkyScan | Dvogledi: Panorama 8 x 56 i TS 20 x 90 |
| Lokacija: φ = 45°49'11" N,  λ = 17°21'26" E,  h = 135 m. |
| SVIJET FOTONA | ZVJEZDARNICA APOLLO |

Offline bonobo

• GUBITNIK
  • AstroNavigator
  • uglavnom bezopasan
« Odgovori #57 u: 26.02.2011. u 07:07:09 sati »
Kruno, znači tako! Počeli smo se i vrijeđati! :( Ja sam se tebi ispričao, a to što sam te oslovio sa Krešo bilo je sasvim slučajno. malo sam pregledavao tvoje komentare na druge teme i općenito mi izgledaju kao šetnje mačke oko vruće kaše. Svega pomalo, onako napadački, ali ništa konkretno. da sene bojiš možda pogreške? Ja sam svoju temu proglasio tek za hipotezu. Mogao si se konkretnije i vrlo kritički osvrnuti, ali da me uspoređuješ sa jednim beskarakternim manipulatorom koji je uz to još i totalno znanstveno nepismen, e to je već previše!

Molim te, budi već jednom konkretan i navedi mi koja su to moja predefinirana stajališta? I dokaži svoju tvrdnju! Ako se već moraš formom izražavati u obliku poezije u prozi ili u obliku toka svijesti, onda barem to nemoj činiti u sadržaju! :mrgreen:
Ti, npr. govoriš o nekoj cikličnosti kada su ovakvekrize u pitanju.Pa molimte, navedi mi onda više od dvije ovakve krize koje bi se odnosile na isti referentni sustav?  :idea:Ja inače nisam kao jedan naš akademik da utvrđujem cikličnost samo zato što sam to negdje pročitao ili zato što mi se to sviđa. Meni treba bar nekoliko primjera za potvrdu toga.

Ako administrator Danijel dijeli tvoje mišljenje neka me slobodno izbriše sa ovog foruma u potpunosti. Garantiram da se neću ponovo pokušati uvaliti ni na koji način. Časne mi pijonirske!

Offline Krun0

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #58 u: 26.02.2011. u 09:19:28 sati »
A cuj, najteze je prepoznati Kresu u sebi.. ova diskusija predefiniranih stajalista vise zvuci
  na njegova uvjeravanja nego logicko razglabanje...zrcalo i malo maste tu moze jako pomoci.
Ima li tu kakvog vrijedjanja ili napada,ovo moze vrijediti za sve koji ucestvuju,
   subjektivan osjecaj ovisi pak o vlastitoj interpretaciji...

Ovaj Krešo me baš voli selektivno i pogrešno hvatati za riječ.
i pjesnicka slika (ili jako nespretna sintaksa)
Kruno oprosti! I meni je toga tipa puna kapa. Ali ne možemo ga lopatom po kostima ili uličnim bejzbolom. Treba tu biti vrlo lukav i uporan. Čak i Krešo je ljudsko biće, vjerovali ili ne.

no pitanje na koje samo sebi mozes odgovoriti,
  je li tvoje kresiranje bilo sasvim slucajno ? ,
 treba se malo se vrati natrag pa vidjeti gdje stoji najvise poezije i proze..
..izvuci glavne cinjenice svoje hipoteze pa cemo o njima konkretno...
....one sa kojima se nisam slozio mislim da sam vec bio odgovorio istom
      kavalitetom argumenata kojom su one izrecene...
  (moj slampavi komentari na preformulirane citate)

Ne bojim se pogresaka (pogotovo na ovom forumu gdje imaju zanemarive posljedice),
 pogreske su dobre,jer se na njima uci-sto i je najbitnije, treba jedino smoci snage sagledati ih.

U kapitalizmu su poznate ciklicke izmjene naprednih i kriznih doba .. pitanje je samo kako ih
   tko interpretira.
http://en.wikipedia.org/wiki/Business_cycle
Deus non est !
Testimonia sunt omnibus per circuitum nostrum, si vis videre.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #59 u: 26.02.2011. u 11:17:54 sati »
Ako administrator Danijel dijeli tvoje mišljenje neka me slobodno izbriše sa ovog foruma u potpunosti. Garantiram da se neću ponovo pokušati uvaliti ni na koji način. Časne mi pijonirske!

Nemoj spominjati brisanje s foruma. Tvoji postovi su dobrodošli i predstavljaju jedan novi i svježi pogled na stvari. Stvarno ne bih volio da odeš, zanimljivo mi je čitati neke nove stvari. Evo obećajem da ću se i ja uključiti u sljedeću raspravu - samo nebo zna da sam o ovoj temi rekao sve što sam mislio i nisam mislio već nekoliko puta tu na forumu  :mrgreen:
Mi se tu svi u principu poznajemo i ponekad je teško držati objektivnu razinu rasprave. Netko tko dođe prvi puta ovamo može se osjetiti pomalo napadnutim, ali to svakako nije slučaj. Pokušajte koristiti smajliće tu i tamo - ponekad izgleda prijeteći post od pola stranice bez ijednog smajlića  :wink:
Isto tako, ponekad upadamo u raspravu s glupim Off-Topic komentarima (kao što je moj o Kruni i Kreši) koje je najbolje ignorirati u samoj raspravi.  :217:  :118:
Trolor