Autor Tema: Salinitet  (Posjeta: 11001 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
  • Spol: Muški
Odg: Salinitet
« Odgovori #10 u: 05.03.2011. u 00:14:19 sati »
Na predavanju u Tehničkom muzeju bilo je riječi o porijeklu vode na Zemlji i zapamtio sam podatak da se slanoća mora jako malo mijenjala od početaka oceana do danas. To mi je zapravo bilo čudno jer bi logika rekla da se salinitet reba povećavati s vremenom. Također, ako je to istina o nemijenjanju slanoće, rekao bih da onda baš i ne znamo puno o mehanizmima zašto je voda slana.
Hmmmm, i meni je to čudno, nekako kao da sam nekad negdje čula da je more nekad bilo puno manje slano nego danas...  :262:
Hm, zašto bi logično bilo da se salinitet mora vremenom povećava?

Meni je jedino logično da je tijekom svih ledenih doba more bilo slanije, a u interglacijalima manje slano.

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #11 u: 05.03.2011. u 00:23:08 sati »
Nisam spominjao salinitet tijela nego krvi.
Sumnjam. Da je krv slana približno kao more bilo bi jako puno razarajućih kristalića soli. Ne bi bilo ugodno. Probaj porezat dlan (kao pravi Klingonac :D) i stavit u more.

Ne čini mi se da bi to baš mogla biti slična slanoća.

Offline McPingvin

• AstroBrbljavac
  • *
  • Reus usitas
    • www.playomania.com
« Odgovori #12 u: 05.03.2011. u 03:01:41 sati »
Googleeeeeeeeeeeee :D

I wiki ^^

http://en.wikipedia.org/wiki/Seawater#Human_consumption_of_seawater
Citat:
This occurs because the renal system actively regulates human blood’s sodium chloride within a very narrow range around 9 g/L (0.9% by weight).

Devet grama po litri (litra krvi teži 1050 grama) daje 0.86% soli u krvi, što našu krv čini - bočatom :mrgreen:
Sky Watcher Maksutov 127/1500, 25 i 10mm okulari
Sky Watcher EQ5 GOTO
Pentax K-x (18-55, 50-200, 35-70 macro)
BPC 7x50

Offline dag

• Moderator
  • AstroVeličanstvo
  • *
« Odgovori #13 u: 05.03.2011. u 09:40:47 sati »
Eto.
"Sve sto postoji samo je vise lica istoga, nastalih zbog loma simetrije kod promjene faze, zbog pada energetskog nivoa prilikom inicijalnog sirenja prostora." (Kruno)

Offline Oma Desala

• Galaktička Zraka
  • Spol: Ženski
« Odgovori #14 u: 05.03.2011. u 09:56:58 sati »
Hm, zašto bi logično bilo da se salinitet mora vremenom povećava?

Meni je jedino logično da je tijekom svih ledenih doba more bilo slanije, a u interglacijalima manje slano.

Zato što, barem je tako za sada utvrđeno, većina soli u moru dolazi sa kopna. Kiše ispiru sol sa stijena i sl, rijeke ih nose u oceane...
Pod pretpostavkom da je to točno, ta logika mi nekako drži vodu jer što više vremena protječe, više je soli u moru.
Ali nisam baš neki stručnjak na tom polju pa me se lako može uvjeriti u suprotno s dobrim argumentom :)
The universe is vast, and we are so small. There is really only one thing we can ever truly control... whether we are good or evil.

10x50 Olympus
200/1200 SkyWatcher dobson

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #15 u: 05.03.2011. u 10:11:06 sati »
Eto, dakle krv je puno manje od prosjeka slanoće svjetskih mora koja iznosi oko 35 %o odn. 3,5 %.
Dakako, slanoća mora varira od 1-2 %o na Arktiku i općenito u područjima s velikim dotokom slatke vode (u površinskom sloju) do preko 300 %o u Mrtvom moru gdje su izuzetno velika isparavanja vode.

Misao o porijeklu slanoće krvi zbog mora mislim da je utemeljena.
Ali ne tipa: kolko je more slano bit će i krv ili slično. Jer kao i sada i nekad su sigurno postojala odstupanja od prosjeka slanoće. Po tome bi ovisilo gdje su naši preci izašli iz mora, tamo gdje je slanije ili tamo gdje je manje slano.
Po toj paraleli ako su prvi vodozemci izašli iz bočate vode onda bi slanoća krvi trebala biti jednaka slanoći bočate vode (to već je tu negdje), ali ako još nastavljamo po toj paraleli onda bi daljnim prilagodbama krv trebala izgubiti slanoću jer više ne živimo okruženi solima.
Jednostavno, sasvim je zamislivo da se krv (plazma) formirala od raspoloživog materijala odn. tekućine koja okružuje stanice. I dalje slijede samo prilagodbe. Čini mi se da je slanoća mora mogla biti samo prvi impuls za formiranje slanoće krvi.
« Zadnja izmjena: 05.03.2011. u 10:12:45 sati od Arkturus »

Offline Arkturus

• AstroPjesnik
« Odgovori #16 u: 05.03.2011. u 10:24:03 sati »
Zato što, barem je tako za sada utvrđeno, većina soli u moru dolazi sa kopna. Kiše ispiru sol sa stijena i sl, rijeke ih nose u oceane...
Pod pretpostavkom da je to točno, ta logika mi nekako drži vodu jer što više vremena protječe, više je soli u moru.
Ali nisam baš neki stručnjak na tom polju pa me se lako može uvjeriti u suprotno s dobrim argumentom :)
Rijeke donose u oceane slatku vodu pa na tim dijelovima pada salinitet, a ne znam kako sve i s čim sve reagiraju soli u moru. To bi nam možda Frank mogao objasniti, s čim se to sve vezuju soli iz mora i u što se sve ugrađuju.
Mislim da možemo ugrubo gledati (al možda se i varam) kao da imamo određenu količinu soli u stijenama i određenu količinu vode na Zemlji. I taj omjer nebi smio previše varirati.

Offline Todor

• Važna Osoba
  • AstroVeličanstvo
  • Keptn Todr
« Odgovori #17 u: 05.03.2011. u 10:55:51 sati »
Link na Wikipediji kaže
http://en.wikipedia.org/wiki/Seawater

"Ocean salinity has been stable for billions of years, most likely as a consequence of a chemical/tectonic system which removes as much salt as is deposited"
Trolor

Offline Frank

• Global Moderator
  • AstroOdisej
  • *
  • Upoznavajući svemir spoznajemo sebe!
« Odgovori #18 u: 05.03.2011. u 11:03:51 sati »
Mora biti tako. Čim je nešto stabilno, u ravnoteži je. Natrij, magnezij i kalij čini mi se su najčešće soli i ini se lako ili kao primarni gradivni element ili kao nečistoća uklapaju u razne minerale (maleni radijus pogotovo natrija omogućuje da se uvale skoro gdje ih je volja).

Tektonski je to izrazito spor i dugotrajan proces. No omogućuje tim solima da se vrate nazad na površinu. Jednog dana.
Još su neiscrpni čovjek i zemlja čovjekova!

Offline četvorooki

• ZvjezdoZnanac
  • Ništa nije dugačko, ako se dobro skrati...
    • youtube, andrmolja's channel
« Odgovori #19 u: 07.03.2011. u 16:50:49 sati »
Ne znam koliko  je od značaja za temu spomenuti da je fiziološki rastvor za poikilotermne životinje  0,65%, tako da bi ta vrednost bila "više" predačka, nego kod čoveka, i više bi odgovarala hipotetičkom salnitetu vode iz koje su drevni vodozemci osvojili kopno. Naravno, ako to sagledavamo prema toj pretpostavci. U telesnoj tečnosti se nalaze i druge soli, a fiziološki rastvor ukazuje koja koncentracija NaCl u vodi čini izotonični rastvor sa tel. tečnošću.
Takođe, interesantno je spomenuti da su svi recentni vodozemci slatkovodne životinje, i da ne postoje prave slanovodne vrste (mali broj vrsta se mogu naći u umereno brakičnim vodama).

Treba imati u vidu da problem osmoregulacije nije isti, kod životinja koje nastanjuju more i onih koje nastanjuju slatku vodu ili kopno. Marinske životinje (morske ribe, kao primer osmoregulatora; mnogi marinski beskičmenjaci su osmokonformisti) se mora rešiti  viška soli (morske ribe imaju hipotoničnu krv u odnosu na konc. soli u morskoj vodi), dok slatkovodna životinja mora zadržati so u telu, jer je spoljašnja sredina hipotonična u odnosu na telesnu tečnost. Ovo važi i za kopnene životinje, uz dodatnu komplikaciju održanja vode u telu.
Pošto morske ribe imaju  krv koja je hipotonična u odnosu na konc. soli u morskoj vodi, u literaturi (biološkoj) se to često uzima kao dokaz da su nekadašnji okeani bili manje slani, te da se salinitet okeana povećavao s vremenom, a da su se ribe prilagodile tome odgovarajućom osmoregulacijom... Sa druge strane, postoje predlozi da su drevni okeani bili  i većeg saliniteta, kao u ovom tekstu iz Astrobiology mazine http://www.astrobio.net/exclusive/223/salt-of-the-early-earth
Jesam li zakomplikovao?  :mrgreen:

Ima tu još dosta prostora za istraživanje, čini mi se...
dobson 200/1200